Prosto w prawo Skróty klawiszowe⌘KCtrl KPrzejdź do przepisu, ustawy albo sygnatury/Pole pytania albo wyszukiwania na stronie← →Poprzedni i następny artykuł albo strona listyCKopiuj przypis; z zaznaczonym tekstem cytat z przypisemLKopiuj linkFUkryj albo pokaż spis treści ustawyEscZamknij panel, menu albo okno?Lista skrótów Dla profesjonalistyPro
Spis treści, przepisy i wyszukiwarka

Powołane przepisy 1

Postanowienie Naczelnego Sądu Administracyjnegoz 27 marca 2014 r., sygn. akt II FSK 472/13

Metryka

Sąd
Naczelny Sąd Administracyjny
Skład
sędzia NSA Stefan Babiarz przewodniczący
Rozpoznanie
w dniu 27 marca 2014 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Finansowej wniosku M. F. o uzupełnienie wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 21 lutego 2014 r., II FSK 472/13 o orzeczenie o wynagrodzeniu pełnomocnika z tytułu poniesionych kosztów pomocy prawnej
Sprawa
w sprawie ze skargi kasacyjnej Dyrektora Izby Skarbowej w Gdańsku od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku z dnia 29 października 2012 r., I SA/Gd 626/12 w sprawie ze skargi M. F. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w Gdańsku z dnia 26 kwietnia 2012 r. nr [...] w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych za 2006 r.

Sentencja

postanawia:

  1. oddalić wniosek.

Uzasadnienie

1. Wyrokiem z dnia 29 października 2012 r., I SA/Gd 626/12, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku uchylił zaskarżoną przez M. F. (zwanego dalej skarżącym) decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w Gdańsku z dnia 26 kwietnia 2012 r. w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych za 2006 r.

Powyższy wyrok Dyrektor Izby Skarbowej zaskarżył skargą kasacyjną w całości (data wpływu do sądu w dniu 2 stycznia 2013 r.). Odpis tej skargi kasacyjnej został doręczony pełnomocnikowi skarżącego w dniu 17 stycznia 2013 r.

W dniu 15 lutego 2013 r. wpłynęło do sądu pismo procesowe sporządzone przez pełnomocnika skarżącego, w którym wniósł on o oddalenie skargi kasacyjnej w całości i zasądzenie od Dyrektora Izby Skarbowej w Gdańsku zwrotu kosztów postępowania, w tym zasądzenie zwrotu kosztów zastępstwa procesowego (wynagrodzenie doradcy podatkowego) według norm przepisanych.

  1. 2. Na rozprawie w dniu 21 lutego 2014 r., II FSK 472/13, Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę kasacyjną Dyrektora Izby Skarbowej w Gdańsku.

W sentencji wyroku nie zostało zawarte postanowienie dotyczące kosztów.

Pismem z dnia 27 lutego 2014 r. (data wpływu do sądu) ustanowiony w sprawie doradca podatkowy reprezentujący skarżącego złożył wniosek o uzupełnienie wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 21 lutego 2014 r., II FSK 472/13, poprzez zasądzenie zwrotu kosztów postępowania. Powołał się przy tym na treść pisma procesowego z dnia 15 lutego 2013 r.

Naczelny Sąd Administracyjny zważył, co następuje

Wniosek nie jest zasadny i dlatego podlega oddaleniu.

3. Jak trafnie wskazano we wniosku o uzupełnienie wyroku – wniosek o zasądzenie zwrotu kosztów postępowania został wniesiony w terminie, gdyż moment zamknięcia rozprawy bezpośrednio poprzedzającej wydanie orzeczenia jest terminem granicznym do jego sformułowania.

4. Zgodnie z art. 179 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. – Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm., zwanej dalej: p.p.s.a.) strona, która nie wniosła skargi kasacyjnej może wnieść odpowiedź na skargę kasacyjną w terminie czternastu dni od doręczenia jej skargi kasacyjnej. Jeżeli zatem pismo zawierające odpowiedź na skargę kasacyjną i wnioski zostało złożone po upływie 14 dniowego terminu - nie jest traktowane jak odpowiedź na skargę kasacyjną, a jedynie pismo procesowe (por. wyrok NSA z dnia: 20 stycznia 2012 r., II FSK 1405/10; 10 stycznia 2012 r., II FSK 1308/10; 15 grudnia 2011 r., II FSK 1202/10 dostępne na stronie http://cbois.nsa.gov.pl). Z uchwały składu siedmiu sędziów Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 19 listopada 2012 r., II FPS 4/12, wynika, że profesjonalny pełnomocnik (doradca podatkowy), który przygotowuje odpowiedź na skargę kasacyjną ma prawo do otrzymania zwrotu kosztów opracowania takiego pisma. Znowu zatem mowa jest o odpowiedzi na skargę kasacyjną, a nie o piśmie procesowym. Powyższa uchwała wprost stwierdza, że: "Nie stanowi natomiast odpowiedzi na skargę kasacyjną w rozumieniu art. 179 p.p.s.a. pismo procesowe strony, wniesione po upływie terminu zakreślonego w tym przepisie (por. wyrok SN z dnia 2 marca 2010 r., II PK 241/09, Lex nr 589976; wyrok NSA z dnia 16 lipca 2008 r., II OSK 859/07, Lex nr 484868; H. Knysiak – Molczyk, Skarga kasacyjna w postępowaniu sądowoadministracyjnym, Warszawa 2010, str. 419)."

W niniejszej sprawie odpis skargi kasacyjnej został doręczony pełnomocnikowi skarżącego w dniu 17 stycznia 2013 r. - termin 14-dniowy do złożenia odpowiedzi na skargę kasacyjną upłynął w dniu 31 stycznia 2013 r.

Z powyższego względu pismo z dnia 15 lutego nie może być traktowane jak odpowiedź na skargę kasacyjną – a jedynie jak pismo procesowe.

Rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z dnia 31 stycznia 2011 r. w sprawie wynagradzania za czynności doradcy podatkowego w postępowaniu przed sądami administracyjnymi oraz szczegółowych zasad ponoszenia kosztów pomocy prawnej udzielonej przez doradcę podatkowego z urzędu (Dz. U. Nr 31, poz. 153) w § 3 ust. 2 pkt 1,2 i 3 wskazuje, że wynagrodzenie dla doradcy podatkowego należne jest z tytułu: sporządzenia i wniesienia skargi kasacyjnej, sporządzenia opinii o braku podstaw do wniesienia skargi kasacyjnej, udziału w rozprawie przed Naczelnym Sądem Administracyjnym.

Bezspornym jest, że pismo procesowe z dnia 15 lutego 2013 r. (złożone po upływie 14-dnioweg terminu) nie może być traktowane jako odpowiedź na skargę kasacyjną organu. Pełnomocnik skarżącego nie brał udziału w rozprawie przed Naczelnym Sądem Administracyjnym w dniu 21 lutego 2014 r. Jednocześnie przepisy rozporządzenia nie przewidują wynagrodzenia za sporządzenie pisma procesowego. Nie można zatem tego wynagrodzenia zaliczyć do kosztów i domagać się jego zwrotu na podstawie art. 204 i 205 p.p.s.a.

Mając na uwadze powyższe należy stwierdzić, że wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 21 lutego 2014 r., II FSK 472/13 był kompletny, zatem wniosek o jego uzupełnienie podlegał oddaleniu.

  1. 5. Z tych względów na podstawie art. 157 § 1 – 3 w związku z art. 166 p.p.s.a. Naczelny Sąd Administracyjny orzekł jak w sentencji postanowienia.

Pod tą sygnaturą także: dokument z 21 lutego 2014 r.

Treść dosłownie; przetworzyliśmy: podział na sekcje, układ według wzoru orzeczenia (metryka, punkty sentencji, nagłówki ze zdań sądu), linki do przepisów, wyróżnienia i zakrycie numerów PESEL, dowodów, paszportów i rachunków, których anonimizacja u wydawcy nie objęła.