Prosto w prawo Skróty klawiszowe⌘KCtrl KPrzejdź do przepisu, ustawy albo sygnatury/Pole pytania albo wyszukiwania na stronie← →Poprzedni i następny artykuł albo strona listyCKopiuj przypis; z zaznaczonym tekstem cytat z przypisemLKopiuj linkFUkryj albo pokaż spis treści ustawyEscZamknij panel, menu albo okno?Lista skrótów Dla profesjonalistyPro

Orzeczenia i interpretacje

Sądy powszechne, SN i TK od 1986, NSA i WSA od 1981, KIO od 2019, interpretacje KIS od 1998.

Wyszukiwanie zaawansowane
Przepis: art. 83 Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymiWyczyść filtry

210 dokumentów

NajtrafniejszeNajnowsze
  1. Postanowienie WSA w Łodzi z 11 grudnia 2013 r., I SA/Łd 948/13

    …sądowych opatrzony datą 19 sierpnia 2013r. Stosownie do art. 83 § 3 p.p.s.a. dopiero oddanie pisma w polskiej placówce pocztowej operatora wyznaczonego w rozumieniu ustawy z dnia 23 listopada 2012r. – Prawo pocztowe lub w polskim urzędzie konsularnym jest równoznaczne z wniesieniem go do sądu.

    CBOSA
  2. Postanowienie WSA we Wrocławiu z 4 grudnia 2013 r., IV SAB/Wr 188/13

    …Stosownie zaś do art. 83 § 2 p.p.s.a. jeżeli ostatni dzień terminu przypada na sobotę lub dzień ustawowo wolny od pracy, za ostatni dzień terminu uważa się następny dzień po dniu lub dniach wolnych od pracy. W tej sytuacji, skoro ostatni dzień terminu do uiszczenia wpisu od skargi, przypadł w dzień ustawowo wolny od…

    CBOSA
  3. Postanowienie WSA we Wrocławiu z 2 grudnia 2013 r., II SA/Wr 783/13

    …Prawo pocztowe jest równoznaczne z wniesieniem go do sądu (art. 83 § 3 p.p.s.a.) Sąd stwierdził, że zaskarżone postanowienie skutecznie doręczono skarżącej w dniu 5 września 2013 r. (przesyłkę odebrał dorosły domownik skarżącej – A. S.).

    CBOSA
  4. Wyrok NSA z 29 listopada 2013 r., II OSK 1543/12 za organem

    …w Radomiu, działając na podstawie art. 103 ust. 2, art. 83 ust. 1 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane (tj. Dz. U. z 2006 r. Nr 156, poz. 1118 ze zm.) oraz art. 42 ust. 3 ustawy z dnia 24 października 1974 r. – Prawo budowlane (Dz. U. Nr 38, poz. 229 ze zm.) udzielił A. S. pozwolenia na użytkowanie budynku…

    CBOSA
  5. Postanowienie WSA w Szczecinie z 29 listopada 2013 r., II SA/Sz 451/13

    …na sobotę lub dzień ustawowo uznany za wolny od pracy (art. 83 § 2 P.p.s.a.). E. K. nie wykonała ponownego wezwania do uiszczenia wpisu sądowego w zakreślonym przez sąd terminie, mimo prawidłowego pouczenia o skutkach prawnych tego zaniechania.

    CBOSA
  6. Postanowienie WSA w Szczecinie z 29 listopada 2013 r., II SA/Sz 1121/13

    …Siedmiodniowy termin do zrealizowania zobowiązania sądu, obliczony zgodnie z regułą wynikającą z art. 83 § 2 ww. ustawy, mijał zatem w dniu 22 października 2013 r., który to dzień nie był sobotą, ani dniem ustawowo wolnym od pracy. W zakreślonym przez sąd terminie, ani dotychczas skarżący nie uiścił należnego wpisu.

    CBOSA
  7. Postanowienie WSA w Krakowie z 29 listopada 2013 r., III SA/Kr 1377/13

    …W myśl art. 83 § 3 P.p.s.a. oddanie pisma w polskim urzędzie pocztowym lub w polskim urzędzie konsularnym jest równoznaczne z wniesieniem go do sądu. Jednocześnie z treści art. 54 § 1 P.p.s.a. wynika, że skargę do sądu administracyjnego wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie, bezczynność lub przewlekłe…

    CBOSA
  8. Postanowienie WSA w Warszawie z 27 listopada 2013 r., I SA/Wa 2111/12

    …że przesyłka została nadana terminowo stosownie do art. 83 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. – Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi. Jednocześnie pełnomocnik wskazał na brak świadomości, że na kopercie zawierającej wniosek widnieje data 8 maja 2013 r. Okazało się bowiem, iż pracownica przesyłkę…

    CBOSA
  9. Postanowienie WSA w Rzeszowie z 27 listopada 2013 r., II SA/Rz 1044/13

    …terminu był 4 listopada 2013 r., co ma związek z regulacją art. 83 § 2 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. Nr 153, poz. 270 ze zm.) – dalej P.p.s.a., zgodnie z którą, jeżeli ostatni dzień terminu przypada na sobotę lub dzień ustawowo wolny od pracy, za ostatni…

