Orzeczenia i interpretacje
Sądy powszechne, SN i TK od 1986, NSA i WSA od 1981, KIO od 2019, interpretacje KIS od 1998.
Wyszukiwanie zaawansowane
Operatory w polu wyszukiwania
Bez operatorów szukamy po znaczeniu słów, z odmianą; sygnaturę rozpoznajemy sami. Z operatorem wymagamy wszystkich pozostałych słów.
"urlop na żądanie"- dokładna fraza
"odmowa urlopu"~3- słowa najwyżej 3 wyrazy od siebie
odmowa OR przesunięcie- którekolwiek ze słów (także
LUB) -macierzyński- bez tego słowa (także
NIE macierzyński) podat*- słowa o tym początku: podatek, podatnik, podatkowy
VIII Pa 42/19- sygnatura, cała albo jej część
Operatory słowne tylko wielkimi literami: „nie” i „lub” pisane małymi to zwykłe słowa pytania.
- Wyrok NSA z 21 grudnia 2005 r., I OSK 271/05 za stroną
TezaFakt mylnego pouczenia strony o trybie i sposobie złożenia wniosku o ponowne rozpoznanie sprawy /podobnie jak i o trybie i terminie wniesienia odwołania czy zażalenia/ nie wpływa na bieg terminu do wniesienia tego środka, lecz może stanowić podstawę do przywrócenia terminu.
CBOSA - Wyrok WSA w Rzeszowie z 14 grudnia 2005 r., II SA/Rz 453/05 za stroną
…zostało wniesione z zachowaniem terminu określonego w art. 129 § 2 k.p.a., tj. w terminie 14 dni od daty doręczenia decyzji. Z akt administracyjnych wynika, że decyzję tę doręczono na adres i nazwisko P. C. w dniu 8 grudnia 2004 roku, a dowód doręczenia podpisany został przez A. R. Sąd zauważa, że osoba ta…
CBOSA - Wyrok WSA w Warszawie z 12 grudnia 2005 r., V SA/Wa 1693/05 za organem
TezaCałkowicie niezasadne i wynikające z błędnego rozumienia treści art. 45 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej jest podniesienie w toku rozprawy przez pełnomocnika Skarżącego, iż postanowienie Prezesa Urzędu do Spraw Repatriacji i Cudzoziemców stwierdzające uchybienie terminu do wniesienia odwołania zamyka Stronie drogę do rozpoznania sprawy przez sąd.
CBOSA - Wyrok WSA w Lublinie z 1 grudnia 2005 r., III SA/Lu 426/05 za organem
…Podstawę rozstrzygnięcia w niniejszej sprawie stanowią przepisy art. 129 § 1 i 2 i art. 134 k.p.a. Zgodnie z powyższymi przepisami odwołanie wnosi się do właściwego organu odwoławczego za pośrednictwem organu, który wydał decyzję. Odwołanie wnosi się w terminie 14 dni od dania doręczenia decyzji stronie.
CBOSA - Wyrok WSA w Warszawie z 1 grudnia 2005 r., VI SA/Wa 1825/05 za stroną
TezaRozpatrzenie odwołania wniesionego z uchybieniem terminu, który nie został przywrócony, stanowi rażące naruszenie prawa określone art. 156 par. 1 pkt 2 Kpa, oznacza bowiem weryfikację w postępowaniu odwoławczym decyzji ostatecznej, a więc decyzji która zgodnie z art. 16 par. 1 Kpa korzysta z ochrony trwałości.
CBOSA - Wyrok WSA we Wrocławiu z 29 listopada 2005 r., IV SA/Wr 779/04 za organem
…Samorządowe Kolegium Odwoławcze we W. na podstawie art. 58, art. 59 k.p.a oraz art. 134 w zw. z art. 129 § 2 k.p.a. wydało w dniu [...]r. postanowienie Nr SKO [...], którym odmówiło przywrócenia D. D. terminu do wniesienia odwołania oraz stwierdziło uchybienie terminu do jego wniesienia.
CBOSA - Wyrok WSA w Warszawie z 17 listopada 2005 r., V SA/Wa 1409/05 za organem
TezaSkarżąca złożyła odwołanie od decyzji Prezesa Instytutu Pamięci Narodowej z dwudziestopięciodniowym uchybieniem terminu do jego wniesienia. Okoliczność, że skarżąca pozostaje pod stałą opieką lekarską nie usprawiedliwia opóźnienia. Przede wszystkim skarżąca nie wskazywała na tę okoliczność w pismach skarżących decyzję…
CBOSA - Wyrok WSA w Gdańsku z 15 listopada 2005 r., II SA/Gd 1207/03 za organem
…W. K. nastąpiło w dniu 16 listopada 2000r. Zgodnie z art. 129 § 2 Kpa odwołanie wnosi się w terminie 14 dni od dnia doręczenia decyzji stronie. Termin do wniesienia odwołania od przedmiotowej decyzji upłynął w dniu 30 listopada 2000r. Odwołanie zostało złożone w dniu 02 czerwca 2003r. tj. ze znacznym przekroczeniem…
CBOSA - Wyrok WSA w Bydgoszczy z 26 października 2005 r., II SA/Bd 719/05 za organem
…została skarżącym w dniu [...] 2005r., a zatem w myśl art. 129§2 kpa termin do wniesienia odwołania upłynął w dniu 14.04.2005r. Skarżący odwołanie złożyli w dniu [...] 2005r., a więc po upływie ustawowego terminu do jego wniesienia. Organ II instancji stwierdził również, że skarżący nie wnieśli o przywrócenie terminu…
CBOSA - Wyrok WSA w Rzeszowie z 19 października 2005 r., II SA/Rz 1041/04 za stroną
…czy wpłynęło ono w terminie określonym w przepisie art. 129 par. 1 i 2 k.p.a. W przedmiotowej sprawie Komendant Wojewódzki Policji nie dołączył do akt potwierdzenia odbioru przez S. O. decyzji organu I instancji z dnia [...] września 2004 roku.
