Orzeczenia i interpretacje
Sądy powszechne, SN i TK od 1986, NSA i WSA od 1981, KIO od 2019, interpretacje KIS od 1998.
Wyszukiwanie zaawansowane
Operatory w polu wyszukiwania
Bez operatorów szukamy po znaczeniu słów, z odmianą; sygnaturę rozpoznajemy sami. Z operatorem wymagamy wszystkich pozostałych słów.
"urlop na żądanie"- dokładna fraza
"odmowa urlopu"~3- słowa najwyżej 3 wyrazy od siebie
odmowa OR przesunięcie- którekolwiek ze słów (także
LUB) -macierzyński- bez tego słowa (także
NIE macierzyński) podat*- słowa o tym początku: podatek, podatnik, podatkowy
VIII Pa 42/19- sygnatura, cała albo jej część
Operatory słowne tylko wielkimi literami: „nie” i „lub” pisane małymi to zwykłe słowa pytania.
- Wyrok WSA w Szczecinie z 11 stycznia 2024 r., II SA/Sz 761/23 za stroną
…który to sposób, w ocenie Skarżącego nie jest zgodny z art. 57 § 3 K.p.a. Zdaniem Skarżącego termin wyrażony w miesiącach winien być liczony od dnia, w którym nastąpiło zdarzenie – w tym przypadku dzień rejestracji Skarżącego w PUP w S.. W dalszej kolejności Skarżący wskazał na niejednoznaczność regulacji art. 75 ust.…
CBOSA - Wyrok NSA z 16 marca 2023 r., II GSK 150/20 za organem
…przy uwzględnieniu znaczenia konsekwencji wynikających z art. 57 § 3 k.p.a., albowiem omawiany termin jest określony w miesiącach) następuje skutek w postaci wygaśnięcia kompetencji (uprawnienia) organu administracji publicznej do nałożenia sankcji administracyjnej i tym samym brak możliwości kształtowania sytuacji…
CBOSA - Wyrok NSA z 10 lutego 2023 r., II GSK 589/20 za organem
…przy uwzględnieniu znaczenia konsekwencji wynikających z art. 57 § 3 k.p.a., co trzeba podkreślić, albowiem omawiany termin jest określony w miesiącach, co wobec jego charakteru oraz celu ustanowienia prowadzi do wniosku o braku adekwatności, a co za tym idzie przydatności argumentu z treści art. 35 k.p.a., do którego…
CBOSA - Wyrok NSA z 10 lutego 2023 r., II GSK 697/20 za organem
…przy uwzględnieniu znaczenia konsekwencji wynikających z art. 57 § 3 k.p.a., co trzeba podkreślić, albowiem omawiany termin jest określony w miesiącach, co wobec jego charakteru oraz celu ustanowienia prowadzi do wniosku o braku adekwatności, a co za tym idzie przydatności argumentu z treści art. 35 k.p.a., do którego…
CBOSA - Wyrok SO w Warszawie z 30 stycznia 2023 r., XVII AmE 81/21
…Obliczanie tego terminu następuje według ogólnych zasad liczenia terminów w myśl art. 57 k.p.a. , które nowelą Kodeksu postępowania administracyjnego z 7 kwietnia 2017 r. zostały zmodyfikowane dla potrzeb obliczania terminów przedawnienia administracyjnych kar pieniężnych.
SAOS - Wyrok WSA w Olsztynie z 25 stycznia 2023 r., I SA/Ol 525/22 za organem
…Sąd kontrolując zaskarżony akt ma ponadto na uwadze, że zgodnie z art. 57 § 3 k.p.a., terminy określone w miesiącach kończą się z upływem tego dnia w ostatnim miesiącu, który odpowiada początkowemu dniowi terminu, a gdyby takiego dnia w ostatnim miesiącu nie było – w ostatnim dniu tego miesiąca.
CBOSA - Wyrok WSA w Poznaniu z 20 lipca 2022 r., III SA/Po 308/22 za stroną
…Zgodnie z art. 57 § 3 K.p.a w zw. z art. 218 ust. 4 ustawy o służbie więziennej. terminy określone w miesiącach kończą się z upływem tego dnia w ostatnim miesiącu, który odpowiada początkowemu dniowi terminu, a gdyby takiego dnia w ostatnim miesiącu nie było - w ostatnim dniu tego miesiąca.
CBOSA - Wyrok WSA w Kielcach z 12 kwietnia 2022 r., II SA/Ke 124/22 za organem
…Jednak, jak wynika z treści art. 57 § 4 k.p.a., jeżeli koniec terminu do wykonania czynności przypada na dzień uznany ustawowo za wolny od pracy lub na sobotę, termin upływa następnego dnia, który nie jest dniem wolnym od pracy ani sobotą.
