Prosto w prawo Skróty klawiszowe⌘KCtrl KPrzejdź do przepisu, ustawy albo sygnatury/Pole pytania albo wyszukiwania na stronie← →Poprzedni i następny artykuł albo strona listyCKopiuj przypis; z zaznaczonym tekstem cytat z przypisemLKopiuj linkFUkryj albo pokaż spis treści ustawyEscZamknij panel, menu albo okno?Lista skrótów Dla profesjonalistyPro
Spis treści, przepisy i wyszukiwarka

Powołane przepisy 2

Postanowienie Naczelnego Sądu Administracyjnegoz 17 lutego 2022 r., sygn. akt III OZ 77/22

Metryka

Sąd
Naczelny Sąd Administracyjny
Skład
Sędzia NSA Jerzy Stelmasiak
Rozpoznanie
w dniu 17 lutego 2022 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej zażalenia Stowarzyszenia A. z siedzibą w K. na postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z 19 października 2021 r., sygn. akt IV SA/Wa 1488/21 o odrzuceniu skargi Stowarzyszenia A. z siedzibą w K. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Płocku z [...] grudnia 2020 r. nr [...] w przedmiocie ustalenia środowiskowych uwarunkowań zgody na realizację przedsięwzięcia

Sentencja

postanawia:

  1. uchylić zaskarżone postanowienie.

Uzasadnienie

Postanowieniem z 19 października 2021 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie odrzucił skargę Stowarzyszenia A. z siedzibą w K. (dalej: stowarzyszenie) na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Płocku z [...] grudnia 2020 r. w przedmiocie ustalenia środowiskowych uwarunkowań zgody na realizację przedsięwzięcia.

W uzasadnieniu Sąd I instancji wskazał, że stowarzyszenie jest reprezentowane przez profesjonalnego pełnomocnika. Zarządzeniem z 12 marca 2021 r. Przewodnicząca Wydziału IV Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie wezwała pełnomocnika stowarzyszenia do uzupełnienia braków formalnych skargi w zakresie legitymacji procesowej stowarzyszenia oraz prawidłowo podpisanego pełnomocnictwa, w terminie siedmiu dni pod rygorem jej odrzucenia. Wezwanie obejmowało:

  1. a. wyjaśnienie jaki był na dzień wniesienia skargi, tj. na dzień 5 lutego 2021 r. skład i liczba członków Stowarzyszenia A. z siedzibą w K.,
  2. b. nadesłanie listy członków tworzących Stowarzyszenie, aktualnej na dzień 5 lutego 2021 r.,
  3. c. nadesłanie uchwały podpisanej przez wszystkich członków Stowarzyszenia o wniesieniu skargi na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Płocku z dnia [...] grudnia 2020 r. nr [...] ustalającą środowiskowe uwarunkowania zgody na realizację przedsięwzięcia.

Ponadto poinformowano pełnomocnika skarżącego, że pełnomocnictwo procesowe powinno być podpisane przez wszystkich członków stowarzyszenia.

Sąd I instancji wskazał, że stowarzyszenie nie uzupełniło braków formalnych skargi. Postanowieniem z 12 maja 2021 r. sygn. akt IV SA/Wa 331/21 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie odrzucił skargę.

Zażalenie na to postanowienie wniosło stowarzyszenie.

Postanowieniem z 22 września 2021 r., sygn. akt III OZ 505/21 Naczelny Sąd Administracyjny uchylił zaskarżone postanowienie o odrzuceniu skargi. W uzasadnieniu Naczelny Sąd Administracyjny stwierdził, że wezwanie do uzupełnienia braków skargi zostało doręczone pełnomocnikowi stowarzyszenia 23 marca 2021 r., a więc termin do uzupełnienia braków upływał 30 marca 2021 r. W tym terminie stowarzyszenie wniosło do Sądu I instancji pismo zawierające uzupełnienie braków skargi, co Naczelny Sąd Administracyjny ustalił na podstawie nadesłanych przez pełnomocnika stowarzyszenia poświadczonych za zgodność z oryginałem odpisów dokumentów. Okoliczność, że pismo to nie wpłynęło do Sądu I instancji nie może mieć wpływu na zachowanie terminu. Strona nie może ponosić negatywnych następstw zaniechania doręczenia przesyłki przez operatora pocztowego. Poświadczone za zgodność z oryginałem przez pełnomocnika będącego adwokatem odpisy dokumentów mają charakter dokumentu urzędowego i pozwalają jednoznacznie stwierdzić, że stowarzyszenie uzupełniło braki formalne skargi.

Ponownie rozpoznając sprawę Sąd I instancji przeprowadził ustalenia w wewnętrznym Systemie Obsługi Spraw Orzekanych. Wynika z nich, że stowarzyszenie brało udział jako strona postępowania w sprawie IV SA/Wa 2658/20, w której zarządzeniem z 12 lutego 2021 r. pełnomocnik został wezwany do nadesłania dokumentów, które zostały załączone do pisma z 27 lipca 2021 r. Pismo to zostało przedstawione Naczelnemu Sądowi Administracyjnemu w postępowaniu zażaleniowym.

