Orzeczenia i interpretacje
Sądy powszechne, SN i TK od 1986, NSA i WSA od 1981, KIO od 2019, interpretacje KIS od 1998.
Wyszukiwanie zaawansowane
Operatory w polu wyszukiwania
Bez operatorów szukamy po znaczeniu słów, z odmianą; sygnaturę rozpoznajemy sami. Z operatorem wymagamy wszystkich pozostałych słów.
"urlop na żądanie"- dokładna fraza
"odmowa urlopu"~3- słowa najwyżej 3 wyrazy od siebie
odmowa OR przesunięcie- którekolwiek ze słów (także
LUB) -macierzyński- bez tego słowa (także
NIE macierzyński) podat*- słowa o tym początku: podatek, podatnik, podatkowy
VIII Pa 42/19- sygnatura, cała albo jej część
Operatory słowne tylko wielkimi literami: „nie” i „lub” pisane małymi to zwykłe słowa pytania.
- Wyrok SR w Kłodzku z 19 grudnia 2017 r., I C 1683/16
…W myśl art. 568 § 1 i 3 k.c. sprzedawca odpowiada z tytułu rękojmi, jeżeli wada fizyczna zostanie stwierdzona przed upływem dwóch lat. Jeżeli kupującym jest konsument a przedmiotem sprzedaży jest używana rzecz ruchoma, odpowiedzialność sprzedawcy może zostać ograniczona, nie mniej niż do roku od dnia wydania rzeczy…
SAOS - Wyrok SR w Szamotułach z 27 listopada 2017 r., I C 870/15
…Powód odstępując od umowy zachował także terminy wskazane w art. 568 kc ; wadę stwierdził przed upływem roku od daty zakupu, a w rzeczywistości kilka dni później, potwierdzoną następnie diagnozą lekarza weterynarii sporządzona nieco ponad miesiąc od daty zakupu.
SAOS - Wyrok SA w Katowicach z 7 listopada 2017 r., I ACa 623/16
…związku z art. 656 k.c. oraz zarzutów pozwanej opartych na art. 568 § 1 k.c. w związku z art. 638 k.c. i art. 656 § 1 k.c. a także art. 563 k.c. W pierwszej kolejności Sąd Okręgowy wskazał, że powód nie udowodnił, aby dochował terminów określonych w art. 568 § 1 i 3 k.c. . Zwrócił uwagę, iż budynek został powodowi…
SAOS - Wyrok SO w Poznaniu z 23 października 2017 r., XII C 139/17
…za wady prawne rzeczy sprzedanej stosuje się przepisy art. 568 § 2-5 , z tym że bieg terminu, o którym mowa w art. 568 § 2 , rozpoczyna się od dnia, w którym kupujący dowiedział się o istnieniu wady, a jeżeli kupujący dowiedział się o istnieniu wady dopiero na skutek powództwa osoby trzeciej - od dnia, w którym…
SAOS - Uzasadnienie SR w Zambrowie z 5 października 2017 r., I C 412/17
…za wady prawne rzeczy sprzedanej stosuje się przepisy art. 568 § 2-5 kc , z tym że bieg terminu, o którym mowa w art. 568 § 2 kc (jeden rok), rozpoczyna się od dnia, w którym kupujący dowiedział się o istnieniu wady. W niniejszej sprawie termin ten niewątpliwie nie upłynął, bo umowa między M. K. (1) a powodem została…
SAOS - Wyrok SR w Gdyni z 4 września 2017 r., VI GC 2844/15
…W myśl natomiast art. 568 § 1 k.c. uprawnienia z tytułu rękojmi za wady fizyczne ruchomości wygasają po upływie roku licząc od dnia, kiedy rzecz została kupującemu wydana, przy czym upływ powyższego terminu nie wyłącza wykonania uprawnień z tytułu rękojmi, jeżeli sprzedawca wadę podstępnie zataił.
SAOS - Wyrok SO w Częstochowie z 25 sierpnia 2017 r., V Ga 163/17
…Zgodnie zaś z art. 568 § 1 k.c. w zw. z art. 638 k.c. , nakazującym stosować do umowy o dzieło odpowiednio przepisy o rękojmi przy sprzedaży, uprawnienia z tytułu rękojmi za wady fizyczne wygasają po upływie roku. Materiał dowodowy zgromadzony w sprawie, w ocenie Sądu I instancji, nie wskazuje na to, aby kiedykolwiek…
SAOS - Uzasadnienie SR dla Warszawy-Mokotowa w Warszawie z 16 sierpnia 2017 r., II C 756/15
…W dniu 10 sierpnia 2012 r. powódka na podstawie art. 563 § 1 k.c. w zw. z art. 568 § 1 k.c. zawiadomiła pozwane listami poleconymi o wadach budynku, wskazując oszacowany koszt usunięcia tych wad na kwotę 133.725 zł. We wrześniu 2013 r. powódka była zmuszona przeprowadzić remont dachu, który wyniósł 35.411,25 zł.
