Prosto w prawo Skróty klawiszowe⌘KCtrl KPrzejdź do przepisu, ustawy albo sygnatury/Pole pytania albo wyszukiwania na stronie← →Poprzedni i następny artykuł albo strona listyCKopiuj przypis; z zaznaczonym tekstem cytat z przypisemLKopiuj linkFUkryj albo pokaż spis treści ustawyEscZamknij panel, menu albo okno?Lista skrótów Dla profesjonalistyPro

Orzeczenia i interpretacje

Sądy powszechne, SN i TK od 1986, NSA i WSA od 1981, KIO od 2019, interpretacje KIS od 1998.

Wyszukiwanie zaawansowane
Przepis: art. 264 § 1 Kodeks pracyWyczyść filtry

36 dokumentów

NajtrafniejszeNajnowsze
  1. Wyrok SR w Bełchatowie z 30 grudnia 2019 r., IV P 42/19

    …doręczenia pisma wypowiadającego warunki pracy i płacy ( art. 264 § 1 kp ). W myśl przepisu art. 45 § 1 kp w razie ustalenia, że wypowiedzenie umowy o pracę zawartej na czas nie określony jest nieuzasadnione lub narusza przepisy o wypowiadaniu umów o pracę, sąd pracy – stosownie do żądania pracownika – orzeka o…

    SAOS
  2. Wyrok SR dla Warszawy Pragi-Południe w Warszawie z 30 grudnia 2019 r., VI P 402/17

    …i powoduje rozpoczęcie biegu terminu przewidzianego w art. 264 § 1 KP ., ale stanowi naruszenie art. 30 § 3 KP . Tak więc, skoro skutecznym było wypowiedzenie umowy o pracę dokonane przez powódkę, to wypowiedzenie, którego pracodawca miał dokonać wobec powódki, nie jest prawnie skuteczne.

    SAOS
  3. Zarządzenie SR Szczecin-Centrum w Szczecinie z 23 grudnia 2019 r., IX P 631/17

    …w terminie 21 dni od wygaśnięcia stosunku pracy ( art. 264 § 2 k.p. ). Mając na uwadze, iż powód złożył pozew po ustawowym terminie do jego wniesienia określonym w przepisie art. 264 § 2 k.p. należało rozważyć, czy termin ten winien zostać mu przywrócony.

    SAOS
  4. Wyrok SO w Zielonej Górze z 17 grudnia 2019 r., IV Pa 129/19

    …Przywołał przepis art. 264 § 1 k.p. i dodał, że propozycja ta została powodowi doręczona w dniu 26.05.2017 r., a więc termin do wniesienia odwołania upłynął w dniu 16.06.2017 r. Pozwany podniósł także, że nie naruszył przepisów prawa przedstawiając powodowi propozycję zatrudnienia.

    SAOS
  5. Wyrok SR w Toruniu z 7 listopada 2019 r., IV P 642/18

    …dnia doręczenia mu pisma wypowiadającego umowę o pracę ( art. 264 § 1 k.p. ). Oznacza to, że wadliwe wypowiedzenie jest czynnością prawną zaskarżalną, niekiedy określaną jako względnie bezskuteczna, ale nie jest działaniem bezskutecznym samoistnie, ponieważ bez jego zaskarżenia w kodeksowym terminie do sądu pracy,…

    SAOS
  6. Zarządzenie SR w Chorzowie z 25 października 2019 r., V P 4/19

    …Pełnomocnik powódki wniósł o przywrócenie terminu wynikającego z art. 264 k.p. na podstawie art. 265 k.p. w związku z tym, iż powódka bez swojej winy nie zachowała tego terminu. Powódka jest repatriantką, która wraz z rodziną na początku lat dziewięćdziesiątych dwudziestego wieku przybyła do Polski na zaproszenie…

    SAOS
  7. Wyrok SR Gdańsk-Południe w Gdańsku z 18 października 2019 r., VI P 202/18

    …Zgodnie z art. 264 § 1 k.p. odwołanie od wypowiedzenia umowy o pracę wnosi się do sądu pracy w ciągu 21 dni od dnia doręczenia pisma wypowiadającego umowę o pracę. Żądanie przywrócenia do pracy lub odszkodowania wnosi się do sądu pracy w ciągu 21 dni od dnia doręczenia zawiadomienia o rozwiązaniu umowy o pracę bez…

    SAOS
  8. Wyrok SR dla Wrocławia-Śródmieścia we Wrocławiu z 16 października 2019 r., X P 579/18

    …umowę o pracę na podstawie art. 58 KP w związku z art. 264 § 2 KP (wyrok Sądu Najwyższego z dnia 7 października 2008 r., sygn. akt II PK 56/08). Ponadto, jak wskazał Sąd Rejonowy w Częstochowie – VII Wydział Pracy i Ubezpieczeń Społecznych (wyrok z dnia 21 grudnia 2015 r., sygn. akt VII P 398/18), „każda jednostronna…

    SAOS
  9. Wyrok SR w Inowrocławiu z 14 października 2019 r., IV P 55/19

    …Sąd poza rozważaniami pozostawił kwestię zachowania przez pracownika terminu z art. 264 § 1 k.p. w sytuacji dokonywania przekształceń podmiotowych po stronie pozwanej, gdyż przepis powyższy nie stanowił podstawy prawnej wydania uzasadnianego wyroku.

