Prosto w prawo Skróty klawiszowe⌘KCtrl KPrzejdź do przepisu, ustawy albo sygnatury/Pole pytania albo wyszukiwania na stronie← →Poprzedni i następny artykuł albo strona listyCKopiuj przypis; z zaznaczonym tekstem cytat z przypisemLKopiuj linkFUkryj albo pokaż spis treści ustawyEscZamknij panel, menu albo okno?Lista skrótów Dla profesjonalistyPro
Spis treści, przepisy i wyszukiwarka

Powołane przepisy 1

Postanowienie Naczelnego Sądu Administracyjnegoz 1 kwietnia 2005 r., sygn. akt OSK 1813/04

Metryka

Sąd
Naczelny Sąd Administracyjny
Skład
Przewodniczący Sędzia NSA K. Borkowska (spr.), Sędziowie NSA
Protokolant
Rozpoznanie
w dniu 1 kwietnia 2005r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej wniosku B. T. o przywrócenie terminu do wniesienia skargi kasacyjnej
Od orzeczenia
od wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego – Ośrodka Zamiejscowego w Lublinie z dnia 19 listopada 2003r. sygn. akt II SA/Lu 498/03 wydanego
Sprawa
w sprawie ze skargi B. T. na decyzję Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w Lublinie z dnia 25 marca 2003r. nr [...] w przedmiocie choroby zawodowej

Sentencja

postanawia:

  1. - odrzucić wniosek o przywrócenie terminu do wniesienia skargi kasacyjnej od wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego – Ośrodka Zamiejscowego w Lublinie z dnia 19 listopada 2003r., sygn. akt II SA/Lu 498/03, - odrzucić skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 19 listopada 2003r., sygn. akt II SA/Lu 498/03 Naczelny Sąd Administracyjny – Ośrodek Zamiejscowy w Lublinie oddalił skargę B. T. na decyzję Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w Lublinie z dnia 25 marca 2003r. wydaną w przedmiocie choroby zawodowej. Pismem z dnia 27 lutego 2004r. skarżący zwrócił się z wnioskiem o przyznanie prawa pomocy w zakresie obejmującym ustanowienie profesjonalnego pełnomocnika celem złożenia skargi kasacyjnej. Postanowieniem z dnia 26 marca 2004r., sygn. akt OW 75/04 Naczelny Sąd Administracyjny ustanowił na rzecz B. T. adwokata z urzędu.

Skarga kasacyjna od tego wyroku wraz z wnioskiem o przywrócenie terminu została wniesiona przez adwokata W. W. w dniu 1 grudnia 2004r.

Naczelny Sąd Administracyjny zważył, co następuje

W myśl art. 87 § 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002r. – Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz.U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.) pismo z wnioskiem o przywrócenie terminu wnosi się do sądu, w którym czynność miała być dokonana, w ciągu siedmiu dni od czasu ustania przyczyny uchybienia terminu. Zgodnie natomiast z art. 88 powołanej ustawy spóźniony wniosek o przywrócenie terminu sąd odrzuca, co oznacza, że nie jest on rozpatrywany co do istoty.

Należy podkreślić, iż nawet gdyby przyjąć w sposób korzystny dla skarżącego, że siedmiodniowy termin do złożenia wniosku o przywrócenie terminu biegł od dnia zapoznania się przez adwokata z aktami sprawy, co miało miejsce w dniu 19 listopada 2004r., to termin ten upłynął w dniu 26 listopada 2004r. Skarga kasacyjna wraz z wnioskiem o przywrócenie terminu została złożona w biurze podawczym Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie w dniu 1 grudnia 2004r., a zatem po terminie. Z tego też powodu odrzuceniu podlega także skarga kasacyjna.

Z powyższych przyczyn orzeczono jak w sentencji, na podstawie art. 86 § 1 i art. 178 Prawa o postępowaniu przed sądami administracyjnymi.

Treść dosłownie; przetworzyliśmy: podział na sekcje, układ według wzoru orzeczenia (metryka, punkty sentencji, nagłówki ze zdań sądu), linki do przepisów, wyróżnienia i zakrycie numerów PESEL, dowodów, paszportów i rachunków, których anonimizacja u wydawcy nie objęła.