Uzasadnienie
Zarządzeniem z dnia 12 stycznia 2010r., doręczonym w dniu 15 stycznia 2010r. (data na zwrotnym potwierdzeniu odbioru k-12), skarżąca Spółka została wezwana do uzupełnienia, w terminie 7 dni od dnia doręczenia jej wezwania, braków formalnych skargi poprzez: podpisanie skargi, ewentualnie nadesłanie podpisanego jej odpisu oraz złożenie dokumentu określającego umocowanie do reprezentowania strony skarżącej – odpis z Krajowego Rejestru Sądowego, z którego wynikałoby uprawnienie do złożenia skargi/udzielenia pełnomocnictwa, zgodnie z art. 29 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz.U. Nr 153, poz. 1270 ze zm. – dalej jako p.p.s.a.). Wezwanie zawierało pouczenie, że nieusunięcie braków formalnych skargi spowoduje odrzucenie skargi na podstawie art. 58 § 1 pkt 3 p.p.s.a.
Termin do uzupełnienia braków skargi upływał z dniem 22 stycznia 2010r. Przesyłkę zawierającą wymagane braki skargi nadano w placówce Poczty Polskiej w dniu 26 stycznia 2010r.
Wojewódzki Sąd Administracyjny zważył, co następuje
Zgodnie z treścią art. 58 § 1 pkt 3) p.p.s.a. skarga, której, pomimo wezwania, nie uzupełniono w wyznaczonym terminie braków formalnych, podlega odrzuceniu przez sąd. Na podstawie art. 58 § 3 p.p.s.a. sąd odrzuca skargę postanowieniem, które może zapaść na posiedzeniu niejawnym.
Stosownie do art. 46 §1 pkt 4 p.p.s.a. każde pismo strony powinno zawierać podpis strony albo jej przedstawiciela ustawowego lub pełnomocnika.
Natomiast z art. 28 § 1 p.p.s.a. wynika, że osoby prawne oraz jednostki organizacyjne mające zdolność sądową dokonują czynności w postępowaniu przez organy albo osoby uprawnione do działania w ich imieniu. Ponadto, zgodnie z art. 29 cyt. ustawy, przedstawiciel ustawowy lub organ albo osoby, o których mowa w art. 28, mają obowiązek wykazać swoje umocowanie dokumentem przy pierwszej czynności w postępowaniu.
Sąd podkreśla, że wezwanie skierowane do strony o uzupełnienie braków formalnych skargi zawierało szczegółowe pouczenie, co do terminu wypełnienia obowiązku na nią nałożonego oraz co do skutków jego niedochowania. Mimo to skarżąca Spółka uzupełniła braki skargi niezachowując terminu wynikającego z tego wezwania. Zgodnie z treścią art. 85 p.p.s.a czynność w postępowaniu sądowym podjęta przez stronę po upływie terminu jest bezskuteczna.
Wobec powyższego na podstawie art. 58 § 1 pkt 3) p.p.s.a. orzeczono jak w sentencji