Prosto w prawo Skróty klawiszowe⌘KCtrl KPrzejdź do przepisu, ustawy albo sygnatury/Pole pytania albo wyszukiwania na stronie← →Poprzedni i następny artykuł albo strona listyCKopiuj przypis; z zaznaczonym tekstem cytat z przypisemLKopiuj linkFUkryj albo pokaż spis treści ustawyEscZamknij panel, menu albo okno?Lista skrótów Dla profesjonalistyPro

Orzeczenia i interpretacje

Sądy powszechne, SN i TK od 1986, NSA i WSA od 1981, KIO od 2019, interpretacje KIS od 1998.

Wyszukiwanie zaawansowane
Przepis: art. 57 Kodeks postępowania administracyjnegoWyczyść filtry

17 dokumentów

NajtrafniejszeNajnowsze
  1. Postanowienie WSA w Warszawie z 15 grudnia 2006 r., I SA/Wa 1508/06

    …Zgodnie natomiast z art. 59 ustawy o Naczelnym Sadzie Administracyjnym w związku z art. 57 § 5 k.p.a. oddanie pisma w polskim urzędzie pocztowym jest równoznaczne z wniesieniem go do sądu. Jak wynika z akt sprawy zaskarżone decyzje zostały doręczone skarżącym: W. R. w dniu [...] sierpnia 1996 r., a J. R. w dniu [...]…

    CBOSA
  2. Postanowienie WSA w Warszawie z 15 grudnia 2006 r., I SA/Wa 1510/06

    …Zgodnie natomiast z art. 59 ustawy o Naczelnym Sądzie Administracyjnym w związku z art. 57 § 5 k.p.a. oddanie pisma w polskim urzędzie pocztowym jest równoznaczne z wniesieniem go do sądu. Jak wynika z akt sprawy zaskarżona decyzja została doręczona małżonkom C.i J.S. w dniu [...] sierpnia 1996 r. W decyzji tej organ…

    CBOSA
  3. Wyrok WSA we Wrocławiu z 11 grudnia 2006 r., III SA/Wr 440/06 za stroną

    …zachowali termin wyznaczony w art. 129 § 2 w związku z art. 57 § 5 pkt 2 k.p.a. W tej sytuacji, stwierdzenie uchybienia tego terminu, a w konsekwencji - pozostawienie odwołania bez merytorycznego rozpatrzenia - nastąpiło z ewidentnym naruszeniem art. 134 w związku z art. 129 § 2 i art. 57 § 5 pkt 2 k.p.a., które to…

    CBOSA
  4. Wyrok WSA we Wrocławiu z 14 listopada 2006 r., II SA/Wr 377/06 za stroną

    …Wskazany termin liczony jest wg reguły art. 57 § 1 kpa tzn. bez uwzględnienia dnia, w którym doręczono /lub ogłoszono/ decyzję, natomiast istotna dla jego biegu czynność doręczenia musi być dokonana z zachowaniem warunków określonych przez przepisy art. 39-49 kpa.

    CBOSA
  5. Wyrok WSA w Bydgoszczy z 14 listopada 2006 r., II SA/Bd 745/06 za stroną

    …w dzień świąteczny, to zgodnie z dyspozycją przepisu art. 57 § 4 K.p.a., termin skutecznego wniesienia odwołania upływał w dniu następnym tj. 18 kwietnia 2006 r. Natomiast pismo zawierające odwołanie od decyzji wpłynęło do Starostwa Powiatowego w R. w dniu [...] 2006 r., na co wyraźnie wskazuje prezentata organu, przy…

    CBOSA
  6. Wyrok NSA z 10 listopada 2006 r., II OSK 1318/05 za stroną

    …rozdziału 10 kpa "Terminy", a w szczególności przepis art. 57 § 5 kpa stanowiący, że termin uważa się za zachowany, jeżeli przed jego upływem nadano pismo w polskiej placówce pocztowej operatora publicznego albo złożono w polskim urzędzie konsularnym.

    CBOSA
  7. Wyrok WSA w Lublinie z 26 września 2006 r., II SA/Lu 654/06 za stroną

    …Nie ma więc zastosowania art. 57 § 4 kpa zgodnie z którym, jeżeli koniec terminu przypada na dzień ustawowo wolny od pracy, za ostatni dzień terminu uważa się najbliższy następny dzień powszedni. Na powyższe postanowienie T. G. w ustawowym terminie wniosła skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie.

