Prosto w prawo Skróty klawiszowe⌘KCtrl KPrzejdź do przepisu, ustawy albo sygnatury/Pole pytania albo wyszukiwania na stronie← →Poprzedni i następny artykuł albo strona listyCKopiuj przypis; z zaznaczonym tekstem cytat z przypisemLKopiuj linkFUkryj albo pokaż spis treści ustawyEscZamknij panel, menu albo okno?Lista skrótów Dla profesjonalistyPro

Orzeczenia i interpretacje

Sądy powszechne, SN i TK od 1986, NSA i WSA od 1981, KIO od 2019, interpretacje KIS od 1998.

Wyszukiwanie zaawansowane
Przepis: art. 57 § 5 Kodeks postępowania administracyjnego

712 dokumentów

NajtrafniejszeNajnowsze
  1. Wyrok WSA w Gliwicach z 30 maja 2023 r., II SAB/Gl 39/23 za organem

    Sentencja Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Stanisław Nitecki, Sędziowie Sędzia WSA Tomasz Dziuk, Sędzia WSA Krzysztof Nowak (spr.), , po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w trybie uproszczonym w dniu 30 maja 2023 r. sprawy ze skargi J. N. na przewlekłe…

    CBOSA
  2. Wyrok WSA w Olsztynie z 25 maja 2023 r., II SA/Ol 307/23 za stroną

    …Sądu Administracyjnego w Olsztynie, zarzucając naruszenie: art. 57 § 5 pkt 2 k.p.a., poprzez pominięcie faktu nadania odwołania listem poleconym w terminie, art. 129 § 2 k.p.a., poprzez stwierdzenie uchybienia terminowi w sytuacji, gdy odwołanie wniesiono w terminie oraz art. 134 k.p.a., poprzez bezpodstawne…

    CBOSA
  3. Wyrok WSA w Warszawie z 27 kwietnia 2023 r., VIII SA/Wa 143/23 za stroną

    …Zgodnie z art. 57 § 4 k.p.a. jeżeli koniec terminu wykonania czynności przypada na dzień uznany ustawowo za wolny od pracy lub na sobotę, termin upływa następnego dnia, który nie jest dniem wolnym od pracy ani sobotą. Z kolei według art. 57 § 5 pkt 2 k.p.a. termin uważa się za zachowany jeżeli przed jego upływem pismo…

    CBOSA
  4. Wyrok WSA w Gdańsku z 12 kwietnia 2023 r., I SA/Gd 1117/22 za organem

    …r. Sposób obliczania terminu określonego w dniach reguluje art. 57 § 1 k.p.a. (mającym stosownie do dyspozycji art. 18 u.p.e.a. odpowiednie zastosowanie w postępowaniu egzekucyjnym), który stanowi, że jeżeli początkiem terminu jest pewne zdarzenie, przy obliczaniu tego terminu nie uwzględnia się dnia, w którym…

    CBOSA
  5. Wyrok WSA w Olsztynie z 28 marca 2023 r., II SA/Ol 161/23 za organem

    …jak to miało miejsce w niniejszej sprawie, zastosowanie ma art. 57 § 5 pkt 2 k.p.a., zgodnie z którym termin uważa się za zachowany, jeżeli przed jego upływem pismo zostało nadane w polskiej placówce pocztowej operatora wyznaczonego w rozumieniu ustawy z dnia 23 listopada 2012 r. - Prawo pocztowe.

    CBOSA
  6. Wyrok WSA w Olsztynie z 28 marca 2023 r., II SA/Ol 163/23 za organem

    …jak to miało miejsce w niniejszej sprawie, zastosowanie ma art. 57 § 5 pkt 2 k.p.a., zgodnie z którym termin uważa się za zachowany, jeżeli przed jego upływem pismo zostało nadane w polskiej placówce pocztowej operatora wyznaczonego w rozumieniu ustawy z dnia 23 listopada 2012 r. - Prawo pocztowe.

    CBOSA
  7. Wyrok WSA w Olsztynie z 28 marca 2023 r., II SA/Ol 85/23 za organem

    …od dnia jej ogłoszenia stronie (§ 2), natomiast zgodnie z art. 57 § 5 pkt 2 k.p.a. termin uważa się za zachowany m.in. jeżeli przed jego upływem pismo zostało: nadane w polskiej placówce pocztowej operatora wyznaczonego w rozumieniu ustawy z dnia 23 listopada 2012 r. - Prawo pocztowe.

    CBOSA
  8. Wyrok WSA w Kielcach z 28 marca 2023 r., II SA/Ke 39/23 za organem

    …zażalenia upływał z dniem 22 września 2022 r. Zgodnie z art. 57 § 5 pkt 2 K.p.a. termin uważa się za zachowany, jeżeli przed jego upływem pismo zostało nadane w polskiej placówce pocztowej operatora wyznaczonego w rozumieniu ustawy z dnia 23 listopada 2012 r. - Prawo pocztowe albo placówce pocztowej operatora…

    CBOSA
  9. Wyrok WSA w Olsztynie z 28 marca 2023 r., II SA/Ol 164/23 za organem

    …miało miejsce w niniejszej sprawie, zastosowanie znajduje art. 57 § 5 pkt 2 k.p.a., zgodnie z którym termin uważa się za zachowany, jeżeli przed jego upływem pismo zostało nadane w polskiej placówce pocztowej operatora wyznaczonego w rozumieniu ustawy z dnia 23 listopada 2012 r. - Prawo pocztowe.

