Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie postanowieniem z dnia 24 stycznia 2024 r., sygn. akt II SA/Lu 1111/23, na podstawie art. 58 § 1 pkt 3 ustawy z 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz.U. z 2023 r., poz. 1634, dalej p.p.s.a.) - odrzucił skargę z uwagi na nieuzupełnienie braków formalnych skargi (nienadesłanie na wezwanie numeru PESEL).
W piśmie z dnia 5 lutego 2024 r. skarżący reprezentowany przez opiekuna prawnego złożył zażalenie.
Naczelny Sąd Administracyjny zważył, co następuje.
Zażalenie nie zasługuje na uwzględnienie.
Zgodnie art. 57 § 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2023 r., poz. 1634, dalej: p.p.s.a.), skarga powinna czynić zadość wymaganiom pisma w postępowaniu sądowym. W myśl art. 46 § 2 pkt 1 lit. b) p.p.s.a. pismo procesowe strony, oprócz wymogów określonych w art. 46 § 1 p.p.s.a., powinno zawierać - gdy jest pierwszym pismem w sprawie - także numer PESEL strony wnoszącej pismo, będącej osobą fizyczną, jeżeli jest obowiązana do jego posiadania albo posiada go, nie mając takiego obowiązku. Brak wskazania numeru PESEL strony skarżącej stanowi brak formalny skargi.
Bezspornie w rozpoznawanej sprawie skarżący reprezentowany przez opiekuna prawnego wniósł do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie skargę, która zawierała brak formalny – brak numeru PESEL skarżącego. Z uwagi na powyższe został wezwany do jego uzupełnienia w terminie 7 dni pod rygorem odrzucenia skargi. Wezwanie to zostało prawidłowo zaadresowane wg wskazania do opiekuna prawnego skarżącego i odebrane w dniu 29 grudnia 2022 r. przez H.A. (k.17 akt sądowych). Termin do uzupełnienia braku formalnego skargi mijał z dniem 5 stycznia 2024 r., a wobec jego nieuzupełnienia prawidłowo Sąd I instancji uznał, że skarga podlega odrzuceniu. H.A. nadesłała wprawdzie pismo, w którym podała swój numer PESEL jednak w zarządzeniu wyraźnie wskazano, że Sąd żąda podania numeru PESEL skarżącego, którym w sprawie jest A.A.
W rozpoznawanej sprawie doszło zatem do ziszczenia przesłanek odrzucenia skargi na podstawie art. 58 § 1 pkt 3 p.p.s.a. Brak wskazania numeru PESEL to brak formalny skargi. Niewykonanie zaś wezwania Sądu, uniemożliwia nadanie skardze prawidłowego biegu. Jednocześnie, termin wyznaczony przez Sąd jest terminem ustawowym i Sąd nie ma możliwości jego wydłużania bądź zmiany.
Mając powyższe na uwadze Naczelny Sąd Administracyjny na podstawie art. 184 w zw. z art. 197 § 1 i 2 p.p.s.a. postanowił, jak w sentencji.