    CBOSA
  8. Wyrok WSA w Bydgoszczy z 6 września 2006 r., II SA/Bd 701/06 za stroną

    …decyduje data prezentaty (porównaj komentarz do art. 57 Kpa B. Adamiak/J. Borkowski Wydawnictwo Beck, Warszawa 2006 r.). Mając powyższe na względzie, na podstawie art. 145 § 1 lit. a ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ( Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm. ) ,Sąd orzekł…

    CBOSA
  9. Wyrok WSA w Bydgoszczy z 29 sierpnia 2006 r., II SAB/Bd 35/06 za stroną

    …przez organ właściwy do załatwienia sprawy zgodnie z art. 57 k.p.a. (tj. w dniach, tygodniach lub miesiącach). Tym samym przekroczenie w/w terminów, a ewentualnie także terminów szczególnych lub przedłużonych w oparciu o art. 36 k.p.a. oznacza stan bezczynności zaskarżalnej do sądu administracyjnego.

    CBOSA
  10. Wyrok WSA w Bydgoszczy z 25 lipca 2006 r., II SA/Bd 568/06 za stroną

    …W uzasadnieniu Kolegium cytując przepis art. 57 § 5 k.p.a. oraz powołując się na orzeczenie Sądu Najwyższego z dnia 12 maja 1978 r. (sygn. akt IV CR 130/78, opubl. OSPiKA z 1979 r., z. 4 poz. 76) stwierdziło, że w przypadku nadania pisma za granicą dla zachowania ustawowego terminu konieczne jest, aby to pismo zostało…

    CBOSA
  11. Wyrok WSA w Lublinie z 25 kwietnia 2006 r., II SA/Lu 276/06 za stroną

    …W dalszej kolejności wskazywał na unormowanie art. 57 § 4 k.p.a., który obliguje organ administracji do takiego liczenia terminu, który w sposób obiektywny zapewni stronie warunki do wniesienia odwołania formalnoprawnie skutecznie także w ostatnim dniu terminu.

    CBOSA
  12. Wyrok WSA w Lublinie z 25 kwietnia 2006 r., II SA/Lu 277/06 za stroną

    …W dalszej kolejności wskazywał na unormowanie art. 57 § 4 k.p.a., który obliguje organ administracji do takiego liczenia terminu, który w sposób obiektywny zapewni stronie warunki do wniesienia odwołania formalnoprawnie skutecznie także w ostatnim dniu terminu.

    CBOSA
  13. Wyrok WSA w Bydgoszczy z 24 kwietnia 2006 r., II SA/Bd 195/06 za stroną

    …Obliczanie terminu, jako terminu określonego w dniach, następuje według zasad ustalonych w art. 57 § 1 k.p.a. Wskazane przepisy pozwalają na precyzyjne określenie jego momentu początkowego i końcowego. Termin rozpoczyna swój bieg następnego dnia po dniu, w którym nastąpiło doręczenie lub ogłoszenie decyzji.

    CBOSA
  14. Wyrok WSA we Wrocławiu z 6 kwietnia 2006 r., IV SA/Wr 220/05 za stroną

    …[...]r., a strona złożyła wniosek [...]r. Zgodnie z art. 57 § 1 ustawy z dnia 14.06.1960 r. Kodeks Postępowania Administracyjnego dalej "k.p.a." / tekst jednolity z 17.11.200 r. Dz. U. Nr 98, poz. 1071 ze zm./ terminy liczone w dniach kończą się z upływem ostatniego dnia, z tym że nie wlicza się dnia, w którym…

    CBOSA
  15. Wyrok WSA we Wrocławiu z 23 marca 2006 r., II SA/Wr 457/04 za organem

    Sentencja W IMIENIU RZECZPOSPOLITEJ POLSKIEJ Dnia 23 marca 2006 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia NSA – Andrzej Wawrzyniak Sędziowie: Sędzia WSA – Andrzej Cisek Sędzia NSA – Julia Szczygielska (sprawozdawca) Protokolant: Anna Biłous po rozpoznaniu na…

    CBOSA
  16. Wyrok WSA w Rzeszowie z 9 marca 2006 r., II SA/Rz 509/05 za stroną

    …pocztowym albo złożono w polskim urzędzie konsularnym (art. 57 § 5 k.p.a.). W odpowiedzi na skargę Komendant Oddziału Straży Granicznej wniósł o jej oddalenie z przyczyn wskazanych w uzasadnieniu zaskarżonego postanowienia. W piśmie z dnia 4 marca 2006r., które wpłynęło do Sądu 6 marca 2006r. skarżący R. S. zawarł…

    CBOSA
  17. Wyrok WSA we Wrocławiu z 28 lutego 2006 r., II SA/Wr 531/04 za stroną

    …że w przypadku osób pozbawionych wolności, stosownie do art. 57 § 5 Kodeksu postępowania administracyjnego( w brzmieniu w dacie orzekania przez organ administracyjny ), termin uważa się za Sygn. akt II SA/Wr 531/04 3 zachowany, gdy przed jego upływem osoba pozbawiona wolności złożyła pismo w administracji zakładu…

    CBOSA