Orzeczenia i interpretacje
Sądy powszechne, SN i TK od 1986, NSA i WSA od 1981, KIO od 2019, interpretacje KIS od 1998.
Wyszukiwanie zaawansowane
Operatory w polu wyszukiwania
Bez operatorów szukamy po znaczeniu słów, z odmianą; sygnaturę rozpoznajemy sami. Z operatorem wymagamy wszystkich pozostałych słów.
"urlop na żądanie"- dokładna fraza
"odmowa urlopu"~3- słowa najwyżej 3 wyrazy od siebie
odmowa OR przesunięcie- którekolwiek ze słów (także
LUB) -macierzyński- bez tego słowa (także
NIE macierzyński) podat*- słowa o tym początku: podatek, podatnik, podatkowy
VIII Pa 42/19- sygnatura, cała albo jej część
Operatory słowne tylko wielkimi literami: „nie” i „lub” pisane małymi to zwykłe słowa pytania.
- Wyrok SR w Bełchatowie z 30 grudnia 2019 r., IV P 42/19
…doręczenia pisma wypowiadającego warunki pracy i płacy ( art. 264 § 1 kp ). W myśl przepisu art. 45 § 1 kp w razie ustalenia, że wypowiedzenie umowy o pracę zawartej na czas nie określony jest nieuzasadnione lub narusza przepisy o wypowiadaniu umów o pracę, sąd pracy – stosownie do żądania pracownika – orzeka o…
SAOS - Wyrok SR dla Warszawy Pragi-Południe w Warszawie z 30 grudnia 2019 r., VI P 402/17
…i powoduje rozpoczęcie biegu terminu przewidzianego w art. 264 § 1 KP ., ale stanowi naruszenie art. 30 § 3 KP . Tak więc, skoro skutecznym było wypowiedzenie umowy o pracę dokonane przez powódkę, to wypowiedzenie, którego pracodawca miał dokonać wobec powódki, nie jest prawnie skuteczne.
SAOS - Zarządzenie SR Szczecin-Centrum w Szczecinie z 23 grudnia 2019 r., IX P 631/17
…w terminie 21 dni od wygaśnięcia stosunku pracy ( art. 264 § 2 k.p. ). Mając na uwadze, iż powód złożył pozew po ustawowym terminie do jego wniesienia określonym w przepisie art. 264 § 2 k.p. należało rozważyć, czy termin ten winien zostać mu przywrócony.
SAOS - Wyrok SO w Zielonej Górze z 17 grudnia 2019 r., IV Pa 129/19
…Przywołał przepis art. 264 § 1 k.p. i dodał, że propozycja ta została powodowi doręczona w dniu 26.05.2017 r., a więc termin do wniesienia odwołania upłynął w dniu 16.06.2017 r. Pozwany podniósł także, że nie naruszył przepisów prawa przedstawiając powodowi propozycję zatrudnienia.
SAOS - Wyrok SR w Toruniu z 7 listopada 2019 r., IV P 642/18
…dnia doręczenia mu pisma wypowiadającego umowę o pracę ( art. 264 § 1 k.p. ). Oznacza to, że wadliwe wypowiedzenie jest czynnością prawną zaskarżalną, niekiedy określaną jako względnie bezskuteczna, ale nie jest działaniem bezskutecznym samoistnie, ponieważ bez jego zaskarżenia w kodeksowym terminie do sądu pracy,…
SAOS - Zarządzenie SR w Chorzowie z 25 października 2019 r., V P 4/19
…Pełnomocnik powódki wniósł o przywrócenie terminu wynikającego z art. 264 k.p. na podstawie art. 265 k.p. w związku z tym, iż powódka bez swojej winy nie zachowała tego terminu. Powódka jest repatriantką, która wraz z rodziną na początku lat dziewięćdziesiątych dwudziestego wieku przybyła do Polski na zaproszenie…
SAOS - Wyrok SR Gdańsk-Południe w Gdańsku z 18 października 2019 r., VI P 202/18
…Zgodnie z art. 264 § 1 k.p. odwołanie od wypowiedzenia umowy o pracę wnosi się do sądu pracy w ciągu 21 dni od dnia doręczenia pisma wypowiadającego umowę o pracę. Żądanie przywrócenia do pracy lub odszkodowania wnosi się do sądu pracy w ciągu 21 dni od dnia doręczenia zawiadomienia o rozwiązaniu umowy o pracę bez…
SAOS - Wyrok SR dla Wrocławia-Śródmieścia we Wrocławiu z 16 października 2019 r., X P 579/18
…umowę o pracę na podstawie art. 58 KP w związku z art. 264 § 2 KP (wyrok Sądu Najwyższego z dnia 7 października 2008 r., sygn. akt II PK 56/08). Ponadto, jak wskazał Sąd Rejonowy w Częstochowie – VII Wydział Pracy i Ubezpieczeń Społecznych (wyrok z dnia 21 grudnia 2015 r., sygn. akt VII P 398/18), „każda jednostronna…
SAOS - Wyrok SR w Inowrocławiu z 14 października 2019 r., IV P 55/19
…Sąd poza rozważaniami pozostawił kwestię zachowania przez pracownika terminu z art. 264 § 1 k.p. w sytuacji dokonywania przekształceń podmiotowych po stronie pozwanej, gdyż przepis powyższy nie stanowił podstawy prawnej wydania uzasadnianego wyroku.
