Prosto w prawo Skróty klawiszowe⌘KCtrl KPrzejdź do przepisu, ustawy albo sygnatury/Pole pytania albo wyszukiwania na stronie← →Poprzedni i następny artykuł albo strona listyCKopiuj przypis; z zaznaczonym tekstem cytat z przypisemLKopiuj linkFUkryj albo pokaż spis treści ustawyEscZamknij panel, menu albo okno?Lista skrótów Dla profesjonalistyPro

Orzeczenia i interpretacje

Sądy powszechne, SN i TK od 1986, NSA i WSA od 1981, KIO od 2019, interpretacje KIS od 1998.

Wyszukiwanie zaawansowane
Przepis: art. 264 § 1 Kodeks pracyWyczyść filtry

47 dokumentów

NajtrafniejszeNajnowsze
  1. Wyrok SR dla Wrocławia-Śródmieścia we Wrocławiu z 30 grudnia 2013 r., X P 274/13

    …Zgodnie z art. 264 § 1 k.p. przesłanką przywrócenia terminu do wniesienia odwołania jest brak winy w uchybieniu. Wniosek o przywrócenie terminu należy złożyć w ciągu 7 dni od dnia ustania przyczyny uchybienia. ( art. 265 § 2 k.p. ) Biorąc pod uwagę ustalony stan faktyczny powódka uczyniła zadość wymaganiom wskazanego…

    SAOS
  2. Wyrok SO w Gdańsku z 13 grudnia 2013 r., VIII Pa 58/13

    …Zgodnie z treścią art.264 par 1 kp odwołanie od wypowiedzenia umowy o pracę wnosi się do Sądu pracy w ciągu 7 dni od dnia doręczenia pisma wypowiadającego umowę o pracę. Wskazany termin prawa materialnego liczony jest od dnia doręczenia pisma, a zatem przy obliczaniu terminu należy uwzględnić również i ten dzień, co…

    SAOS
  3. Wyrok SO w Legnicy z 12 grudnia 2013 r., V Pa 154/13

    …Z dyspozycji art. 264 § 1 k.p. wynika, iż odwołanie od wypowiedzenia umowy o pracę wnosi się do sądu pracy w ciągu 7 dni od dnia doręczenia pisma wypowiadającego umowę o pracę. Terminy do złożenia odwołania od wypowiedzenia z żądaniem przywrócenia do pracy lub odszkodowania biegną od dnia, w którym oświadczenie…

    SAOS
  4. Wyrok SO w Piotrkowie Trybunalskim z 26 listopada 2013 r., V Pa 112/13

    …Skarżący zarzucił wyrokowi: 1. obrazę prawa materialnego tj. art. 264 § 1 k.p. poprzez uwzględnienie powództwa pomimo wniesienia odwołania od dokonanego wypowiedzenia umowy o pracę po upływie przewidzianego na tę czynność terminu; 2. naruszenie art. 233 k.p.c. poprzez błędną ocenę materiału dowodowego i w konsekwencji…

    SAOS
  5. Wyrok SO w Bydgoszczy z 21 listopada 2013 r., VI Pa 86/13

    …„zarzut przedawnienia roszczenia powoda na podstawie art.264 § 1 k.p. ". Przywołany przepis w ogóle nie zajmuje się problematyka przedawnienia ( A) która uregulowana jest w art. 291-295 k.p. Natomiast w art. 264 k.p. został przewidziany zawity termin prawa materialnego, po upływie którego roszczenie wygasa…

    SAOS
  6. Uzasadnienie SR w Dzierżoniowie z 12 listopada 2013 r., IV P 195/12

    …zgłoszone po upływie terminu określonego w przepisie art. 264 par.1 k.p. Zgodnie z przywołanym przepisem odwołanie od wypowiedzenia umowy o pracę wnosi się do Sądu Pracy w ciągu 7 dni od doręczenia pisma wypowiadającego umowę o pracę.

    SAOS
  7. Wyrok SO w Ostrołęce z 7 listopada 2013 r., III Pa 10/13

    …wypowiedzenia powodom umów o pracę, powołując się na treść art. 264 § 1kp . Podniósł, że wniesienie odwołań od wypowiedzenia umowy o pracę wobec pracodawcy Urzędu Gminy w N. nastąpiło dopiero w dniu 14 października 2011r., podczas gdy faktycznie minął on dla W. J. w dniu 24 marca 2011r., a przypadku powodów B. O. i S.…

    SAOS
  8. Wyrok SR w Bolesławcu z 25 października 2013 r., IV P 114/13

    …k. 88-88v. Sąd zważył co następuje : Stosownie do treści art. 264 § 1 k.p. odwołanie od wypowiedzenia umowy o pracę wnosi się do sądu pracy w ciągu 7 dni od dnia doręczenia pisma wypowiadającego umowę o pracę. Jest to termin zawity, tzn., że istnieje możliwość jego przywrócenia.