SAOS - Zarządzenie SR w Olsztynie z 4 sierpnia 2017 r., X C 210/16
…albo obniżeniu ceny z powodu wady rzeczy sprzedanej ( art. 568 § 1 i 3 kc ). Najistotniejsze znaczenie dla rozstrzygnięcia przedmiotowej sprawy miała opinia sporządzona przez biegłego sądowego z zakresu techniki samochodowej. Biegły, po zapoznaniu się z materiałem dowodowym zgromadzonym w aktach sprawy w postaci…
SAOS - Wyrok SA w Katowicach z 26 lipca 2017 r., I ACa 168/17
…Pozwani wspólnicy spółki cywilnej (...) wnieśli o oddalenie powództwa w oparciu o przepis art. 568 k.c. zarzucając, że roszczenie powodów z tytułu rękojmi wygasło w całości. Wnosili również o zasądzenie na ich rzecz kosztów procesu. Sąd Okręgowy poczynił następujące ustalenia.
SAOS - Wyrok SR dla Łodzi-Śródmieścia w Łodzi z 5 lipca 2017 r., XVIII C 1405/17
…nie mniej niż do roku od dnia wydania rzeczy kupującemu ( art. 568 § 1 k.c. ). Roszczenie o usunięcie wady lub wymianę rzeczy sprzedanej na wolną od wad przedawnia się z upływem roku, licząc od dnia stwierdzenia wady. Jeżeli kupującym jest konsument, bieg terminu przedawnienia nie może zakończyć się przed upływem…
SAOS - Wyrok SA w Krakowie z 28 czerwca 2017 r., I ACa 131/17SAOS
- Wyrok SO w Płocku z 16 czerwca 2017 r., I C 1066/15
…powód wskazał, że wobec zatajenia wady zastosowanie ma art. 568 § 2 kc , zgodnie z którym upływ terminu trzyletniego nie wyłącza w takiej sytuacji uprawnień z tytułu rękojmi; zdaniem powoda dokonane zostały czynności prawokształtujące z zachowaniem terminu do dochodzenia roszczeń z tytułu rękojmi w postaci…
SAOS - Wyrok SO w Suwałkach z 6 czerwca 2017 r., I Ca 159/17
…Prawo do dochodzenia roszczeń z tytułu rękojmi za wadę rzeczy sprzedanej w świetle art. 568 § 1, § 2, § 3 k.c. powodowie utracili po upływie 3 lat, licząc od dnia 30 października 2008 r. Natomiast roszczenie co do wad zgłosili dnia 17 września 2013 r. Wobec wygaśnięcia roszczenia z tytułu rękojmi Sąd Rejonowy…
SAOS - Uzasadnienie SO w Bydgoszczy z 2 czerwca 2017 r., VIII Ga 22/17
…rozpoznającego sprawę obecnie, zarzut z rękojmi ( art. 568 § 3 w zw. z art. 638 k.c. ). Nie ulega wątpliwości, że pozwany zawiadomił przyjmującą zamówienie (powódkę) o przedmiotowej wadzie przed upływem rocznego terminu, który w tym przypadku należałoby liczyć od daty zaoferowania dzieła do odbioru ( art. 568 § 1 w…
SAOS - Wyrok SR w Zgierzu z 30 maja 2017 r., I C 2397/16
…Powódka dochowała również terminu określonego w art. 568 § 3 k.c. , gdyż oświadczenie o odstąpieniu od umowy złożyła przed upływem roku od dnia stwierdzenia wady. Sąd zasądził zatem na rzecz powódki dochodzoną kwotę, na którą składa się 1040 zł za zamontowanie nowych ościeżnic, 500 zł za zdemontowanie starych oraz 205…
SAOS - Uzasadnienie SO w Bydgoszczy z 24 maja 2017 r., VIII Ga 32/17
…W konsekwencji pozwany utracił również możliwość powoływania się na zarzut z rękojmi o którym mowa w art. 568 § 3 k.c. , ponieważ roczny termin na notyfikację wad upłynął jeszcze przed wszczęciem procesu. Przyjął on natomiast i zaksięgował sporną fakturę stanowiącą dowód wykonania zobowiązania.
SAOS - Wyrok SA w Poznaniu z 23 maja 2017 r., I ACa 1488/16
…Pozwany nie musiał powoływać się na regulację z art. 568 § 3 k.c. , bowiem wykonał uprawnienia z tytułu rękojmi za wady fizyczne, tj. złożył powodowi (sprzedawcy) oświadczenie o żądaniu obniżenia ceny dostarczonego mu towaru o kwotę 600 tys. zł przed upływem terminu do realizacji uprawnień z art. 568 § 1 k.c. ,…
SAOS - Wyrok SA w Katowicach z 12 maja 2017 r., I ACa 1254/16
…Zarzuciła naruszenie przepisu art. 568 § 3 kc w związku z art. 227 kpc poprzez pominięcie dowodów pozwalających na ustalanie wartości niewykonanej części składowej budynku w postaci ławy fundamentowej z izolacją poziomą i wieńca dachu oraz naruszenie przepisu art. 568 § 3 kpc w związku z art. 233 kpc poprzez…
SAOS - Wyrok SR w Słupcy z 21 kwietnia 2017 r., I C 535/16
…Zgodnie zaś z art. 568 k.c. w brzmieniu sprzed nowelizacji, uprawnienia z tytułu rękojmi za wady fizyczne wygasają po upływie roku od dnia wydania rzeczy, przy czym upływ powyższych terminów nie wyłącza wykonania uprawnień z tytułu rękojmi, jeżeli sprzedawca wadę podstępnie zataił ( § 3 ww. artykułu dotyczy jedynie…
SAOS