Uzasadnienie
Pismem z dnia 22 lutego 2022 r. J. B. wniósł skargę na przewlekłość postępowania toczącego się przed Wojewódzkim Sadem Administracyjnym w Warszawie w sprawie o sygn. akt VI SAB/Wa 100/21, zainicjowanego jego skargą na bezczynność Zarządu Związku Biur Porad Obywatelskich w Warszawie w przedmiocie wydania zaświadczenia potwierdzającego posiadanie wiedzy i umiejętności w zakresie poradnictwa obywatelskiego.
W wykonaniu zarządzenia Przewodniczącego Wydziału II Izby Gospodarczej NSA z dnia 1 marca 2022 r., sygn. akt II GPP 2/22, pismem z dnia 17 marca 2022 r. wezwano pełnomocnika skarżącego do uiszczenia wpisu sądowego w kwocie 200 zł w Kasie Naczelnego Sadu Administracyjnego bądź na rachunek bankowy NSA - w terminie 7 dni od daty odbioru niniejszego wezwania, pod rygorem odrzucenia skargi na przewlekłość postępowania sądowego (karta akt sądowych nr 102). W podstawie prawnej wezwania wskazano art. 17 ust. 1 w zw. z art. 8 ust. 2 ustawy z 17 czerwca 2004 r. o skardze na naruszenie prawa strony do rozpoznania sprawy w postępowaniu przygotowawczym prowadzonym lub nadzorowanym przez prokuratora i postępowaniu sądowym bez nieuzasadnionej zwłoki (t.j. Dz. U. z 2016 r. poz. 1259, dalej: ustawa o skardze na przewlekłość postępowania), w zw. z art. 220 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. – Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t.j. Dz. U. z 2022 r. poz. 329, powoływanej dalej jako: p.p.s.a.), a ponadto podano nr rachunku bankowego, na który należy uiścić brakujący wpis sądowy.
Wezwanie do uiszczenia wpisu sądowego zostało doręczone pełnomocnikowi skarżącego – adw. A. K. w dniu 24 marca 2022 r. (vide: zpo, karta akt sądowych – nr 109). Termin do uzupełnienia ww. braku upływał zatem 31 marca 2022 r.
Zarządzeniem z dnia 21 kwietnia 2022 r. Przewodnicząca Wydziału II Izby Gospodarczej NSA poleciła zwrócić się do Kasy Naczelnego Sądu Administracyjnego z prośbą o udzielenie informacji, czy w sprawie ze skargi J. B. na naruszenie prawa do rozpoznania sprawy w postępowaniu sądowym bez nieuzasadnionej zwłoki został uiszczony wpis od skargi na przewlekłość postępowania.
W piśmie z dnia 27 kwietnia 2022 r. Wydział Finansowo-Budżetowego NSA poinformował, że wpisu sądowego w sprawie o sygn. akt II GPP 2/22 nie zidentyfikowano, zaś analizie zostały poddane opłaty sądowe od dnia 24 marca 2022 r. do dnia 26 kwietnia 2022 r.
Naczelny Sąd Administracyjny zważył co następuje
Skarga na przewlekłość postępowania podlegała odrzuceniu.
Zgodnie z art. 220 § 1 p.p.s.a. sąd nie podejmie żadnej czynności na skutek pisma, od którego nie zostanie uiszczona należna opłata. Stosowanie do art. 17 ust. 1 ustawy o skardze na naruszenie prawa strony do rozpoznania sprawy w postępowaniu przygotowawczym prowadzonym lub nadzorowanym przez prokuratora i postępowaniu sądowym bez nieuzasadnionej zwłoki, w brzmieniu obowiązującym od 6 stycznia 2017 r., skarga na przewlekłość postępowania podlega stałej opłacie w wysokości 200 zł.
Wobec tego, że skarżący nie uiścił wpisu wraz z wniesieniem skargi na przewlekłość postępowania, Przewodnicząca Wydziału II Izby Gospodarczej NSA prawidłowo wezwała pełnomocnika strony skarżącej do usunięcia braków formalnych złożonej skargi poprzez uiszczenie należnej opłaty w wysokości 200 zł, w terminie 7 dni od dnia odebrania wezwania, pod rygorem odrzucenia skargi na przewlekłość postępowania. Rygor ten wynika z kolei z treści § 3 art. 220 p.p.s.a., który stanowi, że skarga, skarga kasacyjna, zażalenie oraz skarga o wznowienie postępowania, od których pomimo wezwania nie został uiszczony należny wpis, podlegają odrzuceniu przez sąd. Przepis ten znajduje w przypadku skargi na przewlekłość postępowania odpowiednie zastosowanie na podstawie art. 8 ust. 2 ustawy o skardze na naruszenie prawa strony do rozpoznania sprawy w postępowaniu sądowym bez nieuzasadnionej zwłoki, zgodnie z którym w sprawach nieuregulowanych w ustawie, do postępowania toczącego się na skutek skargi, sąd stosuje odpowiednio przepisy o postępowaniu zażaleniowym obowiązujące w postępowaniu, którego skarga dotyczy.
Nadmienić należy, że sprawa, w której skarżący wniósł skargę na przewlekłość postępowania, nie należy do kategorii spraw wymienionych w art. 239 p.p.s.a., w których skarżący z mocy ustawy nie miałby obowiązku uiszczenia kosztów sądowych.
W rozpatrywanej sprawie wezwanie do uzupełnienia braku fiskalnego skargi na przewlekłość postępowania poprzez uiszczenie kwoty wpisu sądowego zostało doręczone pełnomocnikowi skarżącego w dniu 24 marca 2022 r. Siedmiodniowy termin do dokonania uchybionej czynności poprzez uzupełnienie powyższego braku upłynął zatem w dniu 31 marca 2022 r. Okoliczności niniejszej sprawy świadczą, iż pomimo upływu zakreślonego terminu, brakujący wpis sądowy w wysokości 200 zł nie został uiszczony.
Mając powyższe na uwadze Naczelny Sąd Administracyjny, działając na podstawie art. 220 § 3 p.p.s.a. w zw. z art. 8 ust. 2 i w zw. z art. 17 ust. 1 ustawy o skardze na przewlekłość postępowania, postanowił jak w sentencji.