SAOS - Wyrok SR Gdańsk-Południe w Gdańsku z 10 października 2019 r., VI P 73/17
…od wypowiedzenia wniesionego w terminie zakreślonym w art. 264 § 1 k.p. , ale wspomniana prawdziwość przyczyny może też mieć i najczęściej ma - decydujące znaczenie dla subiektywnego przekonania pracownika co do celowości wniesienia takiego odwołania (wyrok Sądu Najwyższego z dnia 19 listopada 2003 r., I PK 18/03).
SAOS - Wyrok SO w Gliwicach z 3 października 2019 r., VIII Pa 53/19
…na wniesienie odwołania od wypowiedzenia umowy o pracę ( art. 264 § 1 k.p. ) oraz czy pozwanej przysługiwała legitymacja bierna do występowania w niniejszym postępowaniu. Dopiero pozytywne rozstrzygnięcie obydwu przywołanych zagadnień pozwalałoby na prowadzenie rozważań w zakresie kwestionowanej przez powódkę…
SAOS - Wyrok SR dla Warszawy Pragi-Południe w Warszawie z 24 września 2019 r., VI P 586/16
…Strona pozwana podniosła, że pozew został wniesiony po upływie terminu, o którym mowa w art. 264 § 2 k.p. , liczonego od dnia wygaśnięcia umowy o pracę, co jej zdaniem skutkować powinno odrzuceniem pozwu. Z poczynionych przez Sąd ustaleń wynika, że stosunek pracy ustał z dniem 8 października 2016r. Pozew do Sądu…
SAOS - Uzasadnienie SR dla Warszawy Pragi-Południe w Warszawie z 9 września 2019 r., VI P 205/17
…w ww. trybie, to zgodnie z ówcześnie obowiązującym art. 264 § 2 k.p. powódka winna wnieść pozew najpóźniej do dnia 12 czerwca 2014 roku. Nie będzie miał z kolei zastosowania przepis art. 264 § 1 k.p. , który stanowi, że odwołanie od wypowiedzenia umowy o pracę wnosi się do sądu pracy w ciągu 7 dni od dnia doręczenia…
SAOS - Wyrok SR dla Wrocławia-Śródmieścia we Wrocławiu z 2 września 2019 r., X P 305/18
…W myśl art. 264 § 1 k.p. odwołanie od wypowiedzenia umowy o pracę wnosi się do sądu pracy w ciągu 21 dni od dnia doręczenia pisma wypowiadającego umowę o pracę. Zgodnie z art. 61 k.c. w zw. z art. 300 k.p. oświadczenie woli złożone innej osobie zostaje jej złożone z chwilą, gdy doszło do niej w taki sposób, że mogła…
SAOS - Zarządzenie SR Szczecin-Centrum w Szczecinie z 23 lipca 2019 r., IX P 45/19
…W myśl art. 264 § 1 k.p. (w brzmieniu obowiązującym na dzień 1 września 2014 r.), odwołanie od wypowiedzenia umowy o pracę wnosi się do sądu pracy w ciągu 7 dni od dnia doręczenia pisma wypowiadającego umowę o pracę. Przepis art. 265 § 1 stanowi, iż jeżeli pracownik nie dokonał – bez swojej winy – w terminie…
SAOS - Wyrok SO Warszawa-Praga w Warszawie z 19 czerwca 2019 r., VII Pa 43/19SAOS
- Wyrok SR w Bełchatowie z 14 czerwca 2019 r., IV P 38/16
…doręczenia pisma wypowiadającego warunki pracy i płacy ( art. 264 § 1 kp ). W myśl przepisu art. 45 § 1 kp w razie ustalenia, że wypowiedzenie umowy o pracę zawartej na czas nie określony jest nieuzasadnione lub narusza przepisy o wypowiadaniu umów o pracę, sąd pracy – stosownie do żądania pracownika – orzeka o…
SAOS - Wyrok SO w Elblągu z 14 czerwca 2019 r., IV Pa 14/19
…przez pozwanego w ustawowym terminie określonym przez art. 264 § 1 kp . Termin do wniesienia odwołania zgodnie z art. 264§1 kp upływał z 21.12.2018 r., natomiast odwołanie powód wniósł 19.12.2018 r. W konsekwencji Sąd Rejonowy zobligowany był do oceny wypowiedzenia pod względem jego zasadności i zgodności z przepisami…
SAOS - Zarządzenie SR Szczecin-Centrum w Szczecinie z 10 czerwca 2019 r., IX P 154/18
…albowiem zostało złożone po terminie przewidzianym w art. 264 k.p. Dodatkowo spółka podkreślała, iż przyczyna wypowiedzenia umowy o prace polegała na prawdzie. W toku procesu strony podtrzymały swoje stanowiska. Sąd Rejonowy ustalił następujący stan faktyczny: K. J. została zatrudniona w (...) sp. z o.o. w S. od dnia…
SAOS - Uzasadnienie SO w Łodzi z 23 maja 2019 r., VIII Pa 267/18
…na przywrócenie do pracy nie świadczy termin z art. 264 § 1 kp , ale kompozycja normatywna zawarta w art. 365 § 2 kc w związku z art. 61 § 1 zdanie drugie kc , stosowana z upoważnienia art. 300 kp .” Istotne znaczenie dla takiej oceny ma pogląd wyrażony w uchwale Sądu Najwyższego z dnia 5 maja 2009 r., I PZP 1/09,…
SAOS