Sąd I instancji stwierdził, że stowarzyszenie nie uzupełniło braków formalnych skargi. Sąd z urzędu dopuścił dowód z akt sądowych sprawy o sygn. IV SA/Wa 2658/20, w której stowarzyszenie jest stroną postępowania i ustalił, że uzupełnienie braków nastąpiło w tej właśnie sprawie o sygn. IV SA/Wa 2658/20, a nie jak twierdzi pełnomocnik stowarzyszenia w rozpoznawanej sprawie IV SA/Wa 1488/21 (poprzednia sygn. akt IV SA/Wa 331/21). Z akt sprawy IV SA/Wa 2658/20 wynika, że 7 kwietnia 2021 r. wpłynęła przesyłka nadana 30 marca 2021 r. listem poleconym o numerze 00259007731976019851 do akt sprawy IV SA/Wa 2658/20, w której ten sam pełnomocnik reprezentuje stowarzyszenie i w której zarządzeniem z 12 lutego 2021 r. również został wezwany do nadesłania analogicznych dokumentów jak w sprawie IV SA/Wa 331/21. Strona uzupełniła braki formalne, ale w sprawie sygn. akt IV SA/Wa 2658/20.

Również poświadczona za zgodność z oryginałem kserokopia strony książki nadawczej nie potwierdza, że 30 marca 2021 r. pełnomocnik stowarzyszenia nadał przesyłkę poleconą w tej sprawie, ponieważ wpisany jest tylko adresat "Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie". Brak jest natomiast adnotacji o rodzaju przesyłki, jak i informacji jakiej sprawy dotyczy korespondencja.

Stowarzyszenie złożyło zażalenie na postanowienie z 18 października 2021 r. zarzucając naruszenie art. 58 § 1 pkt 3 i art. 83 § 3 ustawy z 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz.U. z 2019 r., poz. 2325 ze zm., dalej: p.p.s.a.).

Naczelny Sąd Administracyjny zważył co następuje

Zażalenie zasługuje na uwzględnienie.

Kluczowe znaczenie w tej sprawie ma ustalenie, czy stowarzyszenie uzupełniło braki formalne skargi na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Płocku z [...] grudnia 2020 r. W tej sprawie orzekał już Naczelny Sąd Administracyjny, który w postanowieniu z 22 września 2021 r., sygn. akt III OZ 505/21 uchylił wcześniejsze postanowienie Sądu I instancji z 12 maja 2021 r. IV SA/Wa 331/21 o odrzuceniu skargi. Naczelny Sąd Administracyjny stanął na stanowisku, że braki formalne skargi na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Płocku z [...] grudnia 2020 r. zostały uzupełnione, co skutecznie wykazał pełnomocnik skarżącego. Pomimo tego, Sąd I instancji przeprowadził ponowne postępowanie wyjaśniające i na tej podstawie ustalił, że stowarzyszenie uzupełniło braki formalne, ale nie skargi wniesionej w tej sprawie, lecz zgłoszenia się pełnomocnika do postępowania dokonanego w sprawie IV SA/Wa 2658/20. Ustalenie to nie było jednak prawidłowe.

Analiza akt sprawy IV SA/Wa 2658/20 prowadzi do wniosku, że stowarzyszenie występowało w tej sprawie jako uczestnik postępowania. Pismem z 25 stycznia 2021 r. swój udział w sprawie zgłosił pełnomocnik stowarzyszenia. W związku z tym zarządzeniem z 12 lutego 2021 r. Sąd I instancji w sprawie IV SA/Wa 2658/20 wezwał pełnomocnika stowarzyszenia "do złożenia w terminie siedmiu dni od dnia doręczenia wezwania:

  1. a) listy członków Stowarzyszenia - wskazanie z imienia i nazwiska wszystkich członków Stowarzyszenia wraz z ich aktualnymi adresami zamieszkania,
  2. b) nadesłanie stosownego dokumentu potwierdzającego, że wskazane osoby są członkami Stowarzyszenia (np. uchwała, statut, lista),
  3. c) złożenia statutu Stowarzyszenia,
  4. d) nadesłanie oryginału lub poświadczonej za zgodność z oryginałem kopii uchwały podpisanej przez wszystkich członków Stowarzyszenia o udzieleniu pełnomocnictwa adw. B.J. do reprezentowania Stowarzyszenia przed sądami administracyjnymi,
  5. e) nadesłanie aktualnego zaświadczenia o wpisie Stowarzyszenia do rejestru stowarzyszeń zwykłych, pod rygorem uznania, że uczestnik postępowania Stowarzyszenie A. z siedzibą w K. będzie występował w toku niniejszego postępowania samodzielnie."

