Orzeczenia i interpretacje
Sądy powszechne, SN i TK od 1986, NSA i WSA od 1981, KIO od 2019, interpretacje KIS od 1998.
Wyszukiwanie zaawansowane
Operatory w polu wyszukiwania
Bez operatorów szukamy po znaczeniu słów, z odmianą; sygnaturę rozpoznajemy sami. Z operatorem wymagamy wszystkich pozostałych słów.
"urlop na żądanie"- dokładna fraza
"odmowa urlopu"~3- słowa najwyżej 3 wyrazy od siebie
odmowa OR przesunięcie- którekolwiek ze słów (także
LUB) -macierzyński- bez tego słowa (także
NIE macierzyński) podat*- słowa o tym początku: podatek, podatnik, podatkowy
VIII Pa 42/19- sygnatura, cała albo jej część
Operatory słowne tylko wielkimi literami: „nie” i „lub” pisane małymi to zwykłe słowa pytania.
- Wyrok WSA w Krakowie z 18 stycznia 2023 r., I SA/Kr 1211/22 za stroną
…2022 r. Ponieważ była to sobota, to zgodnie z treścią art. 83 § 2 p.p.s.a. za ostatni dzień terminu należy uznać następny dzień po dniach wolnych od pracy, tj. poniedziałek 26 września 2022 r. W tym właśnie dniu skarżąca wniosła skargę co potwierdza data stempla pocztowego widniejąca na kopercie zawierającej skargę.
CBOSA - Wyrok WSA w Poznaniu z 10 grudnia 2021 r., II SAB/Po 199/21 za stroną
…W ocenie Sądu wniosek ten nie zasługiwał na uwzględnienie, albowiem zgodnie z art. 83 § 3 p.p.s.a. oddanie pisma w polskiej placówce pocztowej operatora wyznaczonego w rozumieniu ustawy z dnia 23 listopada 2012 r. - Prawo pocztowe jest równoznaczne z wniesieniem go do sądu.
CBOSA - Wyrok WSA w Poznaniu z 10 grudnia 2021 r., II SAB/Po 212/21 za stroną
…Przypomnieć bowiem trzeba, iż zgodnie z art. 83 § 3 p.p.s.a. oddanie pisma w polskiej placówce pocztowej operatora wyznaczonego w rozumieniu ustawy z dnia [...] listopada 2012 r. - Prawo pocztowe albo placówce pocztowej operatora świadczącego pocztowe usługi powszechne w innym państwie członkowskim Unii Europejskiej,…
CBOSA - Wyrok WSA w Poznaniu z 29 czerwca 2021 r., IV SA/Po 501/21 za stroną
…się następny dzień po dniu lub dniach wolnych od pracy (art. 83 §2 ustawy - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi). Przesyłka zawierającą sprzeciw została w dniu [...] maja 2021 roku złożona w polskiej placówce pocztowej operatora wyznaczonego w rozumieniu ustawy z dnia 23 listopada 2012 roku Prawo…
CBOSA - Wyrok NSA z 19 lutego 2021 r., II OSK 2346/20 za stroną
…organowi w dniu 24 stycznia 2020 r. Sąd powołując się na art. 83 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2019 r. poz. 2325, ze zm.; dalej powoływanej P.p.s.a.) uznał w tej sytuacji, że skarga została skutecznie wniesiona w dniu 21 stycznia 2020 r., a zatem…
CBOSA - Wyrok NSA z 19 stycznia 2021 r., II OSK 1614/19 za stroną
…pocztowej jest równoznaczne z wniesieniem go do sądu (art. 83 § 3 p.p.s.a.), to za dzień wniesienia skargi należy przyjąć dzień nadania jej w polskiej placówce pocztowej, a nie dzień doręczenia skargi organowi administracji. Wobec tego stanowisko Sądu pierwszej instancji, że skarga na przewlekłe prowadzenie…
CBOSA - Wyrok WSA w Warszawie z 15 stycznia 2021 r., VI SA/Wa 2224/20 za stroną
…r. w [...], wpłynęła ona do organu [...] września 2020 r. Art. 83 § 3 P.p.s.a. stanowi, że oddanie pisma w polskiej placówce pocztowej operatora wyznaczonego w rozumieniu ustawy z dnia 23 listopada 2012r. – Prawo pocztowe albo placówce pocztowej operatora świadczącego usługi powszechne w innym państwie członkowskim…
CBOSA - Wyrok WSA w Warszawie z 23 stycznia 2020 r., VII SA/Wa 1516/19 za stroną
…Natomiast art. 83 § 4 p.p.s.a. stanowi, że w stosunku do osób, które są żołnierzami lub członkami załogi polskiego statku morskiego albo są pozbawione wolności, równoznaczne ze złożeniem pisma w sądzie będzie złożenie go dla zachowania terminu odpowiednio w dowództwie jednostki wojskowej, u kapitana statku morskiego…
CBOSA - Wyrok WSA w Kielcach z 23 października 2019 r., II SA/Ke 367/19 za stroną
…Ponieważ także poniedziałek był dniem świątecznym, faktycznie, stosownie do przepisu art. 83 § 2 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (tekst jedn. Dz. U. z 2018 r., poz. 1302 ze zmianami), dalej p.p.s.a., zgodnie z którym jeżeli ostatni dzień terminu przypada na sobotę…
CBOSA - Wyrok WSA w Opolu z 10 stycznia 2019 r., II SAB/Op 125/18 za stroną
…pocztowej jest datą wniesienia skargi do sądu, co wynika z art. 83 § 3 P.p.s.a. W niniejszej sprawie skarga została nadana przesyłką pocztową w dniu 7 grudnia 2018 r., a zatem nieuprawnione są twierdzenia organu, że udzielił żądanej informacji przed wniesieniem skargi.
CBOSA - Wyrok WSA w Warszawie z 11 października 2018 r., VI SA/Wa 1253/18 za stroną
…2018 r. została nadana placówce pocztowej co - w związku z art. 83 § 3 p.p.s.a. - jest równoznaczne z wniesieniem w terminie ww. pisma do sądu.
CBOSA - Wyrok NSA z 15 grudnia 2016 r., I OSK 805/15 za stroną
…14. ust. 1 i ust. 2 u.d.i.p.; 2. art. 151 p.p.s.a. w zw. z art. 83 § 3 p.p.s.a., poprzez oddalenie skargi na skutek błędnego przyjęcia, że skarga została wniesiona po załatwieniu sprawy przez organ, ze względu na przyjęcie przez Sąd I Instancji błędnego założenia, iż istotnym dla ustalenia, czy organ pozostawał w…
CBOSA - Wyrok WSA w Łodzi z 23 listopada 2016 r., III SA/Łd 362/16 za stroną
…skarżąca terminu do wniesienia skargi, o którym mowa w art. 83 § 3 p.p.s.a., tj. do skuteczności dokonania tej czynności procesowej, w sytuacji gdy skarga została nadana za pośrednictwem operatora pocztowego InPost, a nie w placówce Poczty Polskiej, jako "operatora pocztowego wyznaczonego".
CBOSA - Wyrok WSA w Warszawie z 18 listopada 2016 r., V SA/Wa 4796/15 za stroną
…uważa się następny dzień po dniu wolnym od pracy (np. art. 83 § 2 p.p.s.a.) oznacza tylko tyle, że w tych procedurach usunięte zostało źródło wątpliwości interpretacyjnych. Nie może być to natomiast argument przemawiający za stanowiskiem, że wolą ustawodawcy było przyjęcie takiego unormowania, aby w ogólnym…
CBOSA - Wyrok WSA we Wrocławiu z 21 września 2016 r., IV SA/Wr 114/16 za stroną
…W takiej sytuacji zastosowanie znajdował art. 83 § 2 p.p.s.a., stanowiący, że jeżeli ostatni dzień terminu przypada na sobotę lub dzień ustawowo wolny od pracy, za ostatni dzień terminu uważa się następny dzień po dniu lub dniach wolnych od pracy.
CBOSA - Wyrok WSA w Warszawie z 27 maja 2016 r., VI SA/Wa 2637/15 za stroną
…Takie też rozwiązanie wprowadza art. 83 § 2 PrPostAdm, który stanowi: "Jeżeli ostatni dzień terminu przypada na sobotę lub dzień ustawowo wolny od pracy, za ostatni dzień terminu uważa się następny dzień po dniu lub dniach wolnych od pracy". Brak takiego rozwiązania w regulacji kpa budził wątpliwości interpretacyjne.
CBOSA - Wyrok WSA w Warszawie z 13 października 2015 r., V SA/Wa 2581/15 za stroną
…Taka sama jest treść art. 83 § 2 p.p.s.a.; - art. 57 § 4 k.p.a. stanowi, że "jeżeli koniec terminu przypada na dzień ustawowo wolny od pracy, za ostatni dzień terminu uważa się najbliższy następny dzień powszedni", przy czym zgodnie z wykładnią dokonaną przez NSA w uchwale z 15.06.2011 sobota została zrównana z dniem…
CBOSA - Wyrok WSA w Poznaniu z 25 września 2013 r., II SA/Po 785/13 za stroną
…stycznia 2013 r. upływał w dniu 6 maja 2013 r., zgodnie z art. 83 § 1 i 2 oraz art. 268 p.p.s.a. Jak wynika z akt sprawy, Wojewoda Wielkopolski dopiero w dniu 2 maja 2013 r. wykonał pierwszą czynność procesową po zwrocie akt, wysyłając stronom zawiadomienie w trybie art. 10 § 1 k.p.a. o możliwości zapoznania się z…
CBOSA - Wyrok WSA w Szczecinie z 29 maja 2013 r., II SA/Sz 299/13 za stroną
…do którego w zakresie sposobu obliczania terminów odsyła art. 83 § 1 P.p.s.a. Zgodnie z art. 112 Kodeksu cywilnego, termin oznaczony w tygodniach, miesiącach lub latach kończy się z upływem dnia, który nazwą lub datą odpowiada początkowemu dniowi terminu, a gdyby takiego dnia w ostatnim miesiącu nie było - w ostatnim…
CBOSA - Wyrok WSA w Szczecinie z 29 maja 2013 r., II SA/Sz 298/13 za stroną
…w zakresie sposobu obliczania terminów odsyła choćby art. 83 § 1 P.p.s.a. Zgodnie z powołanym przepisem art. 112 Kodeksu cywilnego, termin oznaczony w tygodniach, miesiącach lub latach kończy się z upływem dnia, który nazwą lub datą odpowiada początkowemu dniowi terminu, a gdyby takiego dnia w ostatnim miesiącu nie…
CBOSA