Orzeczenia i interpretacje
Sądy powszechne, SN i TK od 1986, NSA i WSA od 1981, KIO od 2019, interpretacje KIS od 1998.
Wyszukiwanie zaawansowane
Operatory w polu wyszukiwania
Bez operatorów szukamy po znaczeniu słów, z odmianą; sygnaturę rozpoznajemy sami. Z operatorem wymagamy wszystkich pozostałych słów.
"urlop na żądanie"- dokładna fraza
"odmowa urlopu"~3- słowa najwyżej 3 wyrazy od siebie
odmowa OR przesunięcie- którekolwiek ze słów (także
LUB) -macierzyński- bez tego słowa (także
NIE macierzyński) podat*- słowa o tym początku: podatek, podatnik, podatkowy
VIII Pa 42/19- sygnatura, cała albo jej część
Operatory słowne tylko wielkimi literami: „nie” i „lub” pisane małymi to zwykłe słowa pytania.
- Wyrok WSA w Krakowie z 17 grudnia 2008 r., III SA/Kr 662/08 za stroną
…W tej sytuacji Sąd zwraca uwagę na treść art. 57 § 5 pkt 2 kpa: " Termin uważa się za zachowany, jeżeli przed jego upływem pismo zostało nadane w polskiej placówce pocztowej operatora publicznego". Zdaniem Sądu, nie powinien budzić wątpliwości fakt, iż Urząd Pocztowy jest placówką pocztową operatora publicznego, a…
CBOSA - Wyrok WSA w Rzeszowie z 16 grudnia 2008 r., II SA/Rz 660/08 za organem
…Odwoławcze w K., działając na podstawie art. 17 pkt 1, art. 57 § 5 pkt 2, art. 129 § 2, art. 134 ustawy z dna 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego ( Dz. U. z 2000 r., Nr 98, poz. 1071 ze zm. ), stwierdziło, że odwołanie złożone przez J. Z. od decyzji Prezydenta Miasta K. z dnia [...] czerwca 2008…
CBOSA - Wyrok WSA w Łodzi z 5 grudnia 2008 r., II SA/Łd 832/08 za stroną
…którym przekazano odwołanie Z.R. do organu I instancji (art. 57 § 5 pkt 2 kpa). Jak wynika to z zapisów pocztowej książki nadawczej WSA w Łodzi, powyższe pismo nadano w dniu 4 lipca 2008 roku. Skoro skarżący decyzję I instancji odebrał w dniu 19 czerwca 2008 roku, to ostatnim dniem 14 dniowego terminu do złożenia…
CBOSA - Wyrok WSA w Warszawie z 3 grudnia 2008 r., IV SAB/Wa 141/08 za stroną
Sentencja Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Krystyna Napiórkowska (spr.), Sędziowie Sędzia WSA Alina Balicka, asesor WSA Agnieszka Wójcik, Protokolant Marek Lubasiński, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 3 grudnia 2008 r. sprawy ze skargi G. K. na bezczynność…
CBOSA - Wyrok WSA w Gliwicach z 19 listopada 2008 r., IV SA/Gl 463/08 za organem
…Regulacja taka zawarta została w treści art. 57 k.p.a.. Przywołując treść art. 129 § 2 w związku z art. 57 § 1 k.p.a., staje się oczywiste, iż termin do wniesienia odwołania biegnie dla strony od dnia następnego po dniu doręczenia decyzji.
CBOSA - Wyrok WSA w Warszawie z 19 listopada 2008 r., II SA/Wa 759/08 za stroną
…Przy obliczaniu wspomnianego terminu należy mieć na uwadze treść przepisu art. 57 § 1 K.p.a., z którego wynika, że jeżeli początkiem terminu jest pewne zdarzenie, przy obliczaniu tego terminu nie uwzględnia się dnia, w którym zdarzenie nastąpiło. Upływ ostatniego z wyznaczonej liczby dni uważa się za koniec terminu.
CBOSA - Wyrok WSA w Warszawie z 12 listopada 2008 r., IV SAB/Wa 117/08 za stroną
…przez organ właściwy do załatwienia sprawy zgodnie z art. 57 kpa (tj. w dniach, tygodniach lub miesiącach) i z zachowaniem ogólnej zasady szybkości postępowania określonej w art. 12 kpa (por. wyrok NSA z dnia 21 czerwca 1996 r. sygn. I SAB 28/96, ONSA 1997 r., nr 2, poz. 97).
CBOSA - Wyrok WSA w Łodzi z 12 listopada 2008 r., III SA/Łd 55/08 za organem
…W ocenie strony zaskarżona decyzja narusza przepis art. 57 § 4 Kpa. , który stanowi, iż w przypadku gdy koniec terminu przypada na dzień ustawowo wolny od pracy, to za ostatni dzień terminu uważa się najbliższy dzień powszedni. W. K. podniósł, iż 30 września 2007 r. przypadał w niedzielę, a więc w dzień ustawowo wolny…
CBOSA - Wyrok WSA w Łodzi z 12 listopada 2008 r., III SA/Łd 56/08 za organem
…W uzasadnieniu zarzucił, iż została ona wydana z rażącym naruszeniem prawa – art. 57 § 4 K.p.a., zaś organ I instancji błędnie ustalił, że wpłaty w dniu 1 października 2007r. dokonał po upływie terminu określonego w art. 18 ust. 12 pkt 5 ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi.
