Prosto w prawo Skróty klawiszowe⌘KCtrl KPrzejdź do przepisu, ustawy albo sygnatury/Pole pytania albo wyszukiwania na stronie← →Poprzedni i następny artykuł albo strona listyCKopiuj przypis; z zaznaczonym tekstem cytat z przypisemLKopiuj linkFUkryj albo pokaż spis treści ustawyEscZamknij panel, menu albo okno?Lista skrótów Dla profesjonalistyPro
Spis treści, przepisy i wyszukiwarka

Powołane przepisy 3

Postanowienie Naczelnego Sądu Administracyjnegoz 24 marca 2005 r., sygn. akt OSK 1236/04

Metryka

Sąd
Naczelny Sąd Administracyjny
Skład
Sędzia NSA Maria Wiśniewska przewodniczący
NSA Andrzej Gliniecki
Jan Paweł Tarno sprawozdawca
Maria Połowniak protokolant
Rozpoznanie
w dniu 24 marca 2005 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej Lucyny G.
Od orzeczenia
od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 8 kwietnia 2004 r. sygn. akt 6/II S.A. 3787/02
Sprawa
w sprawie ze skargi Lucyny G. na decyzję Głównego Geodety Kraju z dnia 3 października 2002 r. (...) w przedmiocie stwierdzenia nieważności decyzji dotyczącej wprowadzenia zmian w ewidencji gruntów

Sentencja

postanawia:

  1. odrzucić skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wyrokiem z dnia 6 kwietnia 2004 r., 6/II SA 3778/02 oddalił skargę Lucyny G. na decyzję Głównego Geodety Kraju, (...), z dnia 3 października 2002 r. Na wniosek skarżącej Sąd sporządził uzasadnienie wyroku, które przesłał jej drogą pocztową. Doręczyciel po stwierdzeniu niemożności doręczenia przesyłki adresatowi osobiście i w sposób zastępczy /art. 73 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz.U. nr 153 poz. 1270; zwanej dalej p.p.s.a./, pozostawił ją wraz z odpowiednio wypełnionym formularzem w pocztowej placówce oddawczej na okres siedmiu dni, gdzie na dowodzie doręczenia zamieszczono adnotację "awizowano dnia 1 czerwca 2004 r." Przesyłka została przez adresatkę odebrana w dniu 14 czerwca 2004 r. Natomiast skargę kasacyjną wniosła za pośrednictwem poczty w dniu 9 lipca 2004 r. /data stempla pocztowego/.

Naczelny Sąd Administracyjny zważył, co następuje

Z przepisu art. 73 p.p.s.a., regulującego doręczanie pism sądowych wynika, że w razie niemożności doręczenia właściwego lub zastępczego, a więc w sposób przewidziany w artykułach poprzedzających, pismo składa się na okres siedmiu dni w placówce pocztowej lub w urzędzie gminy, a zawiadomienie o tym umieszcza się w skrzynce na korespondencję, a gdy to nie jest możliwe, na drzwiach mieszkania adresata lub w miejscu wskazanym jako adres do doręczeń, na drzwiach biura lub innego pomieszczenia, w którym adresat wykonuje swoje czynności zawodowe. W tym przypadku doręczenie uważa się za dokonane z upływem ostatniego dnia tego okresu. Zgodnie z art. 83 p.p.s.a. terminy oblicza się według przepisów prawa cywilnego, wobec czego uwzględnić trzeba treść art. 111 Kc, stosownie do którego, termin oznaczony w dniach kończy się z upływem ostatniego dnia /par. 1/, jeżeli zaś początkiem terminu oznaczonego w dniach jest pewne zdarzenie, nie uwzględnia się przy obliczaniu terminu dnia, w którym to zdarzenie nastąpiło /par. 2/.

Z okoliczności niniejszej sprawy wynika więc przyjąć, że przesyłka sądowa zawierająca wyrok wraz z uzasadnieniem została doręczona skarżącej Lucynie G. w dniu 8 czerwca 2004 r., nie zaś w dniu faktycznego odebrania jej przez skarżącą z urzędu pocztowego. Od następnego dnia, tj. od 9 czerwca 2004 r. rozpoczął się upływ trzydziestodniowego terminu do wniesienia skargi kasacyjnej, o którym mowa w art. 177 par. 1 p.p.s.a. Termin ten kończył się w dniu 8 lipca 2004 r., natomiast skarga kasacyjna została wniesiona w dniu 9 lipca 2004 r. Skargę kasacyjną wniesioną po upływie terminu Wojewódzki Sąd Administracyjny powinien był odrzucić na podstawie art. 178 p.p.s.a. Wobec tego, że powinności tej nie uczynił zadość, to Naczelny Sąd Administracyjny stosownie do art. 180 p.p.s.a., orzekł jak w sentencji.

Treść dosłownie; przetworzyliśmy: podział na sekcje, układ według wzoru orzeczenia (metryka, punkty sentencji, nagłówki ze zdań sądu), linki do przepisów, wyróżnienia i zakrycie numerów PESEL, dowodów, paszportów i rachunków, których anonimizacja u wydawcy nie objęła.