Orzeczenia i interpretacje
Sądy powszechne, SN i TK od 1986, NSA i WSA od 1981, KIO od 2019, interpretacje KIS od 1998.
Wyszukiwanie zaawansowane
Operatory w polu wyszukiwania
Bez operatorów szukamy po znaczeniu słów, z odmianą; sygnaturę rozpoznajemy sami. Z operatorem wymagamy wszystkich pozostałych słów.
"urlop na żądanie"- dokładna fraza
"odmowa urlopu"~3- słowa najwyżej 3 wyrazy od siebie
odmowa OR przesunięcie- którekolwiek ze słów (także
LUB) -macierzyński- bez tego słowa (także
NIE macierzyński) podat*- słowa o tym początku: podatek, podatnik, podatkowy
VIII Pa 42/19- sygnatura, cała albo jej część
Operatory słowne tylko wielkimi literami: „nie” i „lub” pisane małymi to zwykłe słowa pytania.
- Wyrok SR w Bełchatowie z 27 grudnia 2018 r., IV P 101/17
…doręczenia pisma wypowiadającego warunki pracy i płacy ( art. 264 § 1 kp ). W myśl przepisu art. 45 § 1 kp w razie ustalenia, że wypowiedzenie umowy o pracę zawartej na czas nie określony jest nieuzasadnione lub narusza przepisy o wypowiadaniu umów o pracę, sąd pracy – stosownie do żądania pracownika – orzeka o…
SAOS - Wyrok SR w Toruniu z 17 grudnia 2018 r., IV P 218/18
…pracy w trybie określonym przepisem art. 56 § 1 k.p. i art. 264 § 2 k.p. w związku z art. 67 k.p. Z art. 67 k.p. wynika, że w razie naruszenia przez pracodawcę przepisów oddziału dotyczącego wygaśnięcia stosunku pracy, pracownikowi przysługuje prawo odwołania do sądu pracy.
SAOS - Wyrok SR w Bełchatowie z 13 grudnia 2018 r., IV P 95/17SAOS
- Wyrok SO Warszawa-Praga w Warszawie z 13 grudnia 2018 r., VII Pa 117/18
…Powołując się na treść art. 264 § 1 k.p. w niniejszej sprawie Sąd Rejonowy nie miał wątpliwości, że powód nie uchybił terminowi do wniesienia odwołania. Pismo rozwiązujące umowę o pracę zostało powodowi doręczone w dniu 12 czerwca 2017 r. zaś pozew wpłynął w dniu 3 lipca 2017 r., a zatem ostatniego dnia na czynność…
SAOS - Wyrok SR w Tomaszowie Mazowieckim z 3 grudnia 2018 r., IV P 6/18
…czy doszło do przekroczenia przez powódkę E. B. terminu z art. 264 § 1 k.p. i czy istniała prawna możliwość zastosowania instytucji przywrócenia terminu, o której mowa w art. 265 § 1 k.p. Jeśliby, bowiem uznać, że termin ten był zachowany, to wówczas należałoby orzec merytorycznie o roszczeniu powódki.
SAOS - Wyrok SO Warszawa-Praga w Warszawie z 28 listopada 2018 r., VII Pa 123/18
…Stosownie do treści art. 264 § 1 k.p. odwołanie od wypowiedzenia umowy o pracę wnosi się do sądu pracy w ciągu 21 dni od dnia doręczenia pisma wypowiadającego umowę o pracę. Zgodnie z § 2 , żądanie przywrócenia do pracy lub odszkodowania wnosi się do sądu pracy w ciągu 21 dni od dnia doręczenia zawiadomienia o…
SAOS - Uzasadnienie SO w Łodzi z 26 listopada 2018 r., VIII Pa 209/18
…zatem po upływie materialnoprawnego terminu określonego w art. 264 kp zmodyfikował żądanie pozwu i zmienił je w ten sposób, że w miejsce pierwotnie zgłoszonego żądania odszkodowania wniósł o przywrócenie go do pracy, natomiast pozwany nie wyraził na to zgody.
SAOS - Wyrok SO Warszawa-Praga w Warszawie z 22 listopada 2018 r., VII Pa 102/18
…- bez swojej winy - w terminie czynności, o których mowa w art. 264 k.p. , sąd pracy na jego wniosek może przywrócić termin do złożenia dowołania. Powód tuż po tym jak dowiedział się o dwukrotnym awizowaniu przesyłki skierowanej na adres w W. , sporządził pismo do pozwanego, w którym wniósł o przesłanie przesyłki na…
SAOS - Uzasadnienie SO w Łodzi z 5 listopada 2018 r., VIII Pa 222/18
…O niemożliwości zmiany żądania o odszkodowanie na przywrócenie do pracy nie świadczy termin z art. 264 § 1 KP , ale kompozycja normatywna zawarta w art. 365 § 2 KC w związku z art. 61 § 1 zdanie drugie KC , stosowana z upoważnienia art. 300 KP . Przywołane orzeczenie jest zdaniem tego Sądu wyrokiem jednostkowym, ale…
SAOS - Wyrok SR w Tarnobrzegu z 23 października 2018 r., IV P 29/18
…pisma wypowiadającego umowę o pracę określonego w art. 264 ust. 1 kp . Powódka otrzymała wypowiedzenie umowy o pracę zawartej na czas zastępstwa w dniu 18 czerwca 2018r. natomiast pozew został złożony w Sądzie w dniu 10 lipca 2018r. tj. po upływie 21 dni. Niezachowanie terminu winno skutkować oddaleniem powództwa.
