Prosto w prawo Skróty klawiszowe⌘KCtrl KPrzejdź do przepisu, ustawy albo sygnatury/Pole pytania albo wyszukiwania na stronie← →Poprzedni i następny artykuł albo strona listyCKopiuj przypis; z zaznaczonym tekstem cytat z przypisemLKopiuj linkFUkryj albo pokaż spis treści ustawyEscZamknij panel, menu albo okno?Lista skrótów Dla profesjonalistyPro

Orzeczenia i interpretacje

Sądy powszechne, SN i TK od 1986, NSA i WSA od 1981, KIO od 2019, interpretacje KIS od 1998.

Wyszukiwanie zaawansowane
Przepis: art. 115 Kodeks cywilnyWyczyść filtry

37 dokumentów

NajtrafniejszeNajnowsze
  1. Wyrok SR w Gdyni z 18 grudnia 2024 r., VI GC 238/24

    …przedawnienia przypadał w niedzielę, a zatem po myśli art. 115 k.c. termin ten przesuwał się na następny dzień roboczy, tj. dzień 02 stycznia 2024 roku. Z powyższym nie sposób się zgodzić. Sąd rozpoznający niniejszą sprawę podziela przy tym stanowisko wyrażone w uchwale składu siedmiu sędziów Sądu Najwyższego z dnia…

    SAOS
  2. Zarządzenie SR dla Warszawy-Śródmieścia w Warszawie z 17 grudnia 2024 r., VI C 1680/24

    …zł od dnia 13 czerwca 2023 r. do dnia zapłaty z uwagi na art. 115 k.c. – Sąd uwzględnił przesunięcie terminu zapłaty na pierwszy dzień roboczy po sobocie, niedzieli lub dniu świątecznym. W zakresie w jakim roszczenie odsetkowe nie zostało uwzględnione, powództwo oddalono.

    SAOS
  3. Zarządzenie SR dla Warszawy-Mokotowa w Warszawie z 16 grudnia 2024 r., I C 1352/24

    …wskazany przez powoda przypadał na sobotę, a zgodnie z art. 115 Kodeksu cywilnego , jeżeli koniec terminu do wykonania czynności przypada na dzień uznany ustawowo za wolny od pracy lub na sobotę, termin upływa następnego dnia, który nie jest dniem wolnym od pracy ani sobotą.

    SAOS
  4. Wyrok SO w Łomży z 29 listopada 2024 r., I C 783/23

    …dnia 16 stycznia 2023 r. (15 styczeń 2023 r. – niedziela, art. 115 k.c. ). Strona powodowa zaś złożyła oświadczenie o wykonaniu prawa nabycia w dniu 24 marca 2023 r. (k. 437-439 akt I Co 952/19), a zatem przedmiotowe oświadczenie nie wywarło pożądanych skutków prawnych. Wskazać jednak należy, że tut.

    SAOS
  5. Wyrok SO w Warszawie z 27 listopada 2024 r., XII Ko 60/24

    …Roszczenia te – w myśl art. 115 § 2 kpsw - przedawniają się po upływie 6 miesięcy od daty zwolnienia osoby zatrzymanej. Wnioskodawczyni została zwolniona w dniu 24.10.2020 roku. Wniosek o zasądzenie zadośćuczynienia został nadany do Sądu w dniu 25.07.2024 r. W trakcie rozprawy pełnomocnik reprezentującego Skarb…

    SAOS
  6. Wyrok SO w Warszawie z 19 listopada 2024 r., I C 639/22SAOS
  7. Wyrok SR w Tarnowie z 14 listopada 2024 r., V GC 68/24

    sygn. akt V GC 68/24 WYROK W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ Dnia 14 listopada 2024 r. Sąd Rejonowy w Tarnowie V Wydział Gospodarczy w składzie Przewodniczący sędzia Michał Bień Protokolant Ewelina Kolbusz po rozpoznaniu w dniu 31 października 2024 r. w Tarnowie sprawy z powództwa (...) spółki z ograniczoną…

    SAOS
  8. Wyrok SO w Warszawie z 4 listopada 2024 r., I C 139/19

    …Przy uwzględnieniu bowiem treści art. 115 k.c. należało uznać, że ostatnim dniem na spełnienie świadczenia był 1 października 2018 roku. Sąd uwzględnił więc roszczