Prosto w prawo Skróty klawiszowe⌘KCtrl KPrzejdź do przepisu, ustawy albo sygnatury/Pole pytania albo wyszukiwania na stronie← →Poprzedni i następny artykuł albo strona listyCKopiuj przypis; z zaznaczonym tekstem cytat z przypisemLKopiuj linkFUkryj albo pokaż spis treści ustawyEscZamknij panel, menu albo okno?Lista skrótów Dla profesjonalistyPro

Orzeczenia i interpretacje

Sądy powszechne, SN i TK od 1986, NSA i WSA od 1981, KIO od 2019, interpretacje KIS od 1998.

Wyszukiwanie zaawansowane
Przepis: art. 73 § 1 Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymiWyczyść filtry

67 dokumentów

NajtrafniejszeNajnowsze
  1. Postanowienie NSA z 20 grudnia 2023 r., I OZ 611/23

    …W tych okolicznościach Sąd przyjął, że - stosownie do treści art. 73 § 1-4 p.p.s.a. - domniemane doręczenie odpisu sentencji nieprawomocnego wyroku wraz z uzasadnieniem nastąpiło z upływem 14 dni od dnia pierwszego awiza, tj. w dniu 24 maja 2023 r. a zatem trzydziestodniowy termin do złożenia skargi kasacyjnej upływał…

    CBOSA
  2. Postanowienie NSA z 20 grudnia 2023 r., III FZ 501/23

    …i następnie uznana za doręczoną 21 lipca 2023 r. w trybie art. 73 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz.U. z 2023 r. poz. 1634 ze zm., dalej: p.p.s.a.). Do dnia wydania kwestionowanego orzeczenia Skarżący nie dokonał czynności procesowej.

    CBOSA
  3. Postanowienie NSA z 20 grudnia 2023 r., III FZ 548/23

    …2023 r. W ocenie Sądu pierwszej instancji, na podstawie art. 73 p.p.s.a. należało przyjąć za datę doręczenia wezwań 23 sierpnia 2023 r., nie zaś następny dzień roboczy, w którym faktycznie wydano Skarżącej przesyłkę, i tak ustaloną datę uznać za początkową dla biegu ustawowego siedmiodniowego terminu na usunięcie…

    CBOSA
  4. Postanowienie NSA z 20 grudnia 2023 r., III FZ 613/23

    …i następnie uznana za doręczoną 29 lipca 2022 r. w trybie art. 73 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz.U. z 2023 r. poz. 1634 ze zm., dalej: p.p.s.a.). W zakreślonym ustawowo terminie Skarżący nie dokonał wymaganych czynności procesowych.

    CBOSA
  5. Postanowienie WSA w Kielcach z 18 grudnia 2023 r., I SA/Ke 471/23

    …Biorąc pod uwagę treść art. 73 § 1 i 4 p.p.s.a. przewidującego tzw. fikcję prawną doręczenia, należało w okolicznościach sprawy uznać, że wezwanie to zostało doręczone skarżącemu 5 grudnia 2023 r. W wyznaczonym terminie, tj. do 12 grudnia 2023 r., skarżący nie zastosował się do wezwania - nie uiścił wpisu od skargi.

    CBOSA
  6. Postanowienie NSA z 14 grudnia 2023 r., I FZ 350/23

    …do usunięcia braków została doręczona skarżącej w trybie art. 73 P.p.s.a. w dniu 10 marca 2023 r. (k. 17 akt sądowych). Wyjaśnić należy, że procedura doręczenia przedmiotowej przesyłki sądowej była zgodna z art. 73 § 1 P.p.s.a., który stanowi, iż w razie niemożności doręczenia pisma w sposób przewidziany w art. 65-72,…

    CBOSA
  7. Postanowienie WSA w Szczecinie z 12 grudnia 2023 r., II SA/Sz 925/23

    …Zgodnie bowiem z art. 73 § 1 p.p.s.a., w razie niemożności doręczenia pisma w sposób przewidziany w artykułach poprzedzających (art. 65-72 p.p.s.a.), pismo składa się na okres czternastu dni w placówce pocztowej albo w urzędzie gminy, dokonując jednocześnie zawiadomienia określonego w § 2. Zawiadomienie o złożeniu…

    CBOSA
  8. Postanowienie NSA z 11 grudnia 2023 r., I FZ 346/23

    …ono pozostawione na okres 14 dni w placówce pocztowej (art. 73 § 1 p.p.s.a.). Jak wynikało ze zwrotnego potwierdzenia odbioru, zawiadomienie o złożeniu korespondencji skierowanej do pełnomocnika skarżącego nastąpiło 28 kwietnia 2023 r. Powtórne awizo zostało dokonane 8 maja 2023 r. Nieodebranie przez pełnomocnika…

    CBOSA
  9. Postanowienie NSA z 6 grudnia 2023 r., I OZ 573/23

    …Należy zatem wyjaśnić, że przepis art. 73 p.p.s.a. wprowadza jedną z form tzw. doręczeń zastępczych, kiedy to przesyłka nie zostaje doręczona bezpośrednio do rąk jej adresata, lecz przyjmuje się fikcję prawną, która zakłada, że takie doręczenie nastąpiło.

