Prosto w prawo Skróty klawiszowe⌘KCtrl KPrzejdź do przepisu, ustawy albo sygnatury/Pole pytania albo wyszukiwania na stronie← →Poprzedni i następny artykuł albo strona listyCKopiuj przypis; z zaznaczonym tekstem cytat z przypisemLKopiuj linkFUkryj albo pokaż spis treści ustawyEscZamknij panel, menu albo okno?Lista skrótów Dla profesjonalistyPro
Spis treści, przepisy i wyszukiwarka

Powołane przepisy 3

Postanowienie Naczelnego Sądu Administracyjnegoz 25 stycznia 2017 r., sygn. akt I OZ 96/17

Metryka

Sąd
Naczelny Sąd Administracyjny
Skład
Sędzia NSA Monika Nowicka przewodniczący
Rozpoznanie
w dniu 25 stycznia 2017 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej zażalenia A. F. na postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku z dnia 10 listopada 2016 r., sygn. akt II SA/Gd 530/16 o odrzuceniu skargi
Sprawa
w sprawie ze skargi A. F. na decyzję Wojewody P. z dnia [...] lipca 2016 r., nr [...] w przedmiocie odszkodowania za nieruchomość zajętą pod drogę

Sentencja

postanawia:

  1. oddalić zażalenie.

Uzasadnienie

A. F. wniósł do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku skargę decyzję Wojewody P. z dnia [...] lipca 2016 roku, nr [...] w przedmiocie odszkodowania za nieruchomość zajętą pod drogę.

Zarządzeniem Przewodniczącego z dnia 23 września 2016 r. skarżący został wezwany do uiszczenia wpisu sądowego od skargi w kwocie 200 zł, w terminie 7 dni pod rygorem odrzucenia skargi. Powyższe zarządzenie zostało doręczone skarżącemu w dniu 29 września 2016 r. Do dnia 6 października 2016 r. skarżący nie uzupełnił tego braku.

Odrzucając skargę – na podstawie art. 220 § 1 i § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t.j. z 2016r. poz. 718.), zwanej dalej "p.p.s.a." - Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku uznał, że nieuzupełnienie jej braku fiskalnego w przewidzianym do dokonania tej czynności terminie skutkowało brakiem możliwości nadania jej dalszego biegu.

A. F., zaskarżając powyższe postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku w całości zakwestionował jego prawidłowość, wskazując że w dniu 29 września 2016 r. powyższe wezwanie odebrała jego matka, On zaś otrzymał korespondencję z sądu dopiero w dniu 7 października 2016 r., gdyż wcześniej przebywał poza miejscem zamieszkania.

Odpowiedź na zażalenie nie została wniesiona.

Naczelny Sąd Administracyjny zważył, co następuje

Zażalenie nie zasługuje na uwzględnienie.

Zgodnie z art. 220 § 1 p.p.s.a. sąd nie podejmie żadnej czynności na skutek pisma, od którego nie została uiszczona należna opłata w zakreślonym w zarządzeniu terminie. Natomiast stosownie do § 3 powołanego przepisu skarga, skarga kasacyjna, zażalenie oraz skarga o wznowienie postępowania, od których pomimo wezwania nie został uiszczony należny wpis, podlegają odrzuceniu przez sąd.

W niniejszym przypadku skarżący – pomimo skierowanego do niego w trybie art. 72 § 1 p.p.s.a. wezwania - nie uzupełnił braku fiskalnego skargi w przepisanym do dokonania tej czynności terminie, który upłynął z dniem 6 października 2016 r. Sąd Wojewódzki zasadnie zatem odrzucił przedmiotową skargę.

Podnoszone przez skarżącego w zażaleniu okoliczności nie rzutują na powyższe ustalenia. Mogą one natomiast stanowić argumentację będącą podstawą rozpoznania wniosku skarżącego o przywrócenie terminu do dokonania ww. czynności.

W tym stanie rzeczy, uznając zażalenie za nieuzasadnione Naczelny Sąd Administracyjny, na podstawie art. 184 w związku z art. 197 § 2 p.p.s.a, orzekł jak w sentencji postanowienia.

Treść dosłownie; przetworzyliśmy: podział na sekcje, układ według wzoru orzeczenia (metryka, punkty sentencji, nagłówki ze zdań sądu), linki do przepisów, wyróżnienia i zakrycie numerów PESEL, dowodów, paszportów i rachunków, których anonimizacja u wydawcy nie objęła.