Prosto w prawo Skróty klawiszowe⌘KCtrl KPrzejdź do przepisu, ustawy albo sygnatury/Pole pytania albo wyszukiwania na stronie← →Poprzedni i następny artykuł albo strona listyCKopiuj przypis; z zaznaczonym tekstem cytat z przypisemLKopiuj linkFUkryj albo pokaż spis treści ustawyEscZamknij panel, menu albo okno?Lista skrótów Dla profesjonalistyPro
Spis treści, przepisy i wyszukiwarka

Powołane przepisy 1

Postanowienie Naczelnego Sądu Administracyjnegoz 27 stycznia 2010 r., sygn. akt I FSK 2038/09

Metryka

Sąd
Naczelny Sąd Administracyjny
Skład
Sędzia NSA Juliusz Antosik
Rozpoznanie
w dniu 27 stycznia 2010 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Finansowej
Sprawa
sprawy ze skargi kasacyjnej Gminy S. w sprawie ze skargi Gmina S. na interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia 5 marca 2009 r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług postanawia zwrócić skargę kasacyjną Wojewódzkiemu Sądowi Administracyjnemu w Gdańsku w celu usunięcia dostrzeżonych braków.
Od orzeczenia
od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku z dnia 10 września 2009 r., sygn. akt I SA/Gd 488/09

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 10 września 2009 r., sygn. akt I SA/Gd 488/09, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku oddalił skargę Gminy S. na interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia 5 marca 2009 r. w przedmiocie podatku od towarów i usług. Odpis tego wyroku z uzasadnieniem został doręczony pełnomocnikowi strony w dniu 2 października 2009 r. (zwrotne poświadczenie odbioru - k. 56 akt sądowych).

Strona skarżącą wniosła skargę kasacyjną od powyższego wyroku.

Naczelny Sąd Administracyjny zważył, co następuje

Z akt sprawy wynika, że odpis wyroku Sądu I instancji został doręczony pełnomocnikowi strony skarżącej w dniu 2 października 2009 r., a zatem trzydziestodniowy termin do wniesienia skargi kasacyjnej biegł od dnia 3 października 2009 r. i upłynął w dniu 2 listopada 2009 r. (stosownie do treści art. 83 § 2 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi /Dz.U. nr 153, poz. 1270 ze zm./) – gdyż ostatni dzień terminu przypadał na niedzielę 1 listopada 2009 r., a zatem na dzień ustawowo wolny od pracy).

Tymczasem z koperty, w której znajdowała się skarga kasacyjna wynika, że skargę kasacyjną nadano w urzędzie pocztowym w dniu 21 listopada 2009 r. - o czym świadczy stempel pocztowy na kopercie zawierającej skargę kasacyjną (k. 75 akt sądowych) - więc po upływie przepisanego terminu. Z drugiej zaś strony, dwa inne stemple, znajdujące się w aktach sprawy, wskazują na inny termin nadania przesyłki. Po pierwsze, drugi ze stempli pocztowych (placówki pocztowej w G., właściwej dla odbiorcy, czyli WSA) znajdujący się na kopercie, wskazuje na datę 4 listopada 2009 r. Z kolei prezentata Biura Podawczego WSA w Gdańsku świadczy o tym, że skarga kasacyjna wpłynęła do tego Sądu w dniu 5 listopada 2009 r (k. 59 akt sądowych).

Okoliczności te mogą wywoływać wątpliwości w zakresie zachowania terminu do wniesienia skargi kasacyjnej. Z uwagi na powyższe, Naczelny Sąd Administracyjny, na podstawie art. 180 Prawa o postępowaniu przed sądami administracyjnymi, postanowił zwrócić ją do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego celem ustalenia, czy skarga kasacyjna nie zawiera braku w tym zakresie.

Pod tą sygnaturą także: dokument z 2 grudnia 2010 r.

Treść dosłownie; przetworzyliśmy: podział na sekcje, układ według wzoru orzeczenia (metryka, punkty sentencji, nagłówki ze zdań sądu), linki do przepisów, wyróżnienia i zakrycie numerów PESEL, dowodów, paszportów i rachunków, których anonimizacja u wydawcy nie objęła.