Orzeczenia i interpretacje
Sądy powszechne, SN i TK od 1986, NSA i WSA od 1981, KIO od 2019, interpretacje KIS od 1998.
Wyszukiwanie zaawansowane
Operatory w polu wyszukiwania
Bez operatorów szukamy po znaczeniu słów, z odmianą; sygnaturę rozpoznajemy sami. Z operatorem wymagamy wszystkich pozostałych słów.
"urlop na żądanie"- dokładna fraza
"odmowa urlopu"~3- słowa najwyżej 3 wyrazy od siebie
odmowa OR przesunięcie- którekolwiek ze słów (także
LUB) -macierzyński- bez tego słowa (także
NIE macierzyński) podat*- słowa o tym początku: podatek, podatnik, podatkowy
VIII Pa 42/19- sygnatura, cała albo jej część
Operatory słowne tylko wielkimi literami: „nie” i „lub” pisane małymi to zwykłe słowa pytania.
- Wyrok WSA w Warszawie z 29 grudnia 2022 r., III SA/Wa 992/22 za stroną
…zawinione przez Stronę; 2) art. 162 § 1 O.p. w zw. z art. 223 § 1 i § 2 pkt 2 O.p. poprzez uznanie przez DIAS, że Strona nie uprawdopodobniła przyczyn niezachowania terminu na wniesienie odwołania w sposób niezawiniony, co skutkowało wydaniem postanowienia o odmowie przywrócenia terminu i uznaniem, iż odwołanie…
CBOSA - Wyrok WSA w Warszawie z 20 grudnia 2022 r., III SA/Wa 950/22 w części
…pouczenie o terminie i trybie odwoławczym, wskazanym w art. 223 §1 i § 2 pkt 1 ww. ustawy. W niniejszej sprawie 14-dniowy termin do wniesienia odwołania, upłynął 1 kwietnia 2021 r., natomiast odwołanie od zaskarżonej decyzji organu pierwszej instancji zostało wniesione za pośrednictwem poczty 5 lutego 2021 r., a więc…
CBOSA - Postanowienie WSA w Warszawie z 14 grudnia 2022 r., III SA/Wa 2122/22
…Na decyzję o odmowie uchylenia decyzji ostatecznej przysługuje bowiem odwołanie, na podstawie art. 223 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r., poz. 1540 ze zm., dalej: "O.p."). Strona powinna była wnieść środek odwoławczy w postaci odwołania, w terminie 14 dni skierowany do DIAS.…
CBOSA - Wyrok WSA w Gdańsku z 13 grudnia 2022 r., I SA/Gd 830/22 za organem
…na podstawie art. 33 § 1, § 2 pkt 2, § 3, § 4 pkt 2 i art. 223 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2021r., poz. 1540, dalej: "O.p."), po rozpatrzeniu odwołania R. S., uzupełnionego pismem z dnia 2 maja 2022 r., utrzymał w mocy decyzję Naczelnika Warmińsko - Mazurskiego Urzędu…
CBOSA - Wyrok WSA w Gdańsku z 13 grudnia 2022 r., I SA/Gd 829/22 za organem
…na podstawie art. 33 § 1, § 2 pkt 2, § 3, § 4 pkt 2 i art. 223 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2021r., poz. 1540, dalej: "O.p."), po rozpatrzeniu odwołania R. S., uzupełnionego pismem z dnia 2 maja 2022 r., utrzymał w mocy decyzję Naczelnika Warmińsko - Mazurskiego Urzędu…
CBOSA - Wyrok WSA w Szczecinie z 7 grudnia 2022 r., I SA/Sz 466/22 za organem
…wskazał art. 13 § 1 pkt 3 i art. 228 § 1 pkt 2 w związku z art. 223 § 2 pkt 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa ( Dz. U. z 2021 r. , poz. 1540; dalej "O.p."). Kolegium stwierdziło, że skoro decyzja organu podatkowego została doręczona skarżącemu 8 marca 2022 r., to termin do wniesienia odwołania…
CBOSA - Wyrok WSA w Warszawie z 7 grudnia 2022 r., III SA/Wa 383/22 za stroną
Sentencja Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący sędzia WSA Maciej Kurasz, Sędziowie sędzia WSA Dariusz Czarkowski, asesor WSA Kamil Kowalewski (sprawozdawca), Protokolant, po rozpoznaniu w trybie uproszczonym w dniu 7 grudnia 2022 r. sprawy ze skargi A.L. na postanowienie…
CBOSA - Wyrok WSA w Gliwicach z 1 grudnia 2022 r., I SA/Gl 1166/22 za organem
…Zgodnie z art. 223 § 1 ustawa z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 - o.p.) odwołanie wnosi się do właściwego organu odwoławczego za pośrednictwem organu podatkowego, który wydał decyzję. Z kolei § 2 pkt 1 tego przepisu stanowi, że odwołanie wnosi się w terminie czternastu…
CBOSA - Wyrok NSA z 29 listopada 2022 r., I GSK 115/19 za organem
…zaskarżając wyrok w całości zarzuciła naruszenie: 1) art. 223 § 2 pkt 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz.U.2018.800 ze zm.; dalej: O.p.), mające istotny wpływ na wynik tejże sprawy i polegające na niewłaściwym uznaniu, że strona skarżąca uchybiła czternastodniowemu terminowi do wniesienia…