    CBOSA
  10. Postanowienie WSA w Warszawie z 28 listopada 2023 r., III SA/Wa 2108/23

    Sentencja Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie: Przewodniczący Sędzia WSA Jarosław Trelka po rozpoznaniu w dniu 28 listopada 2023 r. na posiedzeniu niejawnym sprawy ze skargi T.J. na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w W. z dnia [...] czerwca 2023 r., nr [...] w przedmiocie orzeczenia o…

    CBOSA
  11. Postanowienie NSA z 27 listopada 2023 r., I OZ 539/23

    …Sądowi rażące naruszenie przepisów art. 58 § 1 pkt 3 w zw. art. 73 ustawy z 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz.U. z 2023 r., poz. 1634; dalej: p.p.s.a.) poprzez odrzucenie skargi z powodu nieuzupełnienia w terminie braków formalnych.

    CBOSA
  12. Postanowienie WSA w Warszawie z 27 listopada 2023 r., I SAB/Wa 355/22

    …r. poprzez tzw. awizo w trybie doręczenia zastępczego z art. 73 § 1-3 ppsa. To zaś świadczy o tym, że skarga ta była i z tej przyczyny niedopuszczalna, zgodnie ze stanowiskiem zaprezentowanym w uchwale składu siedmiu sędziów Naczelnego Sądu Administracyjnego z 21 czerwca 2020 r. sygn. akt II OPS 5/19. Dlatego na…

    CBOSA
  13. Postanowienie WSA w Olsztynie z 23 listopada 2023 r., II SAB/Ol 37/23

    …W związku z tym, stosownie do treści art. 73 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz.U. z 2023 r. poz. 1634 z późn. zm.), dalej jako: "p.p.s.a.", uznano przesyłkę za doręczoną z dniem 25 sierpnia 2023 r. W dniu 4 września 2023 r. (data stempla pocztowego), A. M.…

    CBOSA
  14. Postanowienie NSA z 15 listopada 2023 r., III FZ 424/23

    …zawierało bowiem pouczenie o błędnej treści niezgodnej z art. 73 § 3 P.p.s.a. Korespondencją z dnia 7 września 2023 r. strona Skarżąca wniosła do Naczelnego Sądu Administracyjnego pismo w sprawie, do którego załączyła odpowiedź przesłaną przez Pocztę Polską S.A. na zgłoszenie w trybie skargowym.

    CBOSA
  15. Postanowienie NSA z 10 listopada 2023 r., I OZ 502/23

    …w dniu 16 sierpnia 2023 r., to wedle określonej w art. 73 ustawy z 30 sierpnia 2002r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz.U. z 2023 r., poz. 1634, dalej: p.p.s.a.) zasady doręczania przesyłek, termin do odebrania przedmiotowej przesyłki biegł od daty pierwszego awizowania przez kolejnych 14 dni i…

    CBOSA
  16. Postanowienie NSA z 10 listopada 2023 r., I OZ 501/23

    …w dniu 16 sierpnia 2023 r., to wedle określonej w art. 73 ustawy z 30 sierpnia 2002r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz.U. z 2023 r., poz. 1634, dalej: p.p.s.a.) zasady doręczania przesyłek, termin do odebrania przedmiotowej przesyłki biegł od daty pierwszego awizowania przez kolejnych 14 dni i…

    CBOSA
  17. Postanowienie NSA z 8 listopada 2023 r., III OZ 557/23

    …mimo jej awizowania w placówce pocztowej zgodnie z art. 73 § 1 P.p.s.a., została ona zwrócona do WSA w Warszawie i z dniem 4 sierpnia 2023 r. uznana za doręczoną. W ocenie Naczelnego Sądu Administracyjnego Sąd pierwszej instancji nie mógł postąpić inaczej i zasadnie odrzucił skargę wskutek braku uzupełnienia braków…

    CBOSA
  18. Postanowienie NSA z 25 października 2023 r., III OZ 535/23

    …Stosownie, bowiem do treści art. 73 § 1 p.p.s.a., w razie niemożności doręczenia pisma w sposób przewidziany w art. 65-72, pismo składa się na okres czternastu dni w placówce pocztowej w rozumieniu ustawy z dnia 23 listopada 2012 r. Prawo pocztowe, albo w urzędzie gminy, dokonując jednocześnie zawiadomienia…

    CBOSA
  19. Postanowienie WSA w Warszawie z 24 października 2023 r., VII SA/Wa 2183/23

    Sentencja Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący: asesor WSA Paweł Konicki po rozpoznaniu w dniu 24 października 2023 r. na posiedzeniu niejawnym sprawy ze skargi W. W. i M. W. na decyzję Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego z dnia 20 lipca 2023 r. znak…

    CBOSA
  20. Postanowienie WSA w Szczecinie z 19 października 2023 r., II SA/Sz 628/23

    …Stosownie do treści art. 73 § 1 wskazanej wyżej ustawy - w razie niemożności doręczenia pisma w sposób przewidziany w artykułach 65-72, pismo składa się na okres czternastu dni w placówce pocztowej w rozumieniu ustawy z dnia 23 listopada 2012 r. – Prawo pocztowe albo w urzędzie gminy umieszczając jednocześnie - w…

    CBOSA