Orzeczenia i interpretacje
Sądy powszechne, SN i TK od 1986, NSA i WSA od 1981, KIO od 2019, interpretacje KIS od 1998.
Wyszukiwanie zaawansowane
Operatory w polu wyszukiwania
Bez operatorów szukamy po znaczeniu słów, z odmianą; sygnaturę rozpoznajemy sami. Z operatorem wymagamy wszystkich pozostałych słów.
"urlop na żądanie"- dokładna fraza
"odmowa urlopu"~3- słowa najwyżej 3 wyrazy od siebie
odmowa OR przesunięcie- którekolwiek ze słów (także
LUB) -macierzyński- bez tego słowa (także
NIE macierzyński) podat*- słowa o tym początku: podatek, podatnik, podatkowy
VIII Pa 42/19- sygnatura, cała albo jej część
Operatory słowne tylko wielkimi literami: „nie” i „lub” pisane małymi to zwykłe słowa pytania.
- Wyrok WSA w Szczecinie z 7 marca 2024 r., II SA/Sz 13/24 za stroną
…Zgodnie z treścią art. 129 § 1 k.p.a. odwołanie wnosi się do właściwego organu odwoławczego za pośrednictwem organu, który wydał decyzję. Z kolei § 2 tego przepisu stanowi, że odwołanie wnosi się w terminie czternastu dni od dnia doręczenia decyzji stronie, a gdy decyzja została ogłoszona ustnie - od dnia jej…
CBOSA - Wyrok WSA w Krakowie z 21 lutego 2024 r., II SA/Kr 685/23 za organem
Sentencja Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w składzie następującym: Przewodniczący SWSA Agnieszka Nawara – Dubiel (spr.) SNSA Joanna Tuszyńska AWSA Anna Kopeć po rozpoznaniu w dniu 21 lutego 2024 r. na posiedzeniu niejawnym w trybie uproszczonym sprawy ze skargi M. P. na postanowienie nr 235/2023…
CBOSA - Wyrok WSA w Poznaniu z 15 lutego 2024 r., II SA/Po 525/23 za stroną
…Stosownie do art. 129 § 1 K.p.a. odwołanie wnosi się do właściwego organu odwoławczego za pośrednictwem organu, który wydał decyzję w pierwszej instancji. Zgodnie z art. 129 § 2 k.p.a. odwołanie wnosi się w terminie 14 dni od dnia doręczenia decyzji stronie.
CBOSA - Wyrok WSA w Rzeszowie z 6 lutego 2024 r., II SA/Rz 1802/23 za organem
…27 lipca 2023 r. tj. z uchybieniem terminu określonego w art. 129 § 1 k.p.a. na wniesienie odwołania. Organ zauważył także, że wniosek o przywrócenie terminu został ponadto złożony już po wydaniu ostatecznej decyzji Wojewody Podkarpackiego z 24 lutego 2023 r., a także w toku aktualnie prowadzonego przez WSA w…
CBOSA - Wyrok WSA w Gliwicach z 31 stycznia 2024 r., II SA/Gl 1108/23 za stroną
…Stosownie do treści art. 129 k.p.a. odwołanie wnosi się do właściwego organu odwoławczego za pośrednictwem organu, który wydał decyzję (§ 1) w terminie czternastu dni od dnia doręczenia decyzji stronie, a gdy decyzja została ogłoszona ustnie - od dnia jej ogłoszenia stronie (§ 2).
CBOSA - Wyrok WSA w Olsztynie z 13 grudnia 2023 r., I SA/Ol 423/23 za organem
…do wniesienia odwołania, powołując art. 134 w związku z art. 129 § 1 i 2 ustawy z 14 czerwca 1960 r. – Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. z 2023 r., poz. 775 ze zm.), dalej jako: k.p.a. W uzasadnieniu podał, że decyzja z 28 marca 2023 r. została wysłana do strony 29 marca 2023 r. poprzez Platformę Usług…
CBOSA - Wyrok WSA w Białymstoku z 12 grudnia 2023 r., II SA/Bk 752/23 za organem
…zatem 14-dniowy termin do wniesienia odwołania, zgodnie z art.129 § 2 K.p.a., upływał z dniem 28 czerwca 2023 r. (środa). Odwołanie od tej decyzji A. L. nadał w urzędzie pocztowym w dniu 25 lipca 2023 r., a zatem z uchybieniem terminu przewidzianego do jego wniesienia.
CBOSA - Wyrok WSA w Lublinie z 16 listopada 2023 r., III SA/Lu 443/23 za organem
…Zgodnie z treścią art. 129 § 1 k.p.a., odwołanie wnosi się do właściwego organu odwoławczego za pośrednictwem organu, który wydał decyzję. Odwołanie wnosi się w terminie czternastu dni od dnia doręczenia decyzji stronie, a gdy decyzja została ogłoszona ustnie - od dnia jej ogłoszenia stronie (§ 2).
