Prosto w prawo Skróty klawiszowe⌘KCtrl KPrzejdź do przepisu, ustawy albo sygnatury/Pole pytania albo wyszukiwania na stronie← →Poprzedni i następny artykuł albo strona listyCKopiuj przypis; z zaznaczonym tekstem cytat z przypisemLKopiuj linkFUkryj albo pokaż spis treści ustawyEscZamknij panel, menu albo okno?Lista skrótów Dla profesjonalistyPro

Orzeczenia i interpretacje

Sądy powszechne, SN i TK od 1986, NSA i WSA od 1981, KIO od 2019, interpretacje KIS od 1998.

Wyszukiwanie zaawansowane
Przepis: art. 57 § 5 Kodeks postępowania administracyjnegoWyczyść filtry

39 dokumentów

NajtrafniejszeNajnowsze
  1. Wyrok WSA w Rzeszowie z 14 grudnia 2017 r., I SA/Rz 728/17 za organem

    …lecz za pośrednictwem operatora pocztowego, to w myśl art. 57 § 5 pkt 2 k.p.a termin uważa się za zachowany, jeżeli przed jego upływem pismo zostało nadane w polskiej placówce pocztowej operatora wyznaczonego w rozumieniu ustawy z dnia 23 listopada 2012 r. - Prawo pocztowe (aktualnie: Poczty Polskiej S.A., zgodnie z…

    CBOSA
  2. Wyrok WSA w Poznaniu z 14 grudnia 2017 r., IV SA/Po 928/17 za stroną

    …W myśl art. 57 § 5 k.p.a. Termin uważa się za zachowany, jeżeli przed jego upływem pismo zostało: 1) wysłane w formie dokumentu elektronicznego do organu administracji publicznej, a nadawca otrzymał urzędowe poświadczenie odbioru; 2) nadane w polskiej placówce pocztowej operatora wyznaczonego w rozumieniu ustawy z…

    CBOSA
  3. Wyrok WSA w Poznaniu z 14 grudnia 2017 r., II SA/Po 803/17 za organem

    …naruszenie art. 105 § 1 w zw. z art. 61 § 3 w zw. z art. 57 § 5 pkt 2 k.p.a. poprzez ich niewłaściwą wykładnię i wadliwe zastosowanie, a w konsekwencji błędne przyjęcie, że wniosek spółki o zmianę decyzji o pozwoleniu na budowę w zakresie czasu jego użytkowania złożono po upływie terminu, co wg organu czyniło…

    CBOSA
  4. Wyrok WSA w Warszawie z 11 grudnia 2017 r., I SA/Wa 2045/17 za organem

    …Minister wskazał, że zgodnie z art. 57 § 5 kpa termin uważa się za zachowany, jeżeli przed jego upływem pismo zostało: - wysłane w formie dokumentu elektronicznego w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 17 lutego 2005 r. o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne, za poświadczeniem…

    CBOSA
  5. Wyrok WSA w Kielcach z 6 grudnia 2017 r., II SA/Ke 740/17 za organem

    …uchylenia, zarzuciła naruszenie: art. 58 § 1 kpa w zw. z art. 57 § 5 pkt 2 kpa w zw. z art.9 kpa poprzez ich błędną wykładnię polegającą na przyjęciu, że przywrócenia terminu nie może uzasadniać nieznajomość przepisów stanowiących o zachowaniu terminu, a także naruszenie art. 77 § 1 kpa w zw.

    CBOSA
  6. Wyrok WSA we Wrocławiu z 5 grudnia 2017 r., IV SA/Wr 464/17 za stroną

    …operatora pocztowego nie może zostać objęte dyspozycją art. 57 § 5 pkt 2 k.p.a. Organ odwoławczy stwierdził, że data złożenia wniosku o ustalenie prawa do świadczenia wychowawczego ma decydujące znaczenie dla ustalenia okresu na jaki organ może ustalić prawo do tego świadczenia, zaś nadanie przesyłki pocztowej…

    CBOSA
  7. Wyrok WSA w Lublinie z 30 listopada 2017 r., III SA/Lu 357/17 za organem

    …W konsekwencji nie ma tu zastosowania hipoteza normy prawnej wyinterpretowanej z art. 57 § 5 pkt 2 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. – Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. z 2017 r., poz. 1257 z późn. zm.), dalej jako "k.p.a.", przyjmująca, iż w przypadku, gdy pismo zostało nadane w zagranicznym urzędzie…

    CBOSA
  8. Wyrok WSA w Kielcach z 8 listopada 2017 r., II SA/Ke 568/17 za stroną

    TezaArtykuł 57 § 5 pkt 2 kpa nie ogranicza skutków zachowania terminu określonych w tym przepisie, do sytuacji nadania w polskiej placówce pocztowej operatora wyznaczonego w rozumieniu Prawa pocztowego tylko tych przesyłek, które przyjmowane są w ramach usług wchodzących w zakres usług powszechnych. Do usług świadczonych…

    CBOSA
  9. Wyrok WSA w Olsztynie z 17 października 2017 r., II SA/Ol 689/17 za stroną

    …może nadesłane pocztą, co ma znaczenie ze względu na treść art. 57 § 5 pkt 2 Kodeksu postępowania administracyjnego, zgodnie z którym termin uważa się za zachowany, jeżeli przed jego upływem pismo zostało nadane w polskiej placówce pocztowej operatora wyznaczonego w rozumieniu ustawy z dnia 23 listopada 2012 r. -…

