Prosto w prawo Skróty klawiszowe⌘KCtrl KPrzejdź do przepisu, ustawy albo sygnatury/Pole pytania albo wyszukiwania na stronie← →Poprzedni i następny artykuł albo strona listyCKopiuj przypis; z zaznaczonym tekstem cytat z przypisemLKopiuj linkFUkryj albo pokaż spis treści ustawyEscZamknij panel, menu albo okno?Lista skrótów Dla profesjonalistyPro

Orzeczenia i interpretacje

Sądy powszechne, SN i TK od 1986, NSA i WSA od 1981, KIO od 2019, interpretacje KIS od 1998.

Wyszukiwanie zaawansowane
Przepis: art. 57 § 1 Kodeks postępowania administracyjnegoWyczyść filtry

25 dokumentów

NajtrafniejszeNajnowsze
  1. Wyrok WSA w Szczecinie z 19 grudnia 2012 r., II SA/Sz 904/12 za stroną

    …W myśl z kolei art. 57 § 1 i § 5 pkt 2 K.p.a., jeżeli początkiem terminu określonego w dniach jest pewne zdarzenie, przy obliczaniu tego terminu nie uwzględnia się dnia, w którym zdarzenie nastąpiło. Upływ ostatniego z wyznaczonej liczby dni uważa się za koniec terminu.

    CBOSA
  2. Wyrok WSA w Szczecinie z 12 grudnia 2012 r., II SA/Sz 1070/12 za stroną

    …[...], to dzień ten jest dniem zdarzenia o którym mówi art. 57 § 1 K.p.a. tj. złożenia pisma w siedzibie organu, a termin biegnie od dnia [...]. Tymczasem w obydwu zawiadomieniach organ wskazuje błędnie dzień [...] jako datę początkową, czyli bezprawnie wydłuża termin ustawowy i wprowadza w błąd adresata.

    CBOSA
  3. Wyrok NSA z 24 października 2012 r., I OSK 541/12 za stroną

    …przypadku odwołania, liczony zgodnie z zasadą określoną w art. 57 § 1 k.p.a. biegł od dnia 16 lutego do dnia 1 marca 2010 r., to wniesienie odwołania już w dniu 15 lutego 2010 r., ale po zapoznaniu się przez stronę z treścią decyzji pierwszoinstancyjnej w żadnym razie nie mogłoby być uznane za przedwczesne.

    CBOSA
  4. Wyrok WSA w Warszawie z 9 października 2012 r., I SA/Wa 760/12 za organem

    …po dniu, w którym ustała przyczyna uchybienia terminu (art. 57 § 1 k.p.a.). Jednakże zgodnie z art. 58 § 3 k.p.a. przywrócenie terminu do złożenia prośby przewidzianej w § 2 jest niedopuszczalne. Z powołanych przepisów wynika, że zainteresowany wnoszący prośbę o przywrócenie terminu powinien nie tylko uprawdopodobnić,…

    CBOSA
  5. Wyrok WSA w Warszawie z 3 października 2012 r., II SA/Wa 846/12 za stroną

    …Zgodnie z art. 57 § 1 i 5 k.p.a., jeżeli początkiem terminu określonego w dniach jest pewne zdarzenie, przy obliczaniu tego terminu nie uwzględnia się dnia, w którym zdarzenie nastąpiło. Upływ ostatniego z wyznaczonej liczby dni uważa się za koniec terminu.

    CBOSA
  6. Wyrok WSA w Warszawie z 20 września 2012 r., V SA/Wa 730/12 za stroną

    …przepisu art. 129 § 2 w zw. z art. 109 § 1, art. 39 oraz art. 57 § 1 Kodeksu postępowania administracyjnego poprzez stwierdzenie uchybienia terminu do wniesienia odwołania od decyzji pomimo braku takiego uchybienia, ze względu na fakt, że organ I instancji nie doręczył mu decyzji w dniu 2 sierpnia 2011 roku a dopiero…

    CBOSA
  7. Wyrok KIO z 12 września 2012 r., KIO 1853/12

    …przepisu art. 26 pkt 3 i art. 7 ust. 1 ustawy Pzp w zw. z art. 57 § 1 i 5 ustawy z dnia 14.06.1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (Dz.U. 2000 r., Nr 98, poz. 1071 z późn. zm.), zwanego dalej „kpa”. Odwołujący wnosił o uwzględnienie odwołania; nakazanie unieważnienia czynności Zamawiającego polegającej na…

    SAOS
  8. Wyrok WSA w Krakowie z 30 sierpnia 2012 r., III SA/Kr 1281/11 za organem

    …W uzasadnieniu rozstrzygnięcia organ odwoławczy powołując się na treść art. 57 § 5 pkt 2 i 3 K.p.a., a także art. 134 w zw. z art. 129 § 1 i § 2 K.p.a. stwierdził, że odwołanie skarżącej zostało wniesione po upływie ustawowego terminu do jego wniesienia, albowiem jako datę jego wniesienia nie można uznać daty nadania…

    CBOSA
  9. Wyrok WSA w Szczecinie z 11 lipca 2012 r., II SA/Sz 562/12 za stroną

    …W związku z tym termin do wniesienia odwołania, liczony w myśl art. 57 § 1 kpa upłynął w dniu 6 marca 2012 r. R. O. odwołanie złożył osobiście w dniu 7 marca 2012 r. Z uwagi na to, ustalono, że odwołanie zostało złożone przez stronę z naruszeniem ustawowego terminu, o którym mowa w art. 129 § 2 kpa.

