Uzasadnienie
Postanowieniem z dnia 29 marca 2010 r. Sąd Apelacyjny odrzucił skargę kasacyjną pozwanej J.(...) T.(...) Sp. z o.o. w upadłości w C. z powodu jej wniesienia po upływie terminu przewidzianego w art. 398⁵ § 1 k.p.c. W uzasadnieniu postanowienia Sąd Apelacyjny stwierdził, że termin do wniesienia skargi kasacyjnej oblicza się w oparciu o art. 112 k.c. w związku z art. 165 § 1 k.p.c.
Pełnomocnikowi pozwanej doręczono odpis kwestionowanego skargą kasacyjną wyroku z uzasadnieniem w dniu 4 stycznia 2010 r., natomiast skarga kasacyjna wniesiona została w dniu 5 marca 2010 r.
W zażaleniu pozwana zarzuciła naruszenie art. 398⁶ § 2, art. 398⁵ § 1, w zw. z art. 165 § 1 k.p.c. w zw. z art. 112 k.c. i art. 114 k.c. polegające na błędnym przyjęciu jako podstawy odrzucenia skargi kasacyjnej normy art. 398⁶ § 2 k.p.c., art. 398⁵ § 1 k.p.c. w związku z art. 112 k.c. przy jednoczesnym pominięciu normy art. 114 k.c.
Skarżąca wniosła o uchylenie w całości zaskarżonego postanowienia.
Sąd Najwyższy zważył, co następuje
Określony w art. 398⁵ § 1 k.p.c. dwumiesięczny termin do wniesienia skargi kasacyjnej jest terminem ciągłym. Termin ten, stosownie do art. 165 § 1 k.p.c., ustala się na podstawie art. 112 k.c., a nie – jak twierdzi skarżąca – na podstawie art. 114 k.c. (post. SN z dnia 11 sierpnia 1999 r., I CZ 106/99, OSNC 2000, nr 1, poz. 21 i powołane tam dalsze postanowienia.).
W tym stanie rzeczy, trafnie w przytoczonych wcześniej okolicznościach uznał Sąd Okręgowy, iż termin do wniesienia skargi kasacyjnej przez pozwaną upłynął w dniu 4 marca 2010 r. Wniesiona po upływie tego terminu skarga podlegała więc odrzuceniu.
O oddaleniu zażalenia orzeczono na podstawie art. 394¹ § 1 i 3 w zw. z art. 398¹⁴ k.p.c.