Prosto w prawo Skróty klawiszowe⌘KCtrl KPrzejdź do przepisu, ustawy albo sygnatury/Pole pytania albo wyszukiwania na stronie← →Poprzedni i następny artykuł albo strona listyCKopiuj przypis; z zaznaczonym tekstem cytat z przypisemLKopiuj linkFUkryj albo pokaż spis treści ustawyEscZamknij panel, menu albo okno?Lista skrótów Dla profesjonalistyPro

Orzeczenia i interpretacje

Sądy powszechne, SN i TK od 1986, NSA i WSA od 1981, KIO od 2019, interpretacje KIS od 1998.

Wyszukiwanie zaawansowane
Przepis: art. 129 § 1 Kodeks postępowania administracyjnego

600 dokumentów

NajtrafniejszeNajnowsze
  1. Wyrok WSA w Szczecinie z 7 marca 2024 r., II SA/Sz 13/24 za stroną

    …Zgodnie z treścią art. 129 § 1 k.p.a. odwołanie wnosi się do właściwego organu odwoławczego za pośrednictwem organu, który wydał decyzję. Z kolei § 2 tego przepisu stanowi, że odwołanie wnosi się w terminie czternastu dni od dnia doręczenia decyzji stronie, a gdy decyzja została ogłoszona ustnie - od dnia jej…

    CBOSA
  2. Wyrok WSA w Krakowie z 21 lutego 2024 r., II SA/Kr 685/23 za organem

    Sentencja Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w składzie następującym: Przewodniczący SWSA Agnieszka Nawara – Dubiel (spr.) SNSA Joanna Tuszyńska AWSA Anna Kopeć po rozpoznaniu w dniu 21 lutego 2024 r. na posiedzeniu niejawnym w trybie uproszczonym sprawy ze skargi M. P. na postanowienie nr 235/2023…

    CBOSA
  3. Wyrok WSA w Poznaniu z 15 lutego 2024 r., II SA/Po 525/23 za stroną

    …Stosownie do art. 129 § 1 K.p.a. odwołanie wnosi się do właściwego organu odwoławczego za pośrednictwem organu, który wydał decyzję w pierwszej instancji. Zgodnie z art. 129 § 2 k.p.a. odwołanie wnosi się w terminie 14 dni od dnia doręczenia decyzji stronie.

    CBOSA
  4. Wyrok WSA w Rzeszowie z 6 lutego 2024 r., II SA/Rz 1802/23 za organem

    …27 lipca 2023 r. tj. z uchybieniem terminu określonego w art. 129 § 1 k.p.a. na wniesienie odwołania. Organ zauważył także, że wniosek o przywrócenie terminu został ponadto złożony już po wydaniu ostatecznej decyzji Wojewody Podkarpackiego z 24 lutego 2023 r., a także w toku aktualnie prowadzonego przez WSA w…

    CBOSA
  5. Wyrok WSA w Gliwicach z 31 stycznia 2024 r., II SA/Gl 1108/23 za stroną

    …Stosownie do treści art. 129 k.p.a. odwołanie wnosi się do właściwego organu odwoławczego za pośrednictwem organu, który wydał decyzję (§ 1) w terminie czternastu dni od dnia doręczenia decyzji stronie, a gdy decyzja została ogłoszona ustnie - od dnia jej ogłoszenia stronie (§ 2).

    CBOSA
  6. Wyrok WSA w Olsztynie z 13 grudnia 2023 r., I SA/Ol 423/23 za organem

    …do wniesienia odwołania, powołując art. 134 w związku z art. 129 § 1 i 2 ustawy z 14 czerwca 1960 r. – Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. z 2023 r., poz. 775 ze zm.), dalej jako: k.p.a. W uzasadnieniu podał, że decyzja z 28 marca 2023 r. została wysłana do strony 29 marca 2023 r. poprzez Platformę Usług…

    CBOSA
  7. Wyrok WSA w Białymstoku z 12 grudnia 2023 r., II SA/Bk 752/23 za organem

    …zatem 14-dniowy termin do wniesienia odwołania, zgodnie z art.129 § 2 K.p.a., upływał z dniem 28 czerwca 2023 r. (środa). Odwołanie od tej decyzji A. L. nadał w urzędzie pocztowym w dniu 25 lipca 2023 r., a zatem z uchybieniem terminu przewidzianego do jego wniesienia.

    CBOSA
  8. Wyrok WSA w Lublinie z 16 listopada 2023 r., III SA/Lu 443/23 za organem

    …Zgodnie z treścią art. 129 § 1 k.p.a., odwołanie wnosi się do właściwego organu odwoławczego za pośrednictwem organu, który wydał decyzję. Odwołanie wnosi się w terminie czternastu dni od dnia doręczenia decyzji stronie, a gdy decyzja została ogłoszona ustnie - od dnia jej ogłoszenia stronie (§ 2).

    CBOSA
  9. Wyrok WSA w Warszawie z 26 października 2023 r., V SA/Wa 581/23 za organem

    Sentencja Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodnicząca Sędzia WSA - Jadwiga Smołucha, Sędzia WSA - Beata Blankiewicz-Wóltańska, Sędzia WSA - Krystyna Madalińśka-Urbaniak (spr.), po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w trybie uproszczonym w dniu 26 października 2023 r. sprawy ze…

    CBOSA
  10. Wyrok NSA z 19 października 2023 r., II GSK 980/23 za organem

    …14 dni, przewidzianych na złożenie odwołania, zgodnie z art. 129 § 2 k.p.a., a adresatem nie był ani organ odwoławczy (Kolegium), ani organ I instancji (Burmistrz), za pośrednictwem którego wnosi się odwołanie do właściwego organu odwoławczego (art. 129 § 1 k.p.a.).

    CBOSA
  11. Wyrok WSA w Lublinie z 12 września 2023 r., III SA/Lu 321/23 za organem

    …Stosownie do art. 129 § 1 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. – Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. z 2023 r., poz. 775 z późn. zm., dalej jako: "k.p.a."), odwołanie wnosi się do właściwego organu odwoławczego za pośrednictwem organu, który wydał decyzję.

    CBOSA
  12. Wyrok WSA w Szczecinie z 6 lipca 2023 r., II SA/Sz 214/23 za organem

    …W uzasadnieniu postanowienia organ II instancji wskazał, że zgodnie z art. 129 § 2 k.p.a., odwołanie od decyzji wnosi się w terminie czternastu dni od dnia doręczenia decyzji stronie. W myśl art. 57 § 1 k.p.a., jeżeli początkiem terminu określonego w dniach jest pewne zdarzenie, przy obliczaniu tego terminu nie…

    CBOSA
  13. Wyrok WSA w Warszawie z 29 czerwca 2023 r., VIII SA/Wa 167/23 za stroną

    Sentencja Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Marek Wroczyński Sędziowie Sędzia WSA Justyna Mazur Sędzia WSA Iwona Szymanowicz-Nowak (sprawozdawca) po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Radomiu w trybie uproszczonym w dniu 29 czerwca 2023 r. sprawy ze…

    CBOSA
  14. Wyrok WSA w Szczecinie z 22 czerwca 2023 r., II SA/Sz 339/23 za stroną

    …Stosownie do art. 129 § 1 i 2 k.p.a., odwołanie wnosi się do właściwego organu odwoławczego za pośrednictwem organu, który wydał decyzję, w terminie czternastu dni od dnia doręczenia decyzji stronie, a gdy decyzja została ogłoszona ustnie - od dnia jej ogłoszenia stronie.

    CBOSA
  15. Wyrok WSA w Warszawie z 28 kwietnia 2023 r., VI SA/Wa 237/23 za stroną

    Sentencja Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Magdalena Maliszewska (spr.) Sędziowie Sędzia WSA Sławomir Kozik Asesor WSA Paweł Gorajewski po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w trybie uproszczonym w dniu 28 kwietnia 2023 r. sprawy ze skargi T. K. na decyzję…

    CBOSA
  16. Wyrok WSA w Warszawie z 27 kwietnia 2023 r., VIII SA/Wa 143/23 za stroną

    …Wskazując ramy prawne wydanego postanowienia, tj. art. 129 § 1 i § 2 k.p.a., art. 134 k.p.a., Prezes ARiMR wyjaśnił, że warunkiem skuteczności czynności procesowej, jaką jest wniesienie odwołania, jest zachowanie ustawowego terminu do jej dokonania, natomiast bezskuteczny upływ terminu do wniesienia odwołania w…

    CBOSA
  17. Wyrok WSA w Olsztynie z 30 marca 2023 r., II SA/Ol 87/23 w części

    …W uzasadnieniu rozstrzygnięcia, po przytoczeniu treści art. 129 § 2 k.p.a. stwierdzono, że z akt sprawy wynika, że decyzja została doręczona A. i A.S. 29 września 2022 r., zaś odwołalnie zostało nadane 14 września 2022 r., czyli po upływie 14 - dniowego terminu.

    CBOSA
  18. Postanowienie WSA w Lublinie z 29 marca 2023 r., II SA/Lu 77/23

    …W myśl art. 127 § 1 w zw. z art. 129 § 1 i § 2 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (t.j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2000 ze zm., dalej jako "k.p.a.") od decyzji wydanej w pierwszej instancji służy stronie odwołanie, które wnosi się do właściwego organu odwoławczego za pośrednictwem…

    CBOSA
  19. Wyrok WSA w Szczecinie z 23 marca 2023 r., II SA/Sz 8/23 za stroną

    …złożyła odwołanie w zakresie terminów określonych w art. 129 § 2 k.p.a., zwrot poniesionych przez stronę kosztów postępowania i obciążenie nimi Głównego Inspektora Transportu Drogowego. Skarżący w uzasadnieniu skargi stwierdził, że analiza skarżonego postanowienia prowadzi do konkluzji, iż organ nie tylko nie…

    CBOSA
  20. Wyrok WSA w Łodzi z 14 marca 2023 r., II SA/Łd 139/23 za stroną

    …art. 134 w związku z art. 124 § 1 i 2, 127 § 1 i 2, art. 129 § 2 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. - Kodeks postępowania administracyjnego (tekst jedn.: Dz.U. z 2022 r., poz. 2000), stwierdziło uchybienie terminu do wniesienia odwołania.

    CBOSA