    CBOSA
  10. Postanowienie WSA w Warszawie z 22 listopada 2013 r., VI SA/Wa 2881/13

    …upływał z końcem dnia 9 września 2013 r., zgodnie z art. 83 § 2 p.p.s.a. Skarga została nadana przez skarżącego w urzędzie pocztowym w dniu 5 września 2013 r. (data stempla pocztowego, k. 5 akt sądowych). Jednakże skarżący (wbrew pouczeniu zawartemu w decyzji, zgodnie z którym skargę należało wnieść do Wojewódzkiego…

    CBOSA
  11. Postanowienie WSA w Kielcach z 21 listopada 2013 r., II SA/Ke 915/13

    …Należy przy tym wyjaśnić skarżącej, że zgodnie z art. 83 § 2 ustawy P.p.s.a. jeżeli ostatni dzień terminu przypada na sobotę lub dzień ustawowo wolny od pracy, za ostatni dzień terminu uważa się następny dzień po dniu lub dniach wolnych od pracy.

    CBOSA
  12. Postanowienie WSA w Gdańsku z 20 listopada 2013 r., I SA/Gd 888/13

    …Na mocy art. 83 § 3 p.p.s.a., równoznaczne z wniesieniem do sądu jest również oddanie pisma w polskim urzędzie pocztowym lub w polskim urzędzie konsularnym, jednak pod warunkiem, że zostało ono prawidłowo zaadresowane. Natomiast pismo wniesione do niewłaściwego organu lub sądu uznaje się za wniesione do sądu…

    CBOSA
  13. Postanowienie WSA w Gorzowie Wlkp. z 19 listopada 2013 r., II SA/Go 689/13

    …Zgodnie z dyspozycją normy prawnej wynikającej z art. 83 § 1 p.p.s.a., terminy oblicza się według przepisów prawa cywilnego, to jest regulacji zawartej w art. 110 – 115 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 ze zm.).

    CBOSA
  14. Postanowienie NSA z 18 listopada 2013 r., I OZ 1100/13

    …Sądowi I instancji zarzucono naruszenie art. 87 § 1 p.p.s.a. w zw. z art. 83 § 1 p.p.s.a. w zw. z art. 111 § 2 Kodeksu cywilnego poprzez odrzucenie wniosku o przywrócenie terminu wniesionego z zachowaniem siedmiodniowego terminu obliczonego zgodnie z art. 111 § 2 Kodeksu cywilnego.

    CBOSA
  15. Postanowienie WSA w Warszawie z 15 listopada 2013 r., VII SA/Wa 1285/13

    …placówce operatora pocztowego InPost sp. z o.o. Zgodnie z art. 83 § 3 p.p.s.a. oddanie pisma w polskiej placówce pocztowej operatora wyznaczonego w rozumieniu ustawy z dnia 23 listopada 2012 r. - Prawo pocztowe jest równoznaczne z wniesieniem go do sądu.

    CBOSA
  16. Postanowienie WSA w Poznaniu z 15 listopada 2013 r., I SA/Po 824/13

    …zgodnie z zasadami obliczania terminów przewidzianymi w art. 83 § 1 p.p.s.a. w dniu [...] listopada 2013 r. Z akt sprawy wynika tymczasem, że skarżący wniósł sprzeciw w dniu [...] listopada 2013 r., a więc z uchybieniem terminu do jego wniesienia.

    CBOSA
  17. Postanowienie WSA w Opolu z 14 listopada 2013 r., II SAB/Op 75/13

    …Z tego względu, stosownie do treści art. 83 § 2 P.p.s.a. należało uznać, że termin zakreślony wezwaniami upływał z dniem 4 listopada 2013 r., przypadającym na następny dzień po dniach wolnych od pracy. Skoro we wskazanym przez Sąd terminie nie doszło do uzupełnienia braku formalnego skargi, ani też do uiszczenia…

    CBOSA
  18. Postanowienie WSA w Gdańsku z 14 listopada 2013 r., II SA/Gd 531/13

    …Na mocy art. 83 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 roku - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2012 r., poz. 270 ze zm.), równoznaczne z wniesieniem do sądu jest oddanie pisma w polskim urzędzie pocztowym lub w polskim urzędzie konsularnym, jednak pod warunkiem, że zostało ono prawidłowo…

    CBOSA
  19. Postanowienie WSA w Warszawie z 6 listopada 2013 r., II SA/Wa 1158/13

    …Wynika to z treści przepisu art. 83 § 3 cyt. ustawy, zgodnie z którym to oddanie pisma w polskiej placówce pocztowej operatora wyznaczonego w rozumieniu ustawy z dnia 23 listopada 2012 r. - Prawo pocztowe lub w polskim urzędzie konsularnym jest równoznaczne z wniesieniem go do sądu.

    CBOSA
  20. Postanowienie WSA w Opolu z 4 listopada 2013 r., II SA/Op 426/13

    …to jest na sobotę 18 maja 2013 r. i wobec tego na mocy art. 83 § 2 P.p.s.a., w takiej sytuacji za ostatni dzień terminu uważa się następny dzień po dniu lub dniach wolnych od pracy, czyli poniedziałek 20 maja 2013 r. Skarżący natomiast złożył skargę do organu I instancji w dniu 6 września 2013 r. W orzecznictwie…

    CBOSA