Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 20 listopada 2003 r. III SA 861/03 Naczelny Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę Ludmiły i Krzysztofa P. na decyzję Izby Skarbowej w O. z dnia 13 marca 2003 r. (...) w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych za 2000 r.
W dniu 31 marca 2004 r. Strona wniosła, działając w trybie art. 101 ustawy Przepisy wprowadzające ustawę - Prawo o ustroju sądów administracyjnych i ustawę - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi /Dz.U. nr 153 poz. 1271 ze zm./ skargę kasacyjną od powyższego wyroku. Na podstawie zarządzenia Prezesa Izby Finansowej Sąd pismem z dnia 17 maja 2004 r. wezwał pełnomocnika wnoszącego skargę kasacyjną do uiszczenia wpisu w terminie siedmiu dni pod rygorem odrzucenia skargi. Z powodu niemożności doręczenia pisma na wskazany adres /mieszkanie zamknięte/, przesyłkę poleconą R-25134 pozostawiono w placówce pocztowej w dniu 21 maja 2004 r., o czym umieszczono zawiadomienie w skrzynce oddawczej. Ponieważ przesyłki nie podjęto w terminie, w dniu 1 czerwca 2004 r. zwrócono ją do Naczelnego Sądu Administracyjnego. Z uwagi na nieprawidłowe doręczenie /jednorazowe awizo/, Sąd wezwał pełnomocnika Skarżących ponownie do uiszczenia wpisu.
Ponieważ po raz kolejny przy doręczaniu pisma nie spełniono warunków określonych w par. 9 ust. 3 rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z 17 czerwca 1999 r. w sprawie szczegółowego trybu doręczania pism sądowych przez pocztę w postępowaniu cywilnym /Dz.U. nr 62 poz. 697 ze zm./ Sąd skierował wezwanie na adres wskazany przez pełnomocnika po raz trzeci wraz z pismem do Naczelnika Urzędu Pocztowego w O. Jak wynika z koperty przesyłki poleconej, pierwsze zawiadomienie o przesyłce pozostawiono w skrzynce oddawczej w dniu 10 grudnia 2004 r., drugie w dniu 20 grudnia 2004 r. Ponieważ przesyłki nie podjęto w terminie, w dniu 28 grudnia 2004 r. zwrócono ją do Naczelnego Sądu Administracyjnego.
Rozpoznając skargę kasacyjną Naczelny Sąd Administracyjny zważył co następuje
Zgodnie z art. 220 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi /Dz.U. nr 153 poz. 1270/ Sąd nie podejmuje żadnej czynności na skutek pisma, od którego nie została uiszczona opłaty. W przypadku wniesienia pisma bez uiszczenia od niego opłaty, Sąd wzywa wnoszącego, aby pod rygorem pozostawienia pisma bez rozpoznania, a w przypadku skargi, skargi kasacyjnej, zażalenia, skargi o wznowienie postępowania pod rygorem odrzucenia, uiścił opłatę w terminie siedmiu dni od dnia doręczenia wezwania. Na podstawie art. 65 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi /Dz.U. nr 153 poz. 1270/ Sąd dokonuje doręczeń przez pocztę, przez swoich pracowników lub przez inne upoważnione przez sąd osoby lub organy. W przedmiotowej sprawie, wezwanie o wpis Sąd skierował do pełnomocnika Strony za pośrednictwem poczty. Na kopercie przesyłki poleconej widnieje adnotacja doręczającego z dnia 10 grudnia 2004 r. oraz z dnia 20 grudnia 2004 r., iż przesyłkę pozostawiono do odbioru w placówce pocztowej, o czym umieszczono zawiadomienie w skrzynce pocztowej.
Pełnomocnik nie odebrał przesyłki w wyznaczonym terminie. Jak wskazuje art. 73 Prawa o postępowaniu przed sądami administracyjnymi, w takim przypadku doręczenie uważa się za dokonane z upływem siedmiodniowego terminu. A zatem, pismo uważa się za doręczone pełnomocnikowi Strony w dniu 17 grudnia 2004 r., natomiast termin do uiszczenia wpisu upłynął w dniu 24 grudnia 2004 r. Z akt sprawy wynika, iż wpisu tego nie uiszczono.
Mając powyższe na uwadze, na podstawie art. 220 par. 3 Prawa o postępowaniu przed sądami administracyjnymi należało postanowić jak w sentencji.