CBOSA - Wyrok WSA w Warszawie z 26 października 2023 r., V SA/Wa 581/23 za organem
Sentencja Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodnicząca Sędzia WSA - Jadwiga Smołucha, Sędzia WSA - Beata Blankiewicz-Wóltańska, Sędzia WSA - Krystyna Madalińśka-Urbaniak (spr.), po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w trybie uproszczonym w dniu 26 października 2023 r. sprawy ze…
CBOSA - Wyrok NSA z 19 października 2023 r., II GSK 980/23 za organem
…14 dni, przewidzianych na złożenie odwołania, zgodnie z art. 129 § 2 k.p.a., a adresatem nie był ani organ odwoławczy (Kolegium), ani organ I instancji (Burmistrz), za pośrednictwem którego wnosi się odwołanie do właściwego organu odwoławczego (art. 129 § 1 k.p.a.).
CBOSA - Wyrok WSA w Lublinie z 12 września 2023 r., III SA/Lu 321/23 za organem
…Stosownie do art. 129 § 1 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. – Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. z 2023 r., poz. 775 z późn. zm., dalej jako: "k.p.a."), odwołanie wnosi się do właściwego organu odwoławczego za pośrednictwem organu, który wydał decyzję.
CBOSA - Wyrok WSA w Szczecinie z 6 lipca 2023 r., II SA/Sz 214/23 za organem
…W uzasadnieniu postanowienia organ II instancji wskazał, że zgodnie z art. 129 § 2 k.p.a., odwołanie od decyzji wnosi się w terminie czternastu dni od dnia doręczenia decyzji stronie. W myśl art. 57 § 1 k.p.a., jeżeli początkiem terminu określonego w dniach jest pewne zdarzenie, przy obliczaniu tego terminu nie…
CBOSA - Wyrok WSA w Warszawie z 29 czerwca 2023 r., VIII SA/Wa 167/23 za stroną
Sentencja Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Marek Wroczyński Sędziowie Sędzia WSA Justyna Mazur Sędzia WSA Iwona Szymanowicz-Nowak (sprawozdawca) po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Radomiu w trybie uproszczonym w dniu 29 czerwca 2023 r. sprawy ze…
CBOSA - Wyrok WSA w Szczecinie z 22 czerwca 2023 r., II SA/Sz 339/23 za stroną
…Stosownie do art. 129 § 1 i 2 k.p.a., odwołanie wnosi się do właściwego organu odwoławczego za pośrednictwem organu, który wydał decyzję, w terminie czternastu dni od dnia doręczenia decyzji stronie, a gdy decyzja została ogłoszona ustnie - od dnia jej ogłoszenia stronie.
CBOSA - Wyrok WSA w Warszawie z 28 kwietnia 2023 r., VI SA/Wa 237/23 za stroną
Sentencja Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Magdalena Maliszewska (spr.) Sędziowie Sędzia WSA Sławomir Kozik Asesor WSA Paweł Gorajewski po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w trybie uproszczonym w dniu 28 kwietnia 2023 r. sprawy ze skargi T. K. na decyzję…
CBOSA - Wyrok WSA w Warszawie z 27 kwietnia 2023 r., VIII SA/Wa 143/23 za stroną
…Wskazując ramy prawne wydanego postanowienia, tj. art. 129 § 1 i § 2 k.p.a., art. 134 k.p.a., Prezes ARiMR wyjaśnił, że warunkiem skuteczności czynności procesowej, jaką jest wniesienie odwołania, jest zachowanie ustawowego terminu do jej dokonania, natomiast bezskuteczny upływ terminu do wniesienia odwołania w…
CBOSA - Wyrok WSA w Olsztynie z 30 marca 2023 r., II SA/Ol 87/23 w części
…W uzasadnieniu rozstrzygnięcia, po przytoczeniu treści art. 129 § 2 k.p.a. stwierdzono, że z akt sprawy wynika, że decyzja została doręczona A. i A.S. 29 września 2022 r., zaś odwołalnie zostało nadane 14 września 2022 r., czyli po upływie 14 - dniowego terminu.
CBOSA - Postanowienie WSA w Lublinie z 29 marca 2023 r., II SA/Lu 77/23
…W myśl art. 127 § 1 w zw. z art. 129 § 1 i § 2 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (t.j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2000 ze zm., dalej jako "k.p.a.") od decyzji wydanej w pierwszej instancji służy stronie odwołanie, które wnosi się do właściwego organu odwoławczego za pośrednictwem…
CBOSA - Wyrok WSA w Szczecinie z 23 marca 2023 r., II SA/Sz 8/23 za stroną
…złożyła odwołanie w zakresie terminów określonych w art. 129 § 2 k.p.a., zwrot poniesionych przez stronę kosztów postępowania i obciążenie nimi Głównego Inspektora Transportu Drogowego. Skarżący w uzasadnieniu skargi stwierdził, że analiza skarżonego postanowienia prowadzi do konkluzji, iż organ nie tylko nie…
CBOSA - Wyrok WSA w Łodzi z 14 marca 2023 r., II SA/Łd 139/23 za stroną
…art. 134 w związku z art. 124 § 1 i 2, 127 § 1 i 2, art. 129 § 2 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. - Kodeks postępowania administracyjnego (tekst jedn.: Dz.U. z 2022 r., poz. 2000), stwierdziło uchybienie terminu do wniesienia odwołania.
CBOSA