Prosto w prawo Skróty klawiszowe⌘KCtrl KPrzejdź do przepisu, ustawy albo sygnatury/Pole pytania albo wyszukiwania na stronie← →Poprzedni i następny artykuł albo strona listyCKopiuj przypis; z zaznaczonym tekstem cytat z przypisemLKopiuj linkFUkryj albo pokaż spis treści ustawyEscZamknij panel, menu albo okno?Lista skrótów Dla profesjonalistyPro
Spis treści, przepisy i wyszukiwarka

Powołane przepisy 2

Postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczyz 22 grudnia 2010 r., sygn. akt I SA/Bd 1012/10

Metryka

Sąd
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy
Skład
Sędzia WSA Ewa Kruppik-Świetlicka
Rozpoznanie
w dniu 22 grudnia 2010 r. na posiedzeniu niejawnym
Sprawa
sprawy ze skargi J. W. na decyzję Zakładu Ubezpieczeń Społecznych z dnia [...] nr [...] w przedmiocie odmowy umorzenia należności z tytułu składek

Sentencja

postanawia:

  1. odrzucić skargę

Uzasadnienie

Decyzją z dnia [...] nr [...] Zakład Ubezpieczeń Społecznych utrzymał w mocy własną decyzję z dnia [...] nr [...] w przedmiocie odmowy umorzenia należności z tytułu składek. Decyzja organu II instancji zawierająca pouczenie o sposobie i terminie wniesienia skargi do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy została doręczona stronie w dniu 18 października 2010 r. (data na zwrotnym potwierdzeniu odbioru).

Na decyzję organu odwoławczego strona wniosła skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy w dniu 22 listopada 2010 r. (data prezentaty organu).

Wojewódzki Sąd Administracyjny zważył, co następuje

Zgodnie z art. 53 § 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.) skargę wnosi się w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie.

Wobec okoliczności, że zaskarżona decyzja została doręczona stronie w dniu 18 października 2010 r., należy stwierdzić, że termin do złożenia skargi upływał z dniem 17 listopada 2010 r. Dla skutecznego dotrzymania tego terminu niezbędnym było złożenie skargi do dnia jego upływu, tj. do dnia 17 listopada 2010 r. włącznie. Z akt sprawy wynika, że skarga J. W. została złożona osobiście w siedzibie organu w dniu 22 listopada 2010 r., a więc po terminie wskazanym w cytowanym art. 53 § 1 ustawy Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi. Na okoliczność złożenia skargi po terminie wskazał również Zakład Ubezpieczeń Społecznych w przesłanej odpowiedzi na skargę oraz w piśmie z dnia [...]. informującym, że przedmiotowa skarga została złożona na Sali Obsługi Klienta w budynku Oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Toruniu w dniu 22 listopada 2010 r.

Sąd podkreśla, że warunkiem rozpatrzenia skargi na decyzję ostateczną jest złożenie jej w ustawowym terminie. Zgodnie z art. 85 ustawy Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi, czynność w postępowaniu sądowym podjęta przez stronę po upływie terminu jest bezskuteczna. Skoro strona skarżąca nie zachowała trzydziestodniowego terminu do wniesienia skargi, to tym samym brak jest podstaw do jej merytorycznego rozpatrzenia.

Mając powyższe na uwadze, Sąd działając na podstawie art. 58 § 1 pkt 2 i § 3 ustawy Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi orzekł jak w sentencji.

Treść dosłownie; przetworzyliśmy: podział na sekcje, układ według wzoru orzeczenia (metryka, punkty sentencji, nagłówki ze zdań sądu), linki do przepisów, wyróżnienia i zakrycie numerów PESEL, dowodów, paszportów i rachunków, których anonimizacja u wydawcy nie objęła.