Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu postanowieniem z 7 listopada 2023 r., sygn. akt IV SA/Po 494/23 odrzucił skargę G. P. (dalej: "skarżący") na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Pile z 13 grudnia 2022 r. nr SKO.4120.1815.159.2022.WZ w przedmiocie ustalenia warunków zabudowy.
W uzasadnieniu Sąd wskazał, że w wykonaniu zarządzenia Przewodniczącego Wydziału IV z 16 sierpnia 2023 r. pełnomocnik skarżącego wezwany został do nadesłania pełnomocnictwa, numeru PESEL oraz 3 egzemplarzy odpisów skargi. Wezwanie zostało doręczone 12 września 2023 r. W wyznaczonym terminie braki formalne skargi zostały jednakże uzupełnione jedynie w zakresie nadesłania pełnomocnictwa oraz numeru PESEL. Nie nadesłano natomiast 3 odpisów skargi. Wskazując na powyższe Sąd odrzucił skargę na podstawie art. 58 § 1 pkt 3 w związku z art. 58 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2023 r. poz. 1634 ze zm., dalej: "p.p.s.a.").
Pełnomocnik skarżącego złożył na powyższe postanowienie zażalenie do Naczelnego Sądu Administracyjnego, wnosząc o jego uchylenie. W uzasadnieniu wskazał, że główną przyczyną nie nadesłania trzech odpisów skargi był zły stan jego zdrowia. We wniosku zawarł także wniosek o przywrócenie terminu do złożenia odpisów skargi.
Naczelny Sąd Administracyjny zważył, co następuje
Zażalenie nie zasługuje na uwzględnienie.
Stosownie do treści art. 57 § 1 p.p.s.a., skarga powinna czynić zadość wymaganiom pisma w postępowaniu sądowym. Zgodnie zaś z art. 47 § 1 p.p.s.a., do pisma strony należy dołączyć jego odpisy i odpisy załączników dla doręczenia ich stronom, a ponadto, jeżeli w sądzie nie złożono załączników w oryginale, po jednym odpisie każdego załącznika do akt sądowych. Liczba odpisów pisma procesowego i odpisów załączników jest zależna od liczby stron uczestniczących w postępowaniu, a odpisy składanego pisma procesowego wraz z odpisami załączników są doręczane następnie przez Sąd wszystkim pozostałym stronom (uczestnikom) postępowania.
W świetle uchwały składu siedmiu sędziów Naczelnego Sądu Administracyjnego z 18 grudnia 2013 r., sygn. akt I OPS 13/13, niedołączenie do skargi wymaganej ilości jej odpisów stanowi brak formalny uniemożliwiający nadanie sprawie dalszego biegu. Wedle art. 58 § 1 pkt 3 p.p.s.a. sąd odrzuca skargę, gdy nie uzupełniono w wyznaczonym terminie jej braków formalnych.
W przedmiotowej sprawie nie jest kwestionowane, że wniesiona przez skarżącego skarga, będąca pierwszym pismem w sprawie, nie spełniała wymogów formalnych. Nie załączono bowiem do niej m.in. wymaganej liczby jej odpisów. W związku z powyższym, w trybie art. 49 § 1 w zw. z art. 58 § 1 pkt 3 p.p.s.a. pełnomocnik skarżącego został prawidłowo wezwany do uzupełnienia ww. braków skargi, w terminie 7 dni, pod rygorem jej odrzucenia. Powyższe wezwanie skutecznie zostało doręczone 12 września 2023 r., a zatem termin do uzupełnienia przedmiotowych braków upływał 19 września 2023 r. Jak wynika natomiast z akt sprawy termin ten upłynął bezskutecznie. W tej sytuacji obowiązkiem Sądu było odrzucenie skargi jako pisma, którego braków formalnych strona nie uzupełniła w terminie (art. 58 § 1 pkt 3 p.p.s.a.).
Odnosząc się do argumentacji pełnomocnika skarżącego, iż brak nadesłania odpisów skargi wynikał ze złego stanu jego zdrowia wyjaśnić należy, iż kwestia ewentualnego braku winy po stronie strony skarżącej w uchybieniu terminu do uzupełnienia braku formalnego skargi nie mogła podlegać ocenie na obecnym etapie postępowania. Argumentacja ta stanowi bowiem de facto uzasadnienie wniosku o przywrócenie terminu do wniesienia skargi na podstawie art. 86 p.p.s.a. Przedmiotem natomiast niniejszej kontroli jest wyłącznie postanowienie o odrzuceniu skargi, w której Naczelny Sąd Administracyjny jedynie bada, czy przesłanki, na podstawie których oparto to rozstrzygnięcie zostały prawidłowo zastosowane w stanie faktycznym sprawy. Podnoszona przez skarżącego okoliczność braku winy w uzupełnieniu braków formalnych winna zostać rozpatrzona przez Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu przy rozpoznawaniu wniosku o przywrócenie terminu, który został złożony w treści zażalenia na przedmiotowe postanowienie. Rozpoznając ten wniosek Sąd I instancji winien wziąć także pod uwagę nadesłane przy zażaleniu dokumenty, które zdaniem skarżącego potwierdzają zasadność złożonego przez niego wniosku.
Z uwagi powyższe Naczelny Sąd Administracyjny, na podstawie art. 184 w związku z art. 197 § 2 p.p.s.a., orzekł jak w sentencji postanowienia.