    CBOSA
  10. Wyrok WSA w Szczecinie z 11 lipca 2012 r., II SA/Sz 569/12 za stroną

    …[...] r. Postanowieniem z dnia [...] r. na podstawie : - art. 57 § 1, 4 i 5 ustawy z dnia 14 czerwca 1960r. - Kodeks postępowania administracyjnego (tekst jednolity w Dz.U. z 2000r., Nr 98, poz. 1071 z późn. zm.) w związku z art. 73 ust. 1 i 2, art. 78 ust. 1, 2 j 3 oraz z art. 79 ust. 1, 2, 3 i 7 i art. 81 ust. 1 i 2…

    CBOSA
  11. Wyrok WSA w Kielcach z 29 czerwca 2012 r., II SA/Ke 342/12 za organem

    …Zgodnie z treścią art. 57 § 1 i § 5 k.p.a., jeżeli początkiem terminu określonego w dniach jest pewne zdarzenie, przy obliczaniu tego terminu nie uwzględnia się dnia, w którym to zdarzenie nastąpiło, zaś upływ ostatniego z wyznaczonej liczby 14 dni uważa się za koniec terminu.

    CBOSA
  12. Wyrok WSA w Szczecinie z 28 czerwca 2012 r., II SA/Sz 364/12 za stroną

    …z dnia [...], nr [...], wydanym na podstawie art. 57 § 1, 4 i 5 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. z 2000 r. Nr 98, poz. 1071 ze zm.), zwanej dalej "K.p.a.", w związku z art. 78 ust. 1 i 2 oraz art. 79 ust. 1, 2, 3 i 7 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce…

    CBOSA
  13. Wyrok WSA w Gorzowie Wlkp. z 28 czerwca 2012 r., I SA/Go 131/12 za organem

    …Przywołując następnie treść art. 57 kpa odnośnie obliczania terminów, skarżący ponownie stwierdził, że zażalenie na postanowienie organu egzekucyjnego zostało wniesione w terminie i w konsekwencji powinno być rozpatrzone merytorycznie przez Dyrektora Izby Skarbowej.

    CBOSA
  14. Wyrok WSA w Lublinie z 26 czerwca 2012 r., II SA/Lu 280/12 za organem

    …Stosownie do unormowania art. 57 § 1 kpa mającego w niniejsze sprawie zastosowanie na mocy art. 34 ustawy z dnia 17 czerwca 1966 r. o postępowaniu egzekucyjnym w administracji (tekst jednolity: Dz.U. z 2005 r. Nr 229, poz. 1954 ze zm.), jeżeli początkiem terminu określonego w dniach jest pewne zdarzenie, przy…

    CBOSA
  15. Wyrok NSA z 23 maja 2012 r., II GSK 912/11 za organem

    …Dodał, iż swoje wyjaśnienia oparł na art. 57 k.p.a. Decyzją z dnia [...] kwietnia 2010 r. Kierownik Biura Powiatowego ARiMR w H. wstrzymał skarżącemu płatności dla gospodarstwa niskotowarowego w roku 4 i 5, od której skarżący wniósł odwołanie.

    CBOSA
  16. Wyrok WSA w Poznaniu z 9 maja 2012 r., III SA/Po 429/12 za organem

    …Trafnie i bez naruszenia art. 57§ 1 K.p.a. w zaskarżonej decyzji stwierdzono, że termin ten upłynął [...]. Data stempla pocztowego na kopercie, w której skarżąca złożyła wniosek o ponowne rozpatrzenie sprawy potwierdza ustalenie, że czynność ta miała miejsce [...]. Wynika stąd, że zasadnie przyjęto, iż wniosek ten…

    CBOSA
  17. Wyrok WSA w Łodzi z 20 kwietnia 2012 r., II SA/Łd 1236/11 za organem

    …do jego odbioru, liczony od dnia następnego (zgodnie z art. 57 § 1 K.p.a.) po złożeniu pisma w placówce pocztowej bądź urzędzie gminy. W takiej sytuacji pismo zostawia się w aktach sprawy. W przedmiotowej sprawie pismo z dnia 14 grudnia 2010r. po raz pierwszy awizowano w dniu 16 grudnia 2010r., zaś po raz drugi 27…

    CBOSA
  18. Wyrok WSA w Poznaniu z 28 marca 2012 r., III SA/Po 857/11 za stroną

    …Wskazał ponadto, że stosownie do art. 57 § 5 pkt 2 k.p.a. termin uważa się za zachowany, jeżeli przed jego upływem pismo zostało nadane w polskiej placówce pocztowej operatora publicznego. Przenosząc powyższe regulacje na grunt rozpatrywanej sprawy organ odwoławczy wskazał, że Naczelnik Urzędu Skarbowego ukończył opis…

    CBOSA
  19. Wyrok WSA w Warszawie z 23 marca 2012 r., I SA/Wa 1674/11 za organem

    …które zostały wyznaczone w dniach, został uregulowany w art. 57 § 1 kpa. Przepis ten w sposób bardzo jasny i precyzyjny stanowi, że jeżeli początkiem terminu określonego w dniach jest pewne zdarzenie, przy obliczaniu tego terminu nie uwzględnia się dnia, w którym zdarzenie nastąpiło.

    CBOSA
  20. Wyrok WSA w Lublinie z 15 marca 2012 r., III SA/Lu 708/11 za organem

    …Skarżący wskazał na naruszenie art. 57 § 5 k.p.a. w zw. z art. 16 k.p.a. w zw. z art. 129 § 1 i 2 k.p.a. i z art. 138 § 1 pkt 2 k.p.a., co miało istotny wpływ na wynik sprawy poprzez bezzasadne uznanie, że odwołanie G. K. od decyzji organu pierwszej instancji nadane czternastego dnia od daty doręczenia tejże decyzji…

    CBOSA