Orzeczenia i interpretacje
Sądy powszechne, SN i TK od 1986, NSA i WSA od 1981, KIO od 2019, interpretacje KIS od 1998.
Wyszukiwanie zaawansowane
Operatory w polu wyszukiwania
Bez operatorów szukamy po znaczeniu słów, z odmianą; sygnaturę rozpoznajemy sami. Z operatorem wymagamy wszystkich pozostałych słów.
"urlop na żądanie"- dokładna fraza
"odmowa urlopu"~3- słowa najwyżej 3 wyrazy od siebie
odmowa OR przesunięcie- którekolwiek ze słów (także
LUB) -macierzyński- bez tego słowa (także
NIE macierzyński) podat*- słowa o tym początku: podatek, podatnik, podatkowy
VIII Pa 42/19- sygnatura, cała albo jej część
Operatory słowne tylko wielkimi literami: „nie” i „lub” pisane małymi to zwykłe słowa pytania.
- Postanowienie NSA z 17 listopada 2010 r., II GZ 344/10
…Termin ten, zgodnie z art. 83 § 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjny (Dz. U Nr 153, poz. 1270 ze zm.; dalej p.p.s.a.) w zw. z art. 111 § 1 k.c., upływał w dniu 20 września 2010 r. Wniesienie sprzeciwu w dniu 21 września 2010 r. było zatem spóźnione.
CBOSA - Postanowienie NSA z 17 listopada 2010 r., II GZ 343/10
…Termin ten, zgodnie z art. 83 § 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjny (Dz. U Nr 153, poz. 1270 ze zm.; dalej p.p.s.a.) w zw. z art. 111 § 1 k.c., upływał w dniu 20 września 2010 r. Wniesienie sprzeciwu w dniu 21 września 2010 r. było zatem spóźnione.
CBOSA - Postanowienie WSA w Rzeszowie z 16 listopada 2010 r., II SA/Rz 812/10
…Jednocześnie w pouczeniu przytoczono m.in. treść art. 83 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.) – określanej dalej jako P.p.s.a., zgodnie z którym termin ten będzie zachowany, jeżeli przed jego upływem skarga zostanie nadana w polskim…
CBOSA - Postanowienie WSA w Warszawie z 10 listopada 2010 r., IV SA/Wa 1994/10
…Pocztowym w T. w dniu 1 października 2010 r. Stosownie do art. 83 § 3 P.p.s.a. oddanie pisma w polskim urzędzie pocztowym lub polskim urzędzie konsularnym jest równoznaczne z wniesieniem go do sądu. Mając powyższe na uwadze należy stwierdzić, iż wniesienie skargi w dniu 1 października 2010 r. nastąpiło z naruszeniem…
CBOSA - Postanowienie WSA w Warszawie z 10 listopada 2010 r., IV SA/Wa 1592/10
…przypadał w sobotę 3 lipca 2010 r., więc zgodnie z treścią art. 83 § 2 P.p.s.a., za ostatni dzień terminu uważa się następny dzień po dniu wolnym od pracy). Wskazać należy, iż w tym terminie organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie skarżącego, natomiast G. K. skargę wniósł (osobiście) dopiero dnia 16 sierpnia 2010 r.…
CBOSA - Postanowienie WSA w Olsztynie z 9 listopada 2010 r., I SA/Ol 286/10
…termin do wniesienia zażalenia upływał, zgodnie z treścią art. 83 § 2 p.p.s.a, w dniu 18 października 2010 r. Zażalenie zostało zatem wniesione po upływie siedmiodniowego terminu. Z uwagi na powyższe Wojewódzki Sąd Administracyjny, na mocy art. 178 w zw.
CBOSA - Postanowienie WSA w Warszawie z 9 listopada 2010 r., II SA/Wa 1444/10
…W myśl art. 83 § 3 ppsa oddanie pisma w polskim urzędzie pocztowym lub w polskim urzędzie konsularnym jest równoznaczne z wniesieniem go do sądu. W rozpoznawanej sprawie termin rozprawy został wyznaczony na dzień 26 listopada 2010 r., tymczasem skarżąca w dniu 08 listopada 2010 r. zwróciła się z prośbą o przesłanie…
CBOSA - Postanowienie WSA w Łodzi z 5 listopada 2010 r., II SA/Łd 1214/10
…Tym niemniej, stosownie do art. 83 § 2 Prawa o postępowaniu przed sądami administracyjnymi, jeżeli ostatni dzień terminu przypada na dzień ustawowo wolny od pracy, za ostatni dzień terminu uważa się następny dzień po dniu lub dniach wolnych od pracy.
