Prosto w prawo Skróty klawiszowe⌘KCtrl KPrzejdź do przepisu, ustawy albo sygnatury/Pole pytania albo wyszukiwania na stronie← →Poprzedni i następny artykuł albo strona listyCKopiuj przypis; z zaznaczonym tekstem cytat z przypisemLKopiuj linkFUkryj albo pokaż spis treści ustawyEscZamknij panel, menu albo okno?Lista skrótów Dla profesjonalistyPro
Spis treści, przepisy i wyszukiwarka

Powołane przepisy 5

Postanowienie Sądu Najwyższegoz 26 czerwca 2008 r., sygn. akt III CSK 106/08

Metryka

Wydany
26 czerwca 2008 r.
Sąd
Sąd Najwyższy
Skład
SSN Hubert Wrzeszcz
Sprawa
w sprawie z wniosku K. M. przy uczestnictwie W. G. o dział spadku, na posiedzeniu niejawnym w Izbie Cywilnej w dniu 26 czerwca 2008 r., na skutek skargi kasacyjnej wnioskodawcy od postanowienia Sądu Okręgowego w N. z dnia 10 stycznia 2008 r., sygn. akt III Ca (…), odrzuca skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Postanowieniem z dnia 10 stycznia 2008 r. Sąd Okręgowy w N. oddalił apelację wnioskodawcy od postanowienia Sądu Rejonowego w N. w sprawie o dział spadku po J. M. i F. M. Odpis tego postanowienia z uzasadnieniem profesjonalny pełnomocnik wnioskodawcy otrzymał dnia 22 stycznia 2008 r. Skarga kasacyjna wnioskodawcy, opatrzona datą 22 marca 2008 r., została nadana w urzędzie pocztowym dnia 25 marca 2008 r.

Sąd Najwyższy zważył, co następuje

Do obliczenia przewidzianego w art. 398⁵ § 1 k.p.c. dwumiesięcznego terminu do wniesienia skargi kasacyjnej – będącego tzw. terminem ciągłym – stosuje się przepis art. 112 w związku z art. 165 § 1 k.p.c. (por. postanowienie Sądu Najwyższego z dnia 11 sierpnia 1999 r., I CZ 106/99, OSNC 2000, nr 1, poz. 21). To oznacza, że termin do wniesienia skargi kasacyjnej przez wnioskodawcę upłynął dnia 22 marca 2008 r.

Tymczasem skarga kasacyjna została nadana w urzędzie pocztowym – co zgodnie z art. 165 § 2 k.p.c. jest równoznaczne z wniesieniem jej do sądu – dnia 25 marca 2008 r., a więc po upływie ustawowego terminu do jej wniesienia.

Tej oceny nie zmienia okoliczność, że dzień 22 marca 2008 r. był sobotą, ponieważ zgodnie z uchwała Sądu Najwyższego z dnia 25 kwietnia 2003 r., III CZP 8/03 – mającą moc zasady prawnej – sobota nie jest dniem uznanym za ustawowo wolny od pracy w rozumieniu art. 115 k.c. w związku z art. 165 § 1 k.p.c.

Z przedstawionych powodów skarga kasacyjna wnioskodawcy podlega odrzuceniu jako spóźniona (art. 398⁶ § 2 k.p.c.).

Treść dosłownie; przetworzyliśmy: podział na sekcje, układ według wzoru orzeczenia (metryka, punkty sentencji, nagłówki ze zdań sądu), linki do przepisów, wyróżnienia i zakrycie numerów PESEL, dowodów, paszportów i rachunków, których anonimizacja u wydawcy nie objęła.