CBOSA - Wyrok WSA w Łodzi z 12 listopada 2008 r., III SA/Łd 57/08 za organem
…W ocenie strony zaskarżona decyzja narusza przepis art. 57 § 4 Kpa. , który stanowi, iż w przypadku gdy koniec terminu przypada na dzień ustawowo wolny od pracy, to za ostatni dzień terminu uważa się najbliższy dzień powszedni. E. K. podniosła, iż [...] r. przypadał w niedzielę, a więc w dzień ustawowo wolny od pracy.
CBOSA - Wyrok WSA w Gliwicach z 7 listopada 2008 r., II SA/Gl 617/08 za organem
…norm prawnych, a w konsekwencji przy zastosowaniu treści art. 57 § 5 kpa. Przesądzenie o sposobie liczenia początku przedmiotowego terminu nie ma jednak zdaniem Sądu dla rozpoznania skargi decydującego znaczenia. Nie ulega bowiem wątpliwości, że decyzja o sprzeciwie oparta na treści art. 30 ust. 2 Prawa budowlanego…
CBOSA - Wyrok WSA w Poznaniu z 4 listopada 2008 r., II SA/Po 181/08 za stroną
…Organ II instancji wskazał na treść art. 54 i art. 57 ustawy Prawo budowlane wyjaśniając, iż poddał analizie kopię mapy powstałej w wyniku geodezyjnej inwentaryzacji powykonawczej obiektów sporządzonej, kopię projektu zagospodarowania działki zatwierdzonego decyzją o pozwoleniu na budowę i kopię mapy stanowiącej…
CBOSA - Wyrok WSA w Białymstoku z 28 października 2008 r., II SA/Bk 512/08 za stroną
TezaSkoro termin wynikający z art. 30 ust. 5 ustawy z dnia 07 lipca 1994 r. Prawo budowlane (tekst jedn. Dz. U. z 2006 r. Nr 156, poz. 1118 ze zm.) nie biegnie po wezwaniu do uzupełnienia zgłoszenia, organ nie jest ograniczony dochowaniem terminu 30 dni na wniesienie sprzeciwu, liczonym od dnia wpływu zgłoszeń w ich…
CBOSA - Wyrok WSA w Poznaniu z 28 października 2008 r., III SA/Po 352/08 za organem
…Natomiast skarżący wnieśli odwołanie w dniu 1 marca 2008 roku (data stempla pocztowego – art. 57 § 5 pkt 2 k.p.a.) – k. 25 akt administracyjnych – a zatem po terminie. Jak słusznie zauważył organ II instancji, pomimo kwestionowania swojej winy w uchybieniu terminu, skarżący nie złożyli wniosku o przywrócenie terminu…
CBOSA - Wyrok WSA w Warszawie z 22 października 2008 r., V SA/Wa 1513/08 za stroną
…Przy czym, stosownie do art. 57 § 5 pkt 2 k.p.a. termin uważa się za zachowany, jeżeli przed jego upływem pismo zostało nadane w polskiej placówce pocztowej operatora publicznego. Przenosząc powyższe rozważania na stan faktyczny zaistniały w sprawie administracyjnej zakończonej wydaniem zaskarżonej decyzji Sąd…
CBOSA - Wyrok WSA w Warszawie z 9 października 2008 r., I SAB/Wa 101/08 za stroną
…przez organ właściwy do załatwienia sprawy zgodnie z art. 57 kpa (tj. w dniach, tygodniach lub miesiącach) i z zachowaniem ogólnej zasady szybkości postępowania określonej w art. 12 kpa." Biorąc pod uwagę postępowanie organu w niniejszej sprawie można wywnioskować, że dalsze postępowanie nie zmierzałoby do szybkiego…
CBOSA - Wyrok WSA w Łodzi z 9 października 2008 r., III SA/Łd 177/08 za stroną
…Ponadto, z art. 57 § 5 k.p.a. wynika, że termin uważa się za zachowany, jeżeli przed jego upływem pismo zostało: 1) wysłane w formie dokumentu elektronicznego w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 17 lutego 2005 r. o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne, za poświadczeniem przedłożenia,…
CBOSA - Wyrok NSA z 8 października 2008 r., I OSK 1875/07 za stroną
…Możliwość nadania pisma procesowego za pośrednictwem poczty przewiduje art. 57 § 5 k.p.a., stanowiący, iż termin uważa się za zachowany, jeżeli przed jego upływem m.in. nadano pismo w polskim urzędzie pocztowym. Wówczas decyduje data stempla pocztowego.
CBOSA - Wyrok WSA w Warszawie z 2 października 2008 r., IV SA/Wa 598/08 za organem
…Czternastodniowy termin do wniesienia wniosku o ponowne rozpatrzenie sprawy, liczony zgodnie z art. 57 § 1 kpa, upłynął zatem dla A. i J. S. w dniu 31 stycznia 2007 r. Tymczasem skarżący, pomimo prawidłowego pouczenia o przysługującym środku zaskarżenia, wniosek o ponowne rozpatrzenie sprawy, sporządzony w dniu 31…
CBOSA - Wyrok NSA z 26 września 2008 r., II OSK 1101/07 za stroną
TezaW przypadku, gdy pismo zostało nadane w zagranicznym urzędzie pocztowym termin do jego wniesienia należy uznać za zachowany, jeżeli przed jego upływem pismo to zostalo przekazane polskiej placówce pocztowej operatora publicznego.
CBOSA