Prosto w prawo Skróty klawiszowe⌘KCtrl KPrzejdź do przepisu, ustawy albo sygnatury/Pole pytania albo wyszukiwania na stronie← →Poprzedni i następny artykuł albo strona listyCKopiuj przypis; z zaznaczonym tekstem cytat z przypisemLKopiuj linkFUkryj albo pokaż spis treści ustawyEscZamknij panel, menu albo okno?Lista skrótów Dla profesjonalistyPro

Orzeczenia i interpretacje

Sądy powszechne, SN i TK od 1986, NSA i WSA od 1981, KIO od 2019, interpretacje KIS od 1998.

Wyszukiwanie zaawansowane
Przepis: art. 21 ust. 2 Prawo upadłościoweWyczyść filtry

29 dokumentów

NajtrafniejszeNajnowsze
  1. Wyrok SA w Szczecinie z 18 grudnia 2018 r., I AGa 147/18

    …Do tego dodał regulację art. 21 ust. 2 ustawy Prawo upadłościowe i naprawcze , która nakłada na każdego członka zarządu spółki z o.o. osobiście (niezależnie od przyjętego w spółce sposobu reprezentacji) obowiązek złożenia wniosku o ogłoszenie upadłości w terminie 14 dni od zaistnienia ku temu przesłanek określonych…

    SAOS
  2. Uzasadnienie SO w Łodzi z 27 listopada 2018 r., II C 258/10

    …Podstawy odpowiedzialności nie stanowi również przepis art. 21 ust. 2 ustawy prawo upadłościowe i naprawcze , zgodnie z którym, jeżeli dłużnikiem jest osoba prawna obowiązek zgłoszenia w sądzie wniosku o ogłoszenie upadłości spoczywa na każdym, kto na podstawie ustawy, umowy spółki lub statutu ma prawo do prowadzenia…

    SAOS
  3. Wyrok WSA w Lublinie z 23 listopada 2018 r., I SA/Lu 380/18 za organem

    …jako spóźniony, złożony z naruszeniem art. 11 ust. 1 i art. 21 ust. 1 u.p.u.n., bowiem po upływie 14 dni od zaistnienia stanu jej niewypłacalności. W rozpatrywanej sprawie stan niewypłacalności polegał na tym, że spółka M. zaprzestała spłacania swoich wymagalnych zobowiązań.

    CBOSA
  4. Wyrok WSA w Lublinie z 23 listopada 2018 r., I SA/Lu 381/18 za organem

    …jako spóźniony, złożony z naruszeniem art. 11 ust. 1 i art. 21 ust. 1 u.p.u.n., bowiem po upływie 14 dni od zaistnienia stanu jej niewypłacalności. W rozpatrywanej sprawie stan niewypłacalności polegał na tym, że spółka M. zaprzestała spłacania swoich wymagalnych zobowiązań.

    CBOSA
  5. Uzasadnienie SO w Bydgoszczy z 30 października 2018 r., VIII Ga 121/18

    …odszkodowania również na podstawie art. 415 k.c. w zw. z art. 21 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 28 lutego 2003 r. – Prawo upadłościowe i naprawcze . Powód twierdził, że podejmował działania mające na celu uwzględnienie go jako wierzyciela w prowadzonym postępowaniu upadłościowym wobec dłużnej spółki, między m.in. poprzez…

    SAOS
  6. Wyrok NSA z 23 października 2018 r., II FSK 3005/16 za organem

    …czas", należy ustalać na podstawie regulacji zawartej w art. 21 u.p.u.n. "Właściwym czasem" dla zgłoszenia wniosku dłużnika o ogłoszenie upadłości jest zatem termin dwóch tygodni od dnia, gdy nie wykonuje on swoich wymagalnych zobowiązań lub gdy jego zobowiązania przekroczą wartość jego majątku.

    CBOSA
  7. Wyrok SA w Szczecinie z 26 września 2018 r., III AUa 31/18

    …tego celu spoczywa właśnie na odwołujących się ( art. 21 ust. 1 i 2 Prawo upadłościowe i naprawcze ), gdyż byli oni obowiązani zgłosić w sądzie wniosek o ogłoszenie upadłości, nie później niż w terminie dwóch tygodni od dnia, w którym wystąpiła podstawa do ogłoszenia upadłości.

    SAOS
  8. Wyrok WSA w Warszawie z 26 września 2018 r., III SA/Wa 4086/17 za organem

    …lit. a) i b) w związku z art. 210 § 1 pkt 6 i w związku z art. 21 § 3 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja Podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2015 r., poz. 613 z późn. zm., dalej jako: "O.p.") oraz art. 11 ust. 1 i art. 21 ust. 1 ustawy z dnia 28 lutego 2003 r. Prawo upadłościowe i naprawcze (Dz. U. z 2003 r. Nr…

    CBOSA
  9. Wyrok WSA w Lublinie z 19 września 2018 r., I SA/Lu 527/18 za organem

    …O tym jaki czas był właściwy do złożenia omawianych wniosków rozstrzygały art. 11 i art. 21 ustawy Prawo upadłościowe (Dz.U.2009.175.1361 ze zm. w brzmieniu dotyczącym 2011 r. - u.p.u.n.). Z tych regulacji wynika, że wniosek o ogłoszenie upadłości powinien być zgłoszony w ciągu dwóch tygodni od zaistnienia przesłanek…