SAOS - Wyrok SR w Bełchatowie z 18 października 2018 r., IV P 57/16
…doręczenia pisma wypowiadającego warunki pracy i płacy ( art. 264 § 1 kp ). W myśl przepisu art. 45 § 1 kp w razie ustalenia, że wypowiedzenie umowy o pracę zawartej na czas nie określony jest nieuzasadnione lub narusza przepisy o wypowiadaniu umów o pracę, sąd pracy – stosownie do żądania pracownika – orzeka o…
SAOS - Wyrok SO w Gliwicach z 18 października 2018 r., VIII Pa 57/18
…powódki do pracy ( art. 88 § 2 k.c. , art. 48 § 1 k.p. , art. 264 § 1 k.p. ). Termin do wniesienia powództwa upłynął po otrzymaniu przez powódkę pisma pozwanego z dnia 17 lutego 2016 roku (odmowa dopuszczenia do pracy), na które powódka udzieliła odpowiedź dnia 30 marca 2016 roku.
SAOS - Wyrok SR dla Wrocławia-Śródmieścia we Wrocławiu z 17 października 2018 r., X P 251/18
…powódka uchybiła terminom reklamacyjnym określonym w art.264 i 265 kp . Zgodnie z powyższymi przywoływanymi przez stronę pozwaną regulacjami odwołanie od wypowiedzenia umowy o pracę wnosi się do sądu pracy w ciągu 21 dni od dnia doręczenia pisma wypowiadającego umowę o pracę.
SAOS - Wyrok SR w Bydgoszczy z 11 października 2018 r., VII P 200/18
…prawa odwołania się do Sądu – 7 dni, zamiast zgodnie z art. 264 § 1 k.p. – 21 dni. Jednakże w ocenie Sądu, błąd ten nie stanowi naruszenia przepisów o wypowiedzeniu umów o pracę w rozumieniu art. 45 k.p. , a może jedynie co najwyżej stanowić wniosek o przywrócenie terminu do wniesienia odwołania (zob. wyroki SN z dnia…
SAOS - Wyrok SO w Siedlcach z 4 października 2018 r., IV Pa 18/18SAOS
- Wyrok SR dla Wrocławia-Śródmieścia we Wrocławiu z 24 września 2018 r., X P 197/17
…W niniejszej sprawie oświadczenie pracodawcy dotarło do powoda w dniu 10 stycznia 2017 r. Zgodnie zaś z art. 264 § 2 k.p. , żądanie przywrócenia do pracy lub odszkodowania wnosi się do sądu pracy w ciągu 21 dni od dnia doręczenia zawiadomienia o rozwiązaniu umowy o pracę bez wypowiedzenia lub od dnia wygaśnięcia umowy…
SAOS - Wyrok SR Gdańsk-Południe w Gdańsku z 24 września 2018 r., VI P 70/17
…Zgodnie z treścią art. 264 § 1 k.p. ( w brzmieniu obowiązującym na moment wniesienia pozwu) odwołanie od wypowiedzenia umowy o pracę wnosi się do Sądu Pracy w ciągu 7 dni od dnia doręczenia pisma wypowiadającego umowę o pracę. Jeżeli pracownik nie dokonał - bez swojej winy - w terminie czynności, o których mowa w art.…
SAOS - Wyrok SR Gdańsk-Południe w Gdańsku z 12 września 2018 r., VI P 633/17
…przekroczył zatem 21-dniowy termin, o którym mowa w treści art. 264 § 1 k.p. , do złożenia odwołania do sądu pracy, albowiem powyższy upłynął w dniu 13 października 2017r., powód zaś pozew w sprawie złożył dopiero w dniu 27 października 2017r., co potwierdza prezentata sądowa, a zatem bezsprzecznie z przekroczeniem…
SAOS - Wyrok SR w Ostródzie z 31 sierpnia 2018 r., IV P 16/18
…wypowiedzenia z dniem 31 marca 2017 r. Powód, zgodnie z art. 264§1 kp miał 21 dni na odwołanie się do Sądu Pracy. Nie uczynił tego. Tym samym nie zakwestionował trybu rozwiązania umowy o pracę. W związku z tym należało przyjąć, że oświadczenie pracodawcy o rozwiązaniu umowy o pracę bez wypowiedzenia wywarło skutki…
SAOS - Wyrok SR dla Wrocławia-Śródmieścia we Wrocławiu z 28 sierpnia 2018 r., X P 580/17
…W myśl art. 264 § 1 k.p. , odwołanie od wypowiedzenia umowy o pracę wnosi się do sądu pracy w ciągu 21 dni od dnia doręczenia pisma wypowiadającego umowę o pracę. Jednocześnie zgodnie z treścią art. 265 Art. 265. § 1. § 1 k.p. , jeżeli pracownik nie dokonał - bez swojej winy - w terminie czynności, o których mowa w…
SAOS