    SAOS
  9. Wyrok SO w Gdańsku z 25 października 2013 r., VII Pa 171/13

    …W ocenie Sądu Rejonowego zasadniczo art. 264§1 k.p. przewiduje 7-dniowy termin do wniesienia odwołania od wypowiedzenia umowy o pracę. Zgodnie jednak z art. 265§1 k.p. , jeżeli pracownik nie dokonał - bez swojej winy - w terminie czynności, o których mowa w art. 97 § 2¹ i w art. 264 , sąd pracy na jego wniosek…

    SAOS
  10. Wyrok SR dla Wrocławia-Śródmieścia we Wrocławiu z 25 października 2013 r., X P 453/13

    …Wskazała, że powództwo wniesione zostało po upływie terminu określonego w art. 264 k.p. , a ponadto jest bezzasadne. Strona pozwana podniosła, że w dniu 26 marca 2013 r. powód w czasie rozmowy z kierownikiem działu spraw pracowniczych został poinformowany o wypowiedzeniu mu umowy i zapoznał się z treścią pisma…

    SAOS
  11. Wyrok SO w Kielcach z 18 października 2013 r., V Pa 90/13

    …albowiem w ustawowym terminie 7 dni przewidzianym w art. 264 §1 kp nie złożyła odwołania od dokonanego wypowiedzenia. Termin ten upłynął bezskutecznie z dniem 2 maja 2012 roku, natomiast powódka złożyła odwołanie od dokonanego wypowiedzenia, opiewające na żądanie przywrócenia do pracy wraz z wnioskiem o przywrócenie…

    SAOS
  12. Uchwała SN z 4 października 2013 r., I PZP 3/13

    …wskazał, że z art. 45, 56 i art. 67 k.p. w związku z art. 264 § 1 i 2 k.p. i art. 300 k.p. wynika, że kardynalną regułą prawa pracy - która ma zastosowanie do wszystkich wypadków niezgodnego z przepisami prawa rozwiązania umów o pracę (w znaczeniu z art. 30 § 1 i 2 k.p.) a przez art. 67 k.p. również w wypadkach…

    SAOS
  13. Wyrok SO w Legnicy z 3 października 2013 r., V Pa 115/13

    …W uzasadnieniu apelacji skarżący podkreślił, iż zgodnie z dyspozycją art. 264 § 1 k.p. odwołanie wnosi się w terminie materialnym 7 dni od dnia otrzymania wypowiedzenia umowy o pracę. Powódka terminu tego bez wątpienia nie dochowała. Powódka aż do dnia 21.01.2013r. tj. do dnia skierowania do pracodawcy pisma z…

    SAOS
  14. Uzasadnienie SR dla m. st. Warszawy w Warszawie z 25 września 2013 r., VII P 360/13

    …Zgodnie z treścią art. 264 § 1 k.p. odwołanie od wypowiedzenia umowy o pracę wnosi się do sądu pracy w ciągu 7 dni od dnia doręczenia pisma wypowiadającego umowę o pracę. Przepis ten nie różnicuje przy tym możliwości złożenia odwołania od wypowiedzenia ze względu na rodzaj umowny o pracę.

    SAOS
  15. Wyrok SR dla Wrocławia-Śródmieścia we Wrocławiu z 13 września 2013 r., X P 156/13

    …Zgodnie z art. 264 § 1 k.p. odwołanie od wypowiedzenia umowy o pracę wnosi się do sądu pracy w ciągu 7 dni od dnia doręczenia pisma wypowiadającego umowę o pracę. Zgodnie z utrwalonym orzecznictwem Sądu Najwyższego niezachowanie przez pracownika terminu do zaskarżenia czynności prawnej pracodawcy rozwiązującej…

    SAOS
  16. Wyrok SR w Kłodzku z 12 września 2013 r., IV P 323/12

    …i powoduje rozpoczęcie biegu terminu przewidzianego w art. 264 § 1 KP , ale stanowi naruszenie art. 30 § 3 KP ". W uzasadnieniu tej uchwały Sąd Najwyższy przedstawił następującą argumentację - " W przepisach Kodeksu pracy nie ma unormowania na ten temat.

    SAOS
  17. Wyrok SO we Włocławku z 11 września 2013 r., IV Pa 55/13

    …niego roszczeniu ( art. 45 § 2 kp i art. 56 § 2 kp oraz art. 264 § 1 i 2 kp ). Podobnie traktuje te roszczenia prawo procesowe ( art. 4771 § 2 kpc ). Przy rozpoznawaniu i rozstrzyganiu sprawy o uznanie wypowiedzenia umowy o pracę za bezskuteczne (o przywrócenie do pracy) lub o odszkodowanie, podstawy prawne roszczeń…

    SAOS
  18. Wyrok SO w Piotrkowie Trybunalskim z 10 września 2013 r., V Pa 70/13

    …Powód składając pozew w dniu 7.VIII.12r. znacznie uchybił siedmiodniowemu terminowi określonemu w art. 264§1 kp . Termin ten jest terminem zawitym prawa materialnego. Jakkolwiek termin ten przypomina terminy procesowe, uregulowane w art.164-172 kpc , to jednak nie mają do niego zastosowanie zasady przewidziane w…

    SAOS
  19. Wyrok SR w Lubinie z 10 września 2013 r., IV P 151/13

    …Wnosząc pozew w 5 czerwca 2013 r. uchybiła terminowi z art. 264 § 1 kp . Zgodnie z przepisem art. 265 kp jeżeli pracownik nie dokonał bez swej winy w terminie czynności – złożenia odwołania od wypowiedzenia umowy o pracę, sąd na jego wniosek postanowi przywrócenie terminu.

    SAOS
  20. Wyrok SN z 4 września 2013 r., II PK 366/12

    …umowa o pracę, powinno nastąpić w terminie przewidzianym w art. 264 § 2 k.p. Dla zachowania przez pracownika "trybu" przewidzianego w art. 264 k.p. konieczne jest zgłoszenie adekwatnych roszczeń w terminie przewidzianym w tym przepisie, który biegnie od daty powzięcia przez pracownika wiadomości, że pracodawca…

    SAOS