Prosto w prawo Skróty klawiszowe⌘KCtrl KPrzejdź do przepisu, ustawy albo sygnatury/Pole pytania albo wyszukiwania na stronie← →Poprzedni i następny artykuł albo strona listyCKopiuj przypis; z zaznaczonym tekstem cytat z przypisemLKopiuj linkFUkryj albo pokaż spis treści ustawyEscZamknij panel, menu albo okno?Lista skrótów Dla profesjonalistyPro

Orzeczenia i interpretacje

Sądy powszechne, SN i TK od 1986, NSA i WSA od 1981, KIO od 2019, interpretacje KIS od 1998.

Wyszukiwanie zaawansowane
Przepis: art. 57 § 5 Kodeks postępowania administracyjnego

712 dokumentów

NajtrafniejszeNajnowsze
  1. Wyrok WSA w Gliwicach z 8 grudnia 2022 r., III SA/Gl 687/22 za stroną

    …W tym zakresie powołał się na art. 57§ 5 pkt 2 Kpa. Jednocześnie zarzucił, że zaskarżone postanowienie narusza ww. przepis Kpa oraz ustawę Prawo pocztowe. Zaskarżonym postanowieniem organ II instancji utrzymał w mocy rozstrzygnięcie pierwszoinstancyjne.

    CBOSA
  2. Wyrok WSA w Warszawie z 8 grudnia 2022 r., VIII SA/Wa 852/22 za organem

    …Zaskarżając postanowienie w całości, pełnomocnik skarżącego zarzucił: 1) art. 57 § 5 pkt 2 k.p.a. w zw. z art. 3 pkt 8 ustawy - Prawo pocztowe, poprzez to, że Organ uznał wniosek Strony nadany w polskiej placówce pocztowej operatora wyznaczonego w rozumieniu ustawy - Prawo pocztowe w dniu 31 maja 2022 r. za wniosek…

    CBOSA
  3. Wyrok WSA w Warszawie z 2 grudnia 2022 r., VI SA/Wa 2079/22 za stroną

    Sentencja Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Urszula Wilk (spr.) Sędziowie Sędzia WSA Aneta Lemiesz Asesor WSA Bożena Dąbkowska-Mastalerek po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w dniu 2 grudnia 2022 r. w trybie uproszczonym sprawy ze skargi W. L. na…

    CBOSA
  4. Wyrok WSA w Łodzi z 23 listopada 2022 r., III SA/Łd 574/22 za organem

    …Strona podkreśliła, iż była pewna, że zapisane w art. 57 § 5 k.p.a. prawo zachowania terminu poprzez nadanie w terminie wniosku przesyłką pocztową za pośrednictwem Poczty Polskiej będzie uznane przez ARiMR. Tym bardziej, że postanowienie o odmowie wszczęcia postępowania ARiMR wydaje na podstawie KPA, a do ustalenia…

    CBOSA
  5. Wyrok WSA w Lublinie z 17 listopada 2022 r., III SA/Lu 396/22 za organem

    …naruszenie § 13zo ust. 3 rozporządzenia, w związku z art. 57 § 5 pkt 2 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. – Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. z 2022 r. poz. 2000 z późn. zm., dalej jako "k.p.a."), polegające na błędnym obliczeniu przez organ terminu do złożenia wniosku o pomoc finansową i przyjęciu za datę…

    CBOSA
  6. Wyrok WSA w Poznaniu z 15 listopada 2022 r., III SA/Po 671/22 za organem

    …Strona wnosząc zażalenie zarzuciła organowi I instancji naruszenie: - art. 57 § 5 K.p.a. w zw. z art. 10a ust. 1 ustawy z dnia 9 maja 2008 r. o Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (t.j. Dz. U. z 2019 r. poz. 1505 ze zm., dalej: u.ARiMR) w zw.

    CBOSA
  7. Wyrok WSA w Lublinie z 10 listopada 2022 r., III SA/Lu 393/22 za organem

    …regulację odmienną od unormowań zawartych w k.p.a. W myśl art. 57 § 5 k.p.a. termin uważa się za zachowany, jeżeli przed jego upływem pismo zostało: 1) wysłane na adres do doręczeń elektronicznych organu administracji publicznej, a nadawca otrzymał dowód otrzymania (...); 2) nadane w polskiej placówce pocztowej…

    CBOSA
  8. Wyrok WSA w Łodzi z 12 października 2022 r., II SA/Łd 652/22 za organem

    …Przywołując art. 129 i art. 57 k.p.a., Kolegium na podstawie zebranego materiału dowodowego stwierdziło, że decyzja Burmistrza K. z 10 maja 2022 r. w sprawie ustalenia opłaty adiacenckiej została doręczona T. P. 18 maja 2022 r., o czym świadczy zwrotne potwierdzenie odbioru przesyłki poleconej z własnoręcznym podpisem…

    CBOSA
  9. Wyrok WSA w Łodzi z 7 września 2022 r., III SA/Łd 344/22 za organem

    …W myśl art. 57 § 5 pkt 1 k.p.a. termin uważa się za zachowany, jeżeli przed jego upływem pismo zostało wysłane w formie dokumentu elektronicznego do organu administracji publicznej, a nadawca otrzymał urzędowe poświadczenie odbioru.