    CBOSA
  10. Wyrok WSA w Łodzi z 22 marca 2023 r., II SA/Łd 27/23 za organem

    …Przy obliczaniu siedmiodniowego terminu nie uwzględnia się dnia, w którym doręczono rozstrzygnięcie (art. 57 § 1 k.p.a.). Zatem ustawowy termin do wniesienia zażalenia przez skarżących bądź ich pełnomocnika, czy to osobiście, czy poprzez operatora wyznaczonego, upłynął w dniu 24 sierpnia 2021 r. (wtorek).

    CBOSA
  11. Wyrok WSA w Lublinie z 14 marca 2023 r., III SA/Lu 590/22 za stroną

    …4 sierpnia 2022 r. Organ odwoławczy podniósł, że w świetle art. 57 § 5 pkt 2 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. – Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. z 2022 r., poz. 2000 z późn. zm.), dalej jako "k.p.a.", operatorem wyznaczonym jest Poczta Polska.

    CBOSA
  12. Wyrok WSA w Łodzi z 23 lutego 2023 r., III SA/Łd 791/22 za organem

    …Po myśli art. 57 § 5 pkt 2 k.p.a. termin uważa się za zachowany, jeżeli przed jego upływem pismo zostało nadane w polskiej placówce pocztowej operatora wyznaczonego w rozumieniu ustawy z dnia 23 listopada 2012 r. - Prawo pocztowe albo placówce pocztowej operatora świadczącego pocztowe usługi powszechne w innym…

    CBOSA
  13. Wyrok NSA z 9 lutego 2023 r., II OSK 2834/21 za organem

    …uwagi na charakter aresztu znajdzie do niego zastosowanie art. 57 § 5 pkt 6 K.p.a. W myśl tego przepisu termin uważa się za zachowany, jeżeli przed jego upływem pismo zostało złożone przez osobę pozbawioną wolności w administracji zakładu karnego. Zdaniem Sądu organ pominął powyższą okoliczność.

    CBOSA
  14. Wyrok WSA w Olsztynie z 25 stycznia 2023 r., I SA/Ol 525/22 za organem

    …Sąd kontrolując zaskarżony akt ma ponadto na uwadze, że zgodnie z art. 57 § 3 k.p.a., terminy określone w miesiącach kończą się z upływem tego dnia w ostatnim miesiącu, który odpowiada początkowemu dniowi terminu, a gdyby takiego dnia w ostatnim miesiącu nie było – w ostatnim dniu tego miesiąca.

    CBOSA
  15. Wyrok WSA w Warszawie z 24 stycznia 2023 r., IV SA/Wa 2070/22 za organem

    Sentencja Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodnicząca Sędzia WSA Aleksandra Westra Sędziowie Sędzia WSA Tomasz Wykowski Sędzia WSA Anita Wielopolska (spr.) po rozpoznaniu w dniu 24 stycznia 2023 r. na posiedzeniu niejawnym w trybie uproszczonym sprawy ze skargi T. sp. z o.o. z…

    CBOSA
  16. Wyrok WSA w Gliwicach z 19 stycznia 2023 r., III SA/Gl 691/22 za stroną

    …W tym zakresie powołał się na art. 57§ 5 pkt 2 Kpa. Jednocześnie zarzucił, że zaskarżone postanowienie narusza ww. przepis Kpa oraz ustawę Prawo pocztowe. Zaskarżonym postanowieniem organ II instancji utrzymał w mocy rozstrzygnięcie pierwszoinstancyjne.

    CBOSA
  17. Wyrok WSA w Warszawie z 18 stycznia 2023 r., VI SA/Wa 2106/22 za stroną

    Sentencja Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Barbara Kołodziejczak-Osetek (spr.) Sędziowie Sędzia WSA Grażyna Śliwińska Asesor WSA Bożena Dąbkowska-Mastalerek Protokolant spec. Karolina Pilecka po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 18 stycznia 2023 r. sprawy ze…

    CBOSA
  18. Wyrok WSA w Bydgoszczy z 11 stycznia 2023 r., II SA/Bd 959/22 za organem

    …W okolicznościach niniejszej sprawy znajduje zastosowanie reguła z art. 57 § 5 pkt 2 k.p.a. zgodnie z którą termin uważa się za zachowany, jeżeli przed jego upływem pismo zostało nadane w polskiej placówce pocztowej operatora wyznaczonego w rozumieniu ustawy z dnia 23 listopada 2012 r. - Prawo pocztowe (...).

    CBOSA
  19. Wyrok WSA w Olsztynie z 28 grudnia 2022 r., II SA/Ol 804/22 za organem

    …od dnia jej ogłoszenia stronie (§ 2), natomiast zgodnie z art. 57 § 5 pkt 2 k.p.a. termin uważa się za zachowany m.in. jeżeli przed jego upływem pismo zostało: nadane w polskiej placówce pocztowej operatora wyznaczonego w rozumieniu ustawy z dnia 23 listopada 2012 r. - Prawo pocztowe.

    CBOSA
  20. Wyrok NSA z 20 grudnia 2022 r., III OSK 7053/21 za organem

    …Zaskarżonemu orzeczeniu zarzuciła naruszenie prawa materialnego: 1) art. 91 ust. 1 u.s.g. w związku z art. 57 § 1, art. 57 § 5 i art. 122b ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. z 2020 r. poz. 256 z późn. zm.) zwanej dalej w skrócie K.p.a. w związku z art. 91 ust. 5 u.s.g.…

    CBOSA