CBOSA - Postanowienie WSA w Krakowie z 27 października 2010 r., III SA/Kr 229/09
…Sądu w dniu 26 sierpnia 2010r. Sąd zważył, co następuje: Z art. 83 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz.U nr 153, poz. 1270 z póz. zm.) wynika, że za datę wniesienia pisma do sądu administracyjnego uznaje się datę jego wniesienia do sądu, oddania pisma w polskim…
CBOSA - Postanowienie WSA we Wrocławiu z 26 października 2010 r., III SA/Wr 705/10
…Terminy – stosownie do treści art. 83 § 1 p.p.s.a.– oblicza się według przepisów prawa cywilnego. Nadto podkreślić należy, że termin do wniesienia skargi jest terminem ustawowym (nie jest możliwe jego skrócenie lub przedłużenie przez sąd), procesowym (w razie jego uchybienia, istnieje możliwość jego przywrócenia) oraz…
CBOSA - Postanowienie WSA w Kielcach z 26 października 2010 r., II SA/Ke 645/10
…w niniejszej sprawie upłynął, przy uwzględnieniu przepisu art. 83 § 2 p.p.s.a., w dniu 27 września 2010r. Mając na uwadze powyższe skargę wniesioną w dniu 28 września 2010r. należało uznać za wniesioną po terminie. Z tych względów Wojewódzki Sąd Administracyjny w Kielcach, na podstawie art. 58 § 1 pkt 2 p.p.s.a.,…
CBOSA - Postanowienie WSA w Warszawie z 25 października 2010 r., IV SA/Wa 1885/10
…Zgodnie natomiast z art. 83 § 3 P.p.s.a., oddanie pisma w polskim urzędzie pocztowym jest równoznaczne z wniesieniem go do sądu. W niniejszej sprawie za datę wniesienia skargi należy zatem uznać datę nadania w urzędzie pocztowym przedmiotowej skargi do właściwego organu, tj. Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru…
CBOSA - Postanowienie NSA z 15 października 2010 r., I FSK 1209/10
…art. 244 § 1, art. 245, art. 246 § 1 pkt 2, § 3 i art. 82, art. 83 § 1-3 p.p.s.a. w zw. z art. 1 pkt 1 lit. l/ i m/ ustawy z dnia 18 stycznia 1951 r. o dniach wolnych od pracy. W oparciu o te zarzuty wniesiono o uchylenie zaskarżonego postanowienia i przekazanie sprawy do ponownego rozpoznania oraz zasądzenie kosztów…
CBOSA - Postanowienie WSA we Wrocławiu z 12 października 2010 r., III SA/Wr 633/10
…Zgodnie bowiem z art. 83 § 3 p.p.s.a., oddanie pisma w polskim urzędzie pocztowym lub w polskim urzędzie konsularnym jest równoznaczne z wniesieniem go do sądu. W ostatnio wymienionych przypadkach, o dacie wniesienia pisma przesądza data uwidoczniona na stemplu pocztowym.
CBOSA - Postanowienie NSA z 6 października 2010 r., I OSK 1567/10
…Skargę kasacyjną od powyższego wyroku wniósł skarżący zarzucając naruszenie art. 83 § 3 p.p.s.a. polegające na wyrażeniu poglądu, że nadanie pisma w niemieckim urzędzie pocztowym nastąpiło z naruszeniem terminu do złożenia skargi. Wniósł o uchylenie zaskarżonego postanowienia wyjaśniając, że był przekonany, że z…
CBOSA - Postanowienie WSA w Gorzowie Wlkp. z 4 października 2010 r., II SA/Go 68/10
…Podnieść trzeba, że stosownie do treści art. 83 § 1 ppsa w zw. z art. 111 § 1 i 2 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964r. - Kodeks cywilny (Dz.U. Nr 16, poz. 93 ze zm.), bieg terminu określonego w dniach upływa z końcem ostatniego dnia tego terminu, przy czym jeżeli początkiem terminu jest pewne zdarzenie - jak w tym…
CBOSA - Postanowienie WSA w Gorzowie Wlkp. z 29 września 2010 r., II SA/Go 706/10
…Podnieść trzeba, że stosownie do treści art. 83 § 1 ppsa w zw. z art. 111 § 1 i 2 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964r. - Kodeks cywilny (Dz.U. Nr 16, poz. 93 ze zm.), bieg terminu określonego w dniach upływa z końcem ostatniego dnia tego terminu, przy czym jeżeli początkiem terminu jest pewne zdarzenie - jak w tym…
CBOSA - Postanowienie WSA w Warszawie z 23 września 2010 r., V SA/Wa 1714/10
…Należy bowiem wyjaśnić, iż zgodnie z art. 83 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002r. – Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz.U. z 2002r. Nr 153, poz.1270 ze zm.) dalej "p.p.s.a.", oddanie pisma w polskim urzędzie pocztowym lub polskim urzędzie konsularnym jest równoznaczne z wniesieniem go do sądu.
CBOSA - Postanowienie WSA w Warszawie z 23 września 2010 r., VI SA/Wa 1093/10
…terminu uważa się następny dzień po dniu wolnym od pracy ( art. 83 § 2 w zw. z art. 193 p.p.s.a.), (vide: /w:/ Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi. Komentarz, pod red. J. P. Tarno, Wydawnictwo Prawnicze LexisNexis, Warszawa 2008, s. 451), w tym przypadku 30 sierpnia 2010 r. Jednakże do dnia 15 września…
CBOSA - Postanowienie WSA w Warszawie z 23 września 2010 r., V SA/Wa 1715/10
…Należy bowiem wyjaśnić, iż zgodnie z art. 83 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002r. – Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz.U. z 2002r. Nr 153, poz.1270 ze zm.) dalej "p.p.s.a.", oddanie pisma w polskim urzędzie pocztowym lub polskim urzędzie konsularnym jest równoznaczne z wniesieniem go do sądu.
CBOSA