CBOSA - Wyrok WSA w Warszawie z 28 listopada 2022 r., III SA/Wa 993/22 za stroną
Sentencja Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący sędzia WSA Piotr Dębkowski, Sędziowie sędzia WSA Hanna Filipczyk (sprawozdawca), asesor WSA Kamil Kowalewski, po rozpoznaniu w trybie uproszczonym w dniu 28 listopada 2022 r. sprawy ze skargi K.G. na postanowienie Dyrektora…
CBOSA - Wyrok WSA w Warszawie z 23 listopada 2022 r., III SA/Wa 336/22 za organem
Sentencja Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodnicząca sędzia WSA Marta Waksmundzka-Karasińska (sprawozdawca), Sędziowie sędzia WSA Dariusz Czarkowski, asesor WSA Agnieszka Sułkowska, , po rozpoznaniu w trybie uproszczonym w dniu 23 listopada 2022 r. sprawy ze skargi L.M. na…
CBOSA - Wyrok WSA w Warszawie z 9 listopada 2022 r., III SA/Wa 939/22 za organem
Sentencja Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Piotr Dębkowski, Sędziowie Sędzia WSA Hanna Filipczyk, Asesor WSA Kamil Kowalewski (sprawozdawca), , po rozpoznaniu w trybie uproszczonym w dniu 9 listopada 2022 r. sprawy ze skargi P. s.r.o. z siedzibą w Czechach…
CBOSA - Wyrok WSA w Gliwicach z 8 listopada 2022 r., I SA/Gl 762/22 za stroną
…Następnie art. 223 § 2 pkt 1 o.p. reguluje, że odwołanie wnosi się w terminie 14 dni od dnia doręczenia decyzji stronie. W tym miejscu wskazano, że organ pierwszej instancji zawarł w zaskarżonej decyzji pouczenie, że stronie przysługuje prawo wniesienia odwołania do Dyrektora Izby Administracji Skarbowe w Katowicach,…
CBOSA - Wyrok WSA w Łodzi z 4 listopada 2022 r., I SA/Łd 465/22 za stroną
…do sytuacji, gdy przesyłka nie została w ogóle podjęta; 2. art. 223 § 2 pkt 1 o.p. poprzez uznanie, że odwołanie od decyzji Naczelnika z dnia 16 grudnia 2021 r., zostało wniesione z uchybieniem ustawowego terminu, podczas gdy odwołanie złożone zostało w terminie 14 dni od dnia doręczenia decyzji; 3. art. 214 w zw.
CBOSA - Wyrok WSA w Warszawie z 28 października 2022 r., III SA/Wa 1300/22 za organem
…NUCS powołując się na treść art. 228, art. 223 § 2 Ordynacji podatkowej wskazał, że stanu faktycznego sprawy wynika, że decyzja z [...] .12.2020r., określająca T. sp. z o.o. z siedzibą w W. zobowiązanie w podatku VAT za lipiec i sierpień 2018r., kwotę podatku do przeniesienia na następny okres rozliczeniowy za…
CBOSA - Wyrok WSA w Gdańsku z 20 października 2022 r., III SA/Gd 194/22 za stroną
…W uzasadnieniu tej decyzji organ wskazał, że zgodnie z art. 223 § 2 pkt 1 Ordynacji podatkowej odwołanie wnosi się w terminie 14 dni od dnia doręczenia decyzji stronie. Jeżeli początkiem terminu określonego w dniach jest pewne zdarzenie, przy obliczaniu tego terminu nie uwzględnia się dnia, w którym zdarzenie…
CBOSA - Wyrok WSA w Szczecinie z 13 października 2022 r., I SA/Sz 490/22 za organem
…Termin określony w art. 223 § 2 O.p. jest terminem zawitym, co oznacza że jego przekroczenie, niezależnie od przyczyn, które to spowodowały, przesądza o konieczności stwierdzenia przez organ, że odwołanie zostało wniesione z uchybieniem terminu.
CBOSA - Wyrok NSA z 6 października 2022 r., II GSK 828/19 za organem
…Podkreśla się, że jeżeli decyzja nie została skutecznie doręczona, bieg terminu wyznaczony w art. 223 § 2 o.p. się nie rozpoczął, a co za tym idzie decyzja organu nie jest ostateczna, zaś wniosek o wznowienie postępowania jest niedopuszczalny, skoro się ono jeszcze nie zakończyło (Wyrok Naczelnego Sądu…
CBOSA - Wyrok NSA z 28 września 2022 r., I FSK 1019/22 za organem
…14 dniowego terminu do wniesienia odwołania, określonego w art. 223 § 2 pkt 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r., poz. 749 ze zm., dalej Ordynacja podatkowa). Termin ten bowiem upłynął 16 października 2020 r. 2.3. Sąd pierwszej instancji oddalając skargę wniesioną przez skarżącego…
CBOSA - Wyrok WSA w Gliwicach z 27 września 2022 r., I SA/Gl 441/22 za organem
…pocztowej), nastąpiło z uchybieniem powołanego wyżej art. 223 § 2 pkt 1 O.p., zgodnie z którym odwołanie wnosi się w terminie czternastu dni od dnia doręczenia decyzji stronie. Podkreślono, że w aktach sprawy, obok koperty ze stosownymi adnotacjami, znajduje się również potwierdzenie odbioru przesyłki, zawierającej…
CBOSA