    CBOSA
  10. Wyrok SA w Warszawie z 12 września 2018 r., VII AGa 1015/18

    …tygodni od zaistnienia podstawy do ogłoszenia upadłości ( art. 21 ust. 1 i 2 p.u.n. ). Ze znajdującego się w aktach sprawy odpisu z rejestru przedsiębiorców KRS spółki (...) wynika, że O. W. (1) i V. P. pełnili funkcję członka zarządu - odpowiednio Wiceprezesa Zarządu i Prezesa Zarządu - od 18 marca 2010 r. do 8…

    SAOS
  11. Wyrok WSA w Warszawie z 12 września 2018 r., III SA/Wa 3975/17 za organem

    …a podstawę wydania w tym względzie decyzji stwarza przepis art. 21 § 3 w zw. z art. 21 § 4 O.p. Zgodnie z art. 21 § 3 tej ustawy, jeżeli w postępowaniu podatkowym organ podatkowy stwierdzi, że podatnik, mimo ciążącego na nim obowiązku, nie zapłacił w całości lub w części podatku, nie złożył deklaracji albo że wysokość…

    CBOSA
  12. Wyrok SO w Warszawie z 6 września 2018 r., XX GC 227/16

    …Stosownie do uregulowań zawartych w art. 21 ust. 1 i 2 prawa upadłościowego i naprawczego (w brzmieniu obowiązującym w czasie powstania zobowiązania oraz w czasie pełnienia przez pozwaną funkcji prezesa zarządu (...) ) na członkach zarządu spoczywa obowiązek, nie później niż w ciągu dwóch tygodni od dnia, w którym…

    SAOS
  13. Wyrok NSA z 30 sierpnia 2018 r., I FSK 1470/16 za organem

    …art. 116 Ordynacji podatkowej w związku z art. 10, 11 oraz art. 21 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 28 lutego 2003 r. Prawo upadłościowe i naprawcze (Dz. U. Nr 60 poz. 535 ze zm.), przez uznanie, że w sposób precyzyjny ustalony został moment niewypłacalności spółki, co skutkowało błędnym przyjęciem daty, w której powstał…

    CBOSA
  14. Wyrok SA w Łodzi z 13 sierpnia 2018 r., I AGa 207/18

    …Zauważył Sąd meriti, że źródłem odpowiedzialności piastunów organów spółek przewidzianej w art. 21 ust. 3 p.u.n. jest popełnienie czynu niedozwolonego, polegającego na niezłożeniu wniosku o ogłoszenie upadłości spółki wbrew obowiązkowi wynikającemu z obowiązującego prawa, co zarazem świadczy o bezprawności tego…

    SAOS
  15. Zarządzenie SO w Szczecinie z 29 czerwca 2018 r., VIII GC 124/15

    …rodzącej po stronie pozwanej,, jako osoby wskazanej w art. 21 ust. 1 Prawa upadłościowego i naprawczego obowiązek skutecznego złożenia wniosku o ogłoszenie upadłości spółki, a także ustalić, w jakim stopniu zaspokojone zostałyby wierzytelności powódki w przypadku.

    SAOS
  16. Wyrok SR dla Łodzi-Śródmieścia w Łodzi z 18 czerwca 2018 r., XIII GC 1804/17

    …zgłosić w terminie 14 dni od powyższej daty 18 I 2012 ( art. 21 ust. 1 i 2 PUN w brzmieniu redakcyjnym i numeracji obowiązujących do 31 XII 2015). Z punktu zaś widzenia przesłanek odpowiedzialności z art. 299 KSH całkowicie bez znaczenia pozostaje dyspozycja art. 12 PUN w brzmieniu redakcyjnym obowiązującym do 31 XII…

    SAOS
  17. Wyrok SA we Wrocławiu z 15 maja 2018 r., III AUa 86/18

    …Zgodnie z art. 21 ustawy - Prawo upadłościowe i naprawcze wniosek o ogłoszenie upadłości należy złożyć w ciągu dwóch tygodni od chwili powstania w spółce stanu niewypłacalności. W art. 11 cytowanej ustawy ustawodawca przewidział dwie alternatywne przesłanki niewypłacalności.

    SAOS
  18. Wyrok WSA w Łodzi z 11 maja 2018 r., III SA/Łd 868/17 za organem

    …Dalej organ zauważył, iż termin płatności zobowiązań w podatku akcyzowym zgodnie z przepisem art. 21 ustawy o podatku akcyzowym przypada do 25 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym powstał obowiązek podatkowy. Zatem termin płatności ww. podatku za marzec 2012 r. upłynął w dniu 25.04.2012 r., za kwiecień…

    CBOSA
  19. Wyrok NSA z 11 kwietnia 2018 r., II FSK 865/16 za organem

    …art. 116 § 1 pkt 1 lit. b i pkt 2 O.p.; art. 116 § 4 O.p.; art. 21 ust. 1 i art. 11 ust. 1 ustawy z dnia 28 lutego 2003 r. Prawo upadłościowe i naprawcze (Dz. U. nr 60 poz. 535 ze zm.; dalej jako: "P.u.n."); art. 122, art. 1, art. 187 § 1 oraz art. 191 O.p. Skarżący wniósł o uchylenie zaskarżonej decyzji w całości i…

    CBOSA
  20. Wyrok WSA w Opolu z 11 kwietnia 2018 r., I SA/Op 364/17 w części

    …Zgodnie z art. 21 ust. 1 i 2 p.u.n. dłużnik powinien zgłosić w sądzie wniosku o ogłoszenie upadłości nie później niż w terminie dwóch tygodni od dnia, w którym wystąpiła podstawa do ogłoszenia upadłości. Organ odwoławczy, odwołując się do poglądów orzecznictwa i doktryny (np. wyrok NSA z dnia 4.12.2014 r. sygn. akt II…

    CBOSA