Prosto w prawo Skróty klawiszowe⌘KCtrl KPrzejdź do przepisu, ustawy albo sygnatury/Pole pytania albo wyszukiwania na stronie← →Poprzedni i następny artykuł albo strona listyCKopiuj przypis; z zaznaczonym tekstem cytat z przypisemLKopiuj linkFUkryj albo pokaż spis treści ustawyEscZamknij panel, menu albo okno?Lista skrótów Dla profesjonalistyPro
Spis treści, przepisy i wyszukiwarka

Powołane przepisy 6

Postanowienie Naczelnego Sądu Administracyjnegoz 19 września 2023 r., sygn. akt I OZ 377/23

Metryka

Sąd
Naczelny Sąd Administracyjny
Skład
Sędzia NSA Zygmunt Zgierski przewodniczący
Rozpoznanie
w dniu 19 września 2023 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej zażalenia J.H. na postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku z dnia 17 lipca 2023 r., sygn. akt III SA/Gd 309/23 o odrzuceniu skargi
Sprawa
w sprawie ze skargi J.H. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Gdańsku z dnia [...] kwietnia 2023 r., nr [...] w przedmiocie dodatku węglowego

Sentencja

postanawia:

  1. oddalić zażalenie.

Uzasadnienie

Pismem z 30 maja 2023 r. (data stempla pocztowego) J.H. wniósł skargę na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Gdańsku z [...] kwietnia 2023 r. w przedmiocie dodatku węglowego.

Postanowieniem z 17 lipca 2023 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku odrzucił powyższą skargę, jako wniesioną po upływie ustawowego terminu. W uzasadnieniu wskazał, że zaskarżona decyzja została doręczona skarżącemu w dniu 29 kwietnia 2023 r., w związku z czym 30-dniowy termin na wniesienie skargi upłynął z końcem dnia 29 maja 2023 r.

Na powyższe postanowienie skarżący wniósł zażalenie, w którym domagał się jego uchylenia bądź przywrócenia terminu do wniesienia skargi.

Naczelny Sąd Administracyjny zważył, co następuje

Zgodnie z art. 53 § 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. – Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi, dalej: ppsa, skargę wnosi się w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie albo aktu, o którym mowa w art. 3 § 2 pkt 4a.

Jak wynika z akt postępowania administracyjnego, zaskarżona decyzja została doręczona skarżącemu 29 kwietnia 2023 r., a zatem 30-dniowy termin na wniesienie skargi do sądu administracyjnego na to rozstrzygnięcie upływał w poniedziałek 29 maja 2023 r. Oznacza to, że wniesienie skargi w dniu 30 maja 2023 r., za które w myśl art. 83 § 3 ppsa należy uznać oddanie pisma w polskiej placówce pocztowej operatora wyznaczonego, należało uznać za dokonane z uchybieniem ustawowego terminu wniesienia tego środka. Tym samym uznać należało, że w rozpoznawanej sprawie zaistniały podstawy do odrzucenia skargi na podstawie art. 58 § 1 pkt 2 ppsa.

Jednocześnie należy wyjaśnić, że doręczeń w postępowaniu administracyjnym dokonuje się na podstawie przepisów ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego, a nie Prawa o postępowaniu przed sądami administracyjnymi, w związku z czym wyznaczenie terminu rozpoczęcia biegu terminu do wniesienia skargi na decyzję Kolegium nie mogło nastąpić na podstawie art. 68 § 1 ppsa jak chce tego skarżący. Należy także odnotować, że doręczenie skarżącemu zaskarżonej decyzji nastąpiło w sobotę 29 kwietnia 2023 r., która nie jest dniem ustawowo wolnym od pracy ani świętem, w związku z czym w rozpoznawanej sprawie brak było podstaw do zakwestionowania sposobu liczenia terminu do wniesienia skargi.

W świetle powyższego, Naczelny Sąd Administracyjny, na podstawie art. 184 w zw. z art. 197 § 2 ppsa, orzekł jak w postanowieniu.

Treść dosłownie; przetworzyliśmy: podział na sekcje, układ według wzoru orzeczenia (metryka, punkty sentencji, nagłówki ze zdań sądu), linki do przepisów, wyróżnienia i zakrycie numerów PESEL, dowodów, paszportów i rachunków, których anonimizacja u wydawcy nie objęła.