CBOSA - Wyrok WSA w Rzeszowie z 18 października 2005 r., II SA/Rz 818/04 za stroną
…14 dni do wniesienia od decyzji odwołania przewidziany art. 129 §2 kpa. Mimo to organ II instancji bez wyjaśnienia tych kwestii i intencji skarżącego, potraktował jego pismo skarżącego datowane na 21 maja 2004r. i z tą datą nadane do organu I instancji, które do organu tego wpłynęło 24 maja 2004r. (a więc jeszcze…
CBOSA - Wyrok WSA w Bydgoszczy z 12 października 2005 r., II SA/Bd 654/05 za stroną
…Zgodnie z art. 129 § 2 k.p.a. odwołanie wnosi się w terminie 14 dni od dnia doręczenia decyzji stronie. Uchybienie terminu do wniesienia odwołania stwierdza organ odwoławczy w drodze postanowienia na które służy skarga do sądu administracyjnego.
CBOSA - Wyrok WSA w Bydgoszczy z 4 października 2005 r., II SA/Bd 525/05 za stroną
…Czternastodniowy termin do złożenia odwołania, wynikający z przepisu art. 129 § 2 k.p.a. minął więc dla skarżącego z dniem 4 kwietnia 2005r. Najpóźniej w tym dniu skarżący powinien złożyć odwołanie osobiście w Miejsko – Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w K. lub nadać je w polskiej placówce pocztowej operatora…
CBOSA - Wyrok WSA w Lublinie z 30 września 2005 r., II SA/Lu 611/05 za organem
…w uchybieniem terminu do jego wniesienia, określonego w art. 129 kpa. W uzasadnieniu organ odniósł, iż Firma "A". upoważnił swojego pełnomocnika A. S. do składania w imieniu firmy oświadczeń woli wobec organów administracji samorządowej i rządowej oraz wnoszenia opłat w celu uzyskania prawomocnego pozwolenia na budowę…
CBOSA - Wyrok WSA we Wrocławiu z 29 września 2005 r., IV SA/Wr 253/04 za stroną
…jest on w trybie art. 134 w związku z art. 127 § 3 i art. 129 § 2 kpa do wydania postanowienia o uchybieniu terminowi do złożenia wniosku o ponowne rozpatrzenie sprawy, przy czym postanowienie to ma charakter ostateczny. W rozpoznawanej sprawie wątpliwości budzi fakt wniesienia przez skarżącego wniosku o ponowne…
CBOSA - Wyrok WSA we Wrocławiu z 28 września 2005 r., IV SA/Wr 521/05 za organem
…z uchybieniem ustawowego terminu, o którym mowa w art. 129 § 2 kpa. Warunkiem skuteczności czynności procesowej – wniesienia odwołania – jest zachowanie ustawowego terminu do jej dokonania. Uchybienie ustawowego terminu powoduje bezskuteczność odwołania, czego następstwem jest ostateczność decyzji.
CBOSA - Wyrok WSA w Lublinie z 20 września 2005 r., II SA/Lu 573/05 za stroną
…w uchybieniem terminu do jego wniesienia, określonego w art. 129 kpa. W uzasadnieniu organ odniósł, iż [...]S.A. upoważnił swojego pełnomocnika A. S. do składania w imieniu firmy oświadczeń woli wobec organów administracji samorządowej i rządowej oraz wnoszenia opłat w celu uzyskania prawomocnego pozwolenia na budowę…
CBOSA - Wyrok WSA w Białymstoku z 20 września 2005 r., II SA/Bk 346/05 za organem
TezaSąd zauważa, że warunkiem skuteczności wniesienia odwołania jest wniesienie go z zachowaniem ustawowego terminu określonego w art. 129 § 2 kpa. Wniesienie odwołania z uchybieniem ustawowego terminu powoduje jego bezskuteczność, czego następstwem jest ostateczność decyzji, W związku z powyższym organ odwoławczy w…
CBOSA - Wyrok WSA we Wrocławiu z 4 sierpnia 2005 r., II SA/Wr 2272/03 za organem
…W., powołując się na przepis art. 134 k.p.a. w związku z art. 129 § 2 k.p.a., po rozpatrzeniu odwołania L. Z. od - wydanej z upoważnienia Prezydenta W. - decyzji Dyrektora Wydziału Gospodarki Nieruchomościami i Geodezji Urzędu Miejskiego we W.z dnia [...] r. Nr [...] umarzającej postępowanie w sprawie wniosku strony o…
CBOSA - Wyrok WSA w Bydgoszczy z 26 lipca 2005 r., II SA/Bd 449/05 za stroną
…termin do złożenia odwołania, wynikający z przepisu art. 129 § 2 k.p.a., biegł dla skarżącego od dnia następnego po dniu wydania decyzji przez organ I instancji, to należałoby stwierdzić, że odwołanie zostało złożone po upływie tego terminu.
CBOSA