    CBOSA
  10. Wyrok NSA z 17 października 2017 r., II GSK 227/16 za organem

    …nadzoru naruszenie art. 79 ust. 1 i 5 u.s.p. w zw. z art. 57 § 5 k.p.a. oraz art. 81 u.s.p., przez wydanie zaskarżonego aktu nadzoru z naruszeniem terminu 30 dni do wydania takiego aktu, ustalonego jako nieprzekraczalny w art. 79 ust. 1 u.s.p. Według Skarżącego, do terminów wydawania aktów nadzoru stosuje się przepisy…

    CBOSA
  11. Wyrok WSA w Warszawie z 13 października 2017 r., V SA/Wa 465/17 za organem

    …W uzasadnieniu organ wskazał, że zgodnie z art. 57 § 5 pkt 2 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (t.j. Dz.U. z 2016r., poz. 23 ze zm., dalej: k.p.a.) termin uważa się za zachowany, jeżeli przed jego upływem pismo zostało nadane w placówce pocztowej operatora wyznaczonego w rozumieniu…

    CBOSA
  12. Wyrok NSA z 10 października 2017 r., II GSK 2281/17 za stroną

    …skutków upływu terminu materialnego, z uwagi na treść art. 57 § 5 pkt 2 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. z 2013 r. poz. 267 ze zm.; dalej: k.p.a.), który stanowi, że termin uważa się za zachowany, jeżeli przed jego upływem pismo zostało nadane w polskiej placówce pocztowej…

    CBOSA
  13. Wyrok NSA z 4 października 2017 r., I OSK 749/17 za organem

    …Termin ten, stosownie do art. 57 § 5 k.p.a., uważa się za zachowany, gdy przed jego upływem pismo zostanie nadane, m.in. w polskim urzędzie pocztowym. Dowodem nadania jest koperta ze stemplem pocztowym. Badanie zachowania wymogów formalnych, w tym zachowania terminu, odbywa się poza udziałem strony, sprowadza się…

    CBOSA
  14. Wyrok WSA w Warszawie z 3 października 2017 r., IV SA/Wa 1551/17 za organem

    …Odnosząc się do zarzutu naruszenia przepisu art. 57 § 5 ust. 2 kpa przez jego niewłaściwą interpretację, GIOŚ podał, że zgodnie z powyższym przepisem termin uważa się za zachowany, jeżeli przed jego upływem pismo zostało nadane w polskiej placówce pocztowej operatora publicznego.

    CBOSA
  15. Wyrok WSA w Warszawie z 28 września 2017 r., I SA/Wa 141/16 za organem

    …Jak stanowi art. 57 § 5 pkt 2 kpa, termin uważa się za zachowany, jeżeli przed jego upływem pismo zostało nadane w polskiej placówce pocztowej operatora publicznego. Jeżeli pismo zostało wniesione w zagranicznym urzędzie pocztowym, to za datę wniesienia pisma nadanego w zagranicznym urzędzie pocztowym uznać należy…

    CBOSA
  16. Wyrok NSA z 21 września 2017 r., II OSK 2388/16 za organem

    …mijał w dniu 28 sierpnia 2015 r. Powyższe wynika z treści art. 57 § 5 pkt 2 k.p.a., zgodnie z którym termin uważa się za zachowany, jeżeli przed jego upływem pismo zostanie nadane w polskiej placówce pocztowej operatora wyznaczonego w rozumieniu ustawy z dnia 23 listopada 2012 r. - Prawo pocztowe (Dz. U. z 2012 r.,…

    CBOSA
  17. Wyrok WSA w Gdańsku z 21 września 2017 r., III SA/Gd 601/17 za stroną

    …Datą złożenia odwołania jest bowiem data wynikająca z art. 57 k.p.a. lub data złożenia osobiście pisma w siedzibie organu. Data na odwołaniu może być oznaczona błędnie, a wszelkie wątpliwości związane z ustaleniem terminowości wniesienia odwołania należy tłumaczyć na korzyść strony.

    CBOSA
  18. Wyrok WSA w Gliwicach z 5 września 2017 r., I SA/Gl 382/17 za stroną

    …Przepis art. 57 § 5 pkt 2 k.p.a. nie ma w tym przypadku zastosowania. Wyznaczony przez organ termin dotyczył bowiem umożliwienia stronie wypowiedzenia się co do zebranych dowodów i materiałów oraz zgłoszonych żądań. Jest to prawo strony, a nie nałożony przez organ obowiązek.

    CBOSA
  19. Wyrok WSA w Kielcach z 31 sierpnia 2017 r., I SA/Ke 363/17 za organem

    …W myśl art. 57 § 1 K.p.a., upływ ostatniego z wyznaczonej liczby dni uważa się za koniec terminu. Powyższe oznacza, że ustawowy termin do wniesienia odwołania upłynął [...] r. (który nie był dniem ustawowo wolnym od pracy). Odwołanie wniesione [...] r. zostało zatem złożone z uchybieniem terminu.

    CBOSA
  20. Wyrok NSA z 22 sierpnia 2017 r., II OSK 2965/15 za organem

    …mu naruszenie art. 134 w związku z art. 129 § 2 i art. 57 § 4 k.p.a. poprzez błędne przyjęcie, że sobota nie jest dniem równorzędnym z dniem ustawowo wolnym od pracy i tym samym uznanie, że odwołanie zostało wniesione z uchybieniem terminu.

    CBOSA