Prosto w prawo Skróty klawiszowe⌘KCtrl KPrzejdź do przepisu, ustawy albo sygnatury/Pole pytania albo wyszukiwania na stronie← →Poprzedni i następny artykuł albo strona listyCKopiuj przypis; z zaznaczonym tekstem cytat z przypisemLKopiuj linkFUkryj albo pokaż spis treści ustawyEscZamknij panel, menu albo okno?Lista skrótów Dla profesjonalistyPro
Spis treści, przepisy i wyszukiwarka

Powołane przepisy 5

Postanowienie Sądu Najwyższegoz 30 czerwca 2010 r., sygn. akt V CZ 46/10

Metryka

Wydany
30 czerwca 2010 r.
Sąd
Sąd Najwyższy
Skład
SSN Iwona Koper sprawozdawca
SSN Dariusz Dończyk
SSN Dariusz Zawistowski
Sprawa
w sprawie z powództwa Zakładów Przemysłu „J.(...)” Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w C. przeciwko „J.(...) T.(...)” Spółce z ograniczoną odpowiedzialnością w upadłości w C. o wydanie,
Rozpoznanie
na posiedzeniu niejawnym w Izbie Cywilnej w dniu 30 czerwca 2010 r., zażalenia strony pozwanej na postanowienie Sądu Apelacyjnego z dnia 29 marca 2010 r., sygn. akt V ACa (…), oddala zażalenie.

Uzasadnienie

Postanowieniem z dnia 29 marca 2010 r. Sąd Apelacyjny odrzucił skargę kasacyjną pozwanej J.(...) T.(...) Sp. z o.o. w upadłości w C. z powodu jej wniesienia po upływie terminu przewidzianego w art. 398⁵ § 1 k.p.c. W uzasadnieniu postanowienia Sąd Apelacyjny stwierdził, że termin do wniesienia skargi kasacyjnej oblicza się w oparciu o art. 112 k.c. w związku z art. 165 § 1 k.p.c.

Pełnomocnikowi pozwanej doręczono odpis kwestionowanego skargą kasacyjną wyroku z uzasadnieniem w dniu 4 stycznia 2010 r., natomiast skarga kasacyjna wniesiona została w dniu 5 marca 2010 r.

W zażaleniu pozwana zarzuciła naruszenie art. 398⁶ § 2, art. 398⁵ § 1, w zw. z art. 165 § 1 k.p.c. w zw. z art. 112 k.c. i art. 114 k.c. polegające na błędnym przyjęciu jako podstawy odrzucenia skargi kasacyjnej normy art. 398⁶ § 2 k.p.c., art. 398⁵ § 1 k.p.c. w związku z art. 112 k.c. przy jednoczesnym pominięciu normy art. 114 k.c.

Skarżąca wniosła o uchylenie w całości zaskarżonego postanowienia.

Sąd Najwyższy zważył, co następuje

Określony w art. 398⁵ § 1 k.p.c. dwumiesięczny termin do wniesienia skargi kasacyjnej jest terminem ciągłym. Termin ten, stosownie do art. 165 § 1 k.p.c., ustala się na podstawie art. 112 k.c., a nie – jak twierdzi skarżąca – na podstawie art. 114 k.c. (post. SN z dnia 11 sierpnia 1999 r., I CZ 106/99, OSNC 2000, nr 1, poz. 21 i powołane tam dalsze postanowienia.).

W tym stanie rzeczy, trafnie w przytoczonych wcześniej okolicznościach uznał Sąd Okręgowy, iż termin do wniesienia skargi kasacyjnej przez pozwaną upłynął w dniu 4 marca 2010 r. Wniesiona po upływie tego terminu skarga podlegała więc odrzuceniu.

O oddaleniu zażalenia orzeczono na podstawie art. 394¹ § 1 i 3 w zw. z art. 398¹⁴ k.p.c.

Treść dosłownie; przetworzyliśmy: podział na sekcje, układ według wzoru orzeczenia (metryka, punkty sentencji, nagłówki ze zdań sądu), linki do przepisów, wyróżnienia i zakrycie numerów PESEL, dowodów, paszportów i rachunków, których anonimizacja u wydawcy nie objęła.