    CBOSA
  10. Wyrok WSA w Poznaniu z 31 sierpnia 2022 r., III SA/Po 438/22 za stroną

    …Odwołanie wniesiono po terminie, gdyż zgodnie z art. 57 § 5 pkt 2 K.p.a. termin do wniesienia odwołania uważa się za zachowany m.in. w przypadku, gdy przed jego upływem pismo zostało nadane w polskiej placówce pocztowej operatora wyznaczonego w rozumieniu ustawy – Prawo pocztowe.

    CBOSA
  11. Wyrok NSA z 6 czerwca 2022 r., II OSK 955/21 za organem

    …postępowania z 10 marca 2020 r., nadany 13 marca 2020 r. (art. 57 § 5 pkt 2 k.p.a.), został wniesiony do organu w sposób pozbawiający go skuteczności wynikającej z dochowania przez stronę wymaganego prawem terminu. Ocenę tę należy przenieść również na kwestię zachowania przez skarżącą terminu do złożenia podania o…

    CBOSA
  12. Wyrok WSA w Szczecinie z 20 maja 2022 r., II SA/Sz 131/22 za organem

    …Zdaniem Kolegium, z art. 57 § 5 pkt 2 k.p.a. wynika, że skuteczne wniesienie pisemnego odwołania w formie listownej wymaga jego nadania w polskiej placówce pocztowej - tylko wówczas data nadania przesyłki będzie stanowić datę wniesienia odwołania.

    CBOSA
  13. Wyrok WSA w Kielcach z 12 kwietnia 2022 r., II SA/Ke 124/22 za organem

    …Jednak, jak wynika z treści art. 57 § 4 k.p.a., jeżeli koniec terminu do wykonania czynności przypada na dzień uznany ustawowo za wolny od pracy lub na sobotę, termin upływa następnego dnia, który nie jest dniem wolnym od pracy ani sobotą.

    CBOSA
  14. Wyrok NSA z 28 marca 2022 r., I OSK 1224/21 za organem

    …133 § 1 oraz art. 145 § 1 pkt 1 lit. c) p.p.s.a. w zw. z art. 57 § 5 pkt 1 k.p.a. oraz w zw, z art. 63 § 1 k.p.a., polegające na błędnym przyjęciu dla potrzeb rozstrzygnięcia sprawy, że dokument, który nie został wniesiony za pośrednictwem elektronicznej skrzynki podawczej organu administracji publicznej, utworzonej…

    CBOSA
  15. Wyrok WSA w Łodzi z 17 marca 2022 r., III SA/Łd 133/22 za organem

    …W myśl art. 57 § 1 powołanej ustawy, jeżeli początkiem terminu określonego w dniach jest pewne zdarzenie, przy obliczaniu tego terminu nie uwzględnia się dnia, w którym zdarzenie nastąpiło. Upływ ostatniego z wyznaczonej liczby dni uważa się za koniec terminu.

    CBOSA
  16. Wyrok WSA w Rzeszowie z 17 lutego 2022 r., II SA/Rz 1699/21 za stroną

    …W dniu tym nie przypadał również dzień uznany ustawowo za wolny od pracy (zob. art. 57 § 4 k.p.a.). Natomiast stosownie do art. 57 § 5 pkt 2 k.p.a., termin uważa się za zachowany, jeżeli przed jego upływem pismo zostało nadane w polskiej placówce pocztowej operatora wyznaczonego w rozumieniu ustawy z dnia 23 listopada…

    CBOSA
  17. Wyrok WSA w Warszawie z 3 stycznia 2022 r., II SA/Wa 2251/21 za organem

    …to zostało przez stronę złożone w sposób wskazany w art. 57 § 5 pkt 1-6 Kpa. lub w siedzibie organu I instancji najpóźniej w dniu [...] listopada 2020 r., tj. przed upływem ostatniego dnia terminu do wniesienia odwołania (art. 57 § 1 w zw. z art. 129 § 2 Kpa.).

    CBOSA
  18. Wyrok WSA w Gdańsku z 15 grudnia 2021 r., II SA/Gd 465/21 za stroną

    …forma nadania odwołania nie spełnia wymogów określonych w art. 57 § 5 k.p.a. niezbędnych do zachowania terminu złożenia odwołania. W konsekwencji, należało uznać, że odwołanie, które wpłynęło do organu I instancji w dniu 8 lipca 2020 r., zostało złożone tego dnia, a więc z uchybieniem terminu, który upływał 7 lipca…

    CBOSA
  19. Wyrok WSA w Gdańsku z 15 grudnia 2021 r., II SA/Gd 464/21 za stroną

    …odwołanie to winno być złożone w trybie określonym w art. 57 § 5 k.p.a., w tym za pośrednictwem pocztowego operatora publicznego D. Spółka nie jest reprezentowana w sprawie przez profesjonalnego pełnomocnika, a nadto w strukturach Spółki nie funkcjonuje dział prawny, ani nie jest zatrudniony prawnik, co implikuje…

    CBOSA
  20. Wyrok WSA w Szczecinie z 1 grudnia 2021 r., I SA/Sz 829/21 za stroną

    …Organ przytoczył również treść art. 57 § 5 pkt 2 k.p.a., w myśl którego termin uważa się za zachowany jeżeli przed jego upływem pismo zostało nadane w polskiej placówce pocztowej operatora publicznego. Organ odwoławczy wskazał, że skoro zaskarżone postanowienie zostało odebrane przez osobę podpisaną jako B. D. w dniu…

    CBOSA