Prosto w prawo Skróty klawiszowe⌘KCtrl KPrzejdź do przepisu, ustawy albo sygnatury/Pole pytania albo wyszukiwania na stronie← →Poprzedni i następny artykuł albo strona listyCKopiuj przypis; z zaznaczonym tekstem cytat z przypisemLKopiuj linkFUkryj albo pokaż spis treści ustawyEscZamknij panel, menu albo okno?Lista skrótów Dla profesjonalistyPro
Spis treści, przepisy i wyszukiwarka

Powołane przepisy 2

Postanowienie Naczelnego Sądu Administracyjnegoz 17 czerwca 2005 r., sygn. akt OSK 1941/04

Metryka

Sąd
Naczelny Sąd Administracyjny
Skład
Sędzia NSA Barbara Adamiak przewodniczący
Rozpoznanie
w dniu 17 czerwca 2005 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadmistracyjnej skargi kasacyjnej "P." S.A. z siedzibą w W.
Od orzeczenia
od postanowienia Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu o odrzuceniu skargi z dnia 7 września 2004 r. sygn. akt IV SA/Po 836/04
Sprawa
w sprawie ze skargi "P." S.A. z siedzibą w W. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w R. z dnia 24 maja 2004 r. (...) w przedmiocie kary za przejazd pojazdem ponadnormatywnym p o s t a n a w i a: uchylić zaskarżone postanowienie.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu postanowieniem z dnia 7 września 2004 r. IV SA/Po 836/04 odrzucił skargę "P." S.A. z siedzibą w W. na decyzję Dyrektora izby Celnej w R. z dnia 24 maja 2004 r. (...) w przedmiocie kary za przejazd pojazdem ponadnormatywnym. W uzasadnieniu wskazał, że decyzję Dyrektora Izby Celnej w R. stronie skarżącej doręczono w dniu 27 maja 2004 r., co dokumentuje załączone do akt sprawy zwrotne poświadczenie odbioru przesyłki listowej. Tym samym termin do wniesienia skargi do sądu administracyjnego przez stronę skarżącą wskazany w art. 53 par. 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi /Dz.U. nr 153 poz. 1271/ upłynął 26 czerwca 2004 r. Skargę nadano w urzędzie pocztowym w Warszawie w dniu 28 czerwca 2004 r., stąd jako wniesioną po terminie podlega odrzuceniu na podstawie art. 58 par. 1 pkt 1 powołanej ustawy.

"P." S.A. z siedzibą w W. wniosła od postanowienia skargę kasacyjną, wnosząc o jego uchylenie. Zaskarżonemu postanowieniu zarzuciła naruszenie art. 83 par. 2 ustawy - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi, co miało istotny wpływ na wynik sprawy. Wprawdzie Sąd prawidłowo ustalił datę doręczenia stronie zaskarżonej decyzji oraz dzień, w którym upływał 30 dniowy termin, jednakże nie wziął pod uwagę, że w tym dniu - 26 czerwca 2004 r. była sobota, zatem termin do wniesienia skargi upłynął 28 czerwca 2004 r. i w tym dniu skarga została nadana w Urzędzie Pocztowym W. 42.

Naczelny Sąd Administracyjny zważył, co następuje

Zgodnie z art. 83 par. 2 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi /Dz.U. nr 153 poz. 1270 ze zm./ "Jeżeli ostatni dzień terminu przypada na sobotę lub dzień ustawowo wolny od pracy, za ostatni dzień terminu uważa się następny dzień po dniu lub dniach wolnych od pracy".

Jak prawidłowo ustalono w zaskarżonym postanowieniu 30-dniowy termin do złożenia skargi upływał 26 czerwca 2004 r. Dzień 26 czerwca 2004 r. przypadał na sobotę, a zatem zastosowanie miał art. 83 par. 2 powołanej ustawy - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi. Termin do złożenia skargi do sądu administracyjnego upływał w poniedziałek 28 czerwca 2004 r. Sąd w zaskarżonym postanowieniu naruszył art. 83 par. 2 powołanej ustawy - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi.

Z tego względu, na podstawie art. 185 par. 1 powołanej ustawy - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi, Sąd orzekł jak w sentencji.

Treść dosłownie; przetworzyliśmy: podział na sekcje, układ według wzoru orzeczenia (metryka, punkty sentencji, nagłówki ze zdań sądu), linki do przepisów, wyróżnienia i zakrycie numerów PESEL, dowodów, paszportów i rachunków, których anonimizacja u wydawcy nie objęła.