Jak wynika z akt sprawy IV SA/Wa 2658/20 zarządzenie zostało wykonane 15 lutego 2021 r., chociaż brak jest odpisu pisma przesłanego w tym przedmiocie do pełnomocnika stowarzyszenia, jak i zwrotnego potwierdzenia odbioru tej przesyłki. Następnie wyrokiem z 9 marca 2021 r. wydanym na posiedzeniu niejawnym Sąd I instancji oddalił skargę w sprawie IV SA/Wa 2658/20. Odpis sentencji wyroku został doręczony między innymi pełnomocnikowi stowarzyszenia w wykonaniu zarządzenia z 9 marca 2021 r. Doręczenie nastąpiło 23 marca 2021 r.

Następnie do akt sprawy Sąd I instancji załączył pismo procesowe pełnomocnika stowarzyszenia z 5 lutego 2021 r., które wpłynęło 7 kwietnia 2021 r. i zostało nadane 30 marca 2021 r. Pismo to nie zawiera sygn. akt sprawy, do której miało zostać złożone. W jego treści wskazano natomiast, że "Działając jako pełnomocnik Skarżącego Stowarzyszenia A. (pełnomocnictwo w aktach sprawy), w odpowiedzi na wezwanie Sądu niniejszym przedkładam listę członków stowarzyszenia na dzień 5.02.2021r., uchwałę w sprawie wniesienia skargi oraz pełnomocnictwo procesowe podpisane przez wszystkich członków stowarzyszenia". Ponadto do pisma załączona została również kopia wyroku w sprawie IV SA/Wa 2658/20.

Analiza złożonych przez pełnomocnika dokumentów prowadzi do wniosku, że zostały one złożone do sprawy IV SA/Wa 1488/21 (poprzednia sygn. akt IV SA/Wa 331/21), a nie jak przyjął Sąd I instancji do sprawy IV SA/Wa 2658/20. Wynika to z następujących okoliczności. Po pierwsze, brak jest dowodu, że wezwanie z 12 lutego 2021 r. w sprawie IV SA/Wa 2658/20 w ogóle zostało wykonane. Pomimo adnotacji pracownika o wykonaniu zarządzenia, brak jest odpisu wezwania stanowiącego wykonanie zarządzenia, jak i zwrotnego potwierdzenia odbioru przesyłki zawierającej to wezwanie.

Po drugie, w piśmie, które wpłynęło do Sądu I instancji 7 kwietnia 2021 r. pełnomocnik oświadczył, że składa listę członków stowarzyszenia na dzień 5 lutego 2021 r. Tego rodzaju zastrzeżenia co do daty nie zawierało zarządzenie w sprawie IV SA/Wa 2658/20 z 12 lutego 2021 r., natomiast w sprawie IV SA/Wa 331/21 pełnomocnik stowarzyszenia został wezwany między innymi do "wyjaśnienie jaki był na dzień wniesienia skargi, tj. na dzień 5 lutego 2021 r. skład i liczba członków Stowarzyszenia" oraz do nadesłania "listy członków tworzących Stowarzyszenie, aktualnej na dzień 5 lutego 2021 r.".

Dodatkowo, do pisma, które wpłynęło 7 kwietnia 2021 r. nie dołączono statutu stowarzyszenia (Sąd I instancji nieprawidłowo wezwał do złożenia statutu, ponieważ jest to stowarzyszenie zwykłe, które działa na podstawie regulaminu) oraz aktualnego zaświadczenia o wpisie stowarzyszenia do rejestru stowarzyszeń zwykłych, a więc dokumentów wymaganych przez wezwanie w sprawie IV SA/Wa 2658/21, a niewymaganych w sprawie IV SA/Wa 331/21. Po trzecie wreszcie, do pisma, które wpłynęło 7 kwietnia 2021 r. załączona została kopia wyroku w sprawie IV SA/Wa 2658/20 z odręczną adnotacją "wyrok w analogicznej sprawie, w kt. skarżący jest stroną". Oznacza to, że pismo to nie było składane do sprawy IV SA/Wa 2658/20.

W konsekwencji przyjąć należy, że Sąd I instancji nieprawidłowo zadekretował pismo, które wpłynęło 7 kwietnia 2021 r. jako pismo złożone w sprawie IV SA/Wa 2658/20, zamiast w sprawie IV SA/Wa 331/21. Dlatego też brak było podstaw do ponownego odrzucenia skargi w sprawie IV SA/Wa 1488/21 (poprzednia sygn. akt IV SA/Wa 331/21), a zatem zarzut naruszenia art. 58 § 1 pkt 3 p.p.s.a. zasługiwał na uwzględnienie. Po zwrocie akt Sąd I instancji będzie zobowiązany nadać skardze stowarzyszenia dalszy bieg, dokonując uprzednio odpowiedniego zadekretowania pisma pełnomocnika stowarzyszenia oraz jego załączników.

Z tych względów i na podstawie art. 185 § 1 w związku z art. 197 § 1 i 2 ustawy p.p.s.a., Naczelny Sąd Administracyjny orzekł jak w sentencji postanowienia.

Treść dosłownie; przetworzyliśmy: podział na sekcje, układ według wzoru orzeczenia (metryka, punkty sentencji, nagłówki ze zdań sądu), linki do przepisów, wyróżnienia i zakrycie numerów PESEL, dowodów, paszportów i rachunków, których anonimizacja u wydawcy nie objęła.