CBOSA - Wyrok WSA w Gdańsku z 13 stycznia 2022 r., III SAB/Gd 67/21 za stroną
…wszczęcia postępowania, a więc do końca listopada 2018 r. (art. 57 § 1 i 3 k.p.a.). W tym terminie sprawa nie została załatwiona, a strona nie została poinformowana o późniejszym terminie jej załatwienia. Dopiero zawiadomieniem z dnia 8 lutego 2019 r., sporządzonym na podstawie art. 36 § 1 k.p.a., strona została…
CBOSA - Zarządzenie SR Szczecin-Centrum w Szczecinie z 18 czerwca 2021 r., IX U 4/21
…Dodatkowo powołał się na treść przepisu art. 57 § 1 kpa , według którego, jeżeli początkiem terminu określonego w dniach jest pewne zdarzenie, przy obliczaniu tego terminu nie uwzględnia się dnia, w którym zdarzenie nastąpiło. Upływ ostatniego z wyznaczonej liczby dni uważa się za koniec terminu.
SAOS - Wyrok SO Warszawa-Praga w Warszawie z 21 grudnia 2020 r., VII U 4357/19
…decyzją z dnia 18 października 2019 r. w oparciu o art. 57 i 58 ustawy z dnia 17.12.1998r. o emeryturach i rentach z FUS przyznał ubezpieczonemu Prawo do renty z tytułu częściowej niezdolności do pracy od 08.04.2019r. Organ wskazywał, iż po myśli art. 116 ust. 1 ww. ustawy postępowanie w sprawach świadczeń wszczyna…
SAOS - Wyrok SO w Siedlcach z 6 sierpnia 2020 r., IV U 786/19
…2019r. były dniami ustawowo wolnymi od pracy, na podstawie art.57§3 i 4 kpa termin na zgłoszenie skargi o wznowienie postępowania upłynął w następnym dniu roboczym ,tj. 23 kwietnia 2019r. Ubezpieczona natomiast skargę o wznowienie postępowania wniosła w dniu 18 czerwca 2019r. (decyzja z 3 lipca 2019r. o odmowie…
SAOS - Wyrok SO w Siedlcach z 6 sierpnia 2020 r., IV U 787/19
…2019r. były dniami ustawowo wolnymi od pracy, na podstawie art.57§3 i 4 kpa termin na zgłoszenie skargi o wznowienie postępowania upłynął w następnym dniu roboczym ,tj. 23 kwietnia 2019r. Ubezpieczona natomiast skargę o wznowienie postępowania wniosła w dniu 10 czerwca 2019r. (decyzja z 24 czerwca 2019r. o odmowie…
SAOS - Wyrok WSA w Poznaniu z 9 lipca 2020 r., I SA/Po 192/20 za organem
…Powołując odpowiednie stosowanie art. 57 § 3 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. - Kodeks postępowania administracyjnego (t.j. Dz. U. z 2020 r., poz. 256 - dalej: "k.p.a.") w związku z art. 18 u.p.e.a., organ egzekucyjny wskazał, że ostatni dzień terminu określonego w art. 154 § 6 u.p.e.a. (dzień [...] lutego 2019 r.)…
CBOSA - Wyrok SA w Poznaniu z 8 lipca 2020 r., III AUa 533/20
…prawa materialnego, tj. art. 145a § 2 k.p.a. w zw. z art. 57 § 3 i 4 k.p.a. i art. 58 § 1 k.p.a. w zw. z art. 59 § 1 k.p.a. poprzez błędną wykładnię i przyjęcie, iż do skargi o wznowienie postępowania nie stosuje się ograniczeń ww. przepisów, podczas gdy skarga złożona po 23.04.2019 r. została złożona po ustawowym…
SAOS - Wyrok SO w Bydgoszczy z 7 lipca 2020 r., VI U 2463/19
…1 i 2 dzień Świąt Wielkiej Nocy, tym samym na podstawie art. 57 § 3 i 4 k.p.a. termin na zgłoszenie skargi o wznowienie postępowania upływał w dniu roboczym następującym po dniu wolnym od pracy, to jest 23 kwietnia 2019 r. Organ rentowy wskazał, że skoro skarga G. D. wpłynęła do zakładu w dniu 20 maja 2019 r., to…
SAOS - Wyrok SO Warszawa-Praga w Warszawie z 16 czerwca 2020 r., VII U 70/20SAOS
- Wyrok SO Warszawa-Praga w Warszawie z 4 czerwca 2020 r., VII U 3857/19SAOS
- Wyrok WSA w Warszawie z 26 maja 2020 r., VI SA/Wa 667/20 za organem
…dowiedziała się ona w dniu 3 lipca 2019 r. Na mocy art. 57 § 3 k.p.a. terminy określone w miesiącach kończą się z upływem tego dnia w ostatnim miesiącu, który odpowiada początkowemu dniowi terminu, a gdyby takiego dnia w ostatnim miesiącu nie było - w ostatnim dniu tego miesiąca.
CBOSA - Wyrok SA w Poznaniu z 25 maja 2020 r., III AUa 407/20
…i 22 kwietnia były dniami wolnymi od pracy, na podstawie art. 57 §3 i 4 ustawy z dnia 14.06.1960 r. k.p.a. uznano, że termin na złożenie skargi na wznowienie postępowania upływał następnego dnia, który nie był dniem wolnym od pracy, ani sobotą, tj. 23.04.2019 r. Odwołująca złożyła skargę o wznowienie postępowania po…
SAOS