    SAOS
  10. Wyrok SR Gdańsk-Południe w Gdańsku z 10 października 2019 r., VI P 73/17

    …od wypowiedzenia wniesionego w terminie zakreślonym w art. 264 § 1 k.p. , ale wspomniana prawdziwość przyczyny może też mieć i najczęściej ma - decydujące znaczenie dla subiektywnego przekonania pracownika co do celowości wniesienia takiego odwołania (wyrok Sądu Najwyższego z dnia 19 listopada 2003 r., I PK 18/03).

    SAOS
  11. Wyrok SO w Gliwicach z 3 października 2019 r., VIII Pa 53/19

    …na wniesienie odwołania od wypowiedzenia umowy o pracę ( art. 264 § 1 k.p. ) oraz czy pozwanej przysługiwała legitymacja bierna do występowania w niniejszym postępowaniu. Dopiero pozytywne rozstrzygnięcie obydwu przywołanych zagadnień pozwalałoby na prowadzenie rozważań w zakresie kwestionowanej przez powódkę…

    SAOS
  12. Wyrok SR dla Warszawy Pragi-Południe w Warszawie z 24 września 2019 r., VI P 586/16

    …Strona pozwana podniosła, że pozew został wniesiony po upływie terminu, o którym mowa w art. 264 § 2 k.p. , liczonego od dnia wygaśnięcia umowy o pracę, co jej zdaniem skutkować powinno odrzuceniem pozwu. Z poczynionych przez Sąd ustaleń wynika, że stosunek pracy ustał z dniem 8 października 2016r. Pozew do Sądu…

    SAOS
  13. Uzasadnienie SR dla Warszawy Pragi-Południe w Warszawie z 9 września 2019 r., VI P 205/17

    …w ww. trybie, to zgodnie z ówcześnie obowiązującym art. 264 § 2 k.p. powódka winna wnieść pozew najpóźniej do dnia 12 czerwca 2014 roku. Nie będzie miał z kolei zastosowania przepis art. 264 § 1 k.p. , który stanowi, że odwołanie od wypowiedzenia umowy o pracę wnosi się do sądu pracy w ciągu 7 dni od dnia doręczenia…

    SAOS
  14. Wyrok SR dla Wrocławia-Śródmieścia we Wrocławiu z 2 września 2019 r., X P 305/18

    …W myśl art. 264 § 1 k.p. odwołanie od wypowiedzenia umowy o pracę wnosi się do sądu pracy w ciągu 21 dni od dnia doręczenia pisma wypowiadającego umowę o pracę. Zgodnie z art. 61 k.c. w zw. z art. 300 k.p. oświadczenie woli złożone innej osobie zostaje jej złożone z chwilą, gdy doszło do niej w taki sposób, że mogła…

    SAOS
  15. Zarządzenie SR Szczecin-Centrum w Szczecinie z 23 lipca 2019 r., IX P 45/19

    …W myśl art. 264 § 1 k.p. (w brzmieniu obowiązującym na dzień 1 września 2014 r.), odwołanie od wypowiedzenia umowy o pracę wnosi się do sądu pracy w ciągu 7 dni od dnia doręczenia pisma wypowiadającego umowę o pracę. Przepis art. 265 § 1 stanowi, iż jeżeli pracownik nie dokonał – bez swojej winy – w terminie…

    SAOS
  16. Wyrok SO Warszawa-Praga w Warszawie z 19 czerwca 2019 r., VII Pa 43/19SAOS
  17. Wyrok SR w Bełchatowie z 14 czerwca 2019 r., IV P 38/16

    …doręczenia pisma wypowiadającego warunki pracy i płacy ( art. 264 § 1 kp ). W myśl przepisu art. 45 § 1 kp w razie ustalenia, że wypowiedzenie umowy o pracę zawartej na czas nie określony jest nieuzasadnione lub narusza przepisy o wypowiadaniu umów o pracę, sąd pracy – stosownie do żądania pracownika – orzeka o…

    SAOS
  18. Wyrok SO w Elblągu z 14 czerwca 2019 r., IV Pa 14/19

    …przez pozwanego w ustawowym terminie określonym przez art. 264 § 1 kp . Termin do wniesienia odwołania zgodnie z art. 264§1 kp upływał z 21.12.2018 r., natomiast odwołanie powód wniósł 19.12.2018 r. W konsekwencji Sąd Rejonowy zobligowany był do oceny wypowiedzenia pod względem jego zasadności i zgodności z przepisami…

    SAOS
  19. Zarządzenie SR Szczecin-Centrum w Szczecinie z 10 czerwca 2019 r., IX P 154/18

    …albowiem zostało złożone po terminie przewidzianym w art. 264 k.p. Dodatkowo spółka podkreślała, iż przyczyna wypowiedzenia umowy o prace polegała na prawdzie. W toku procesu strony podtrzymały swoje stanowiska. Sąd Rejonowy ustalił następujący stan faktyczny: K. J. została zatrudniona w (...) sp. z o.o. w S. od dnia…

    SAOS
  20. Uzasadnienie SO w Łodzi z 23 maja 2019 r., VIII Pa 267/18

    …na przywrócenie do pracy nie świadczy termin z art. 264 § 1 kp , ale kompozycja normatywna zawarta w art. 365 § 2 kc w związku z art. 61 § 1 zdanie drugie kc , stosowana z upoważnienia art. 300 kp .” Istotne znaczenie dla takiej oceny ma pogląd wyrażony w uchwale Sądu Najwyższego z dnia 5 maja 2009 r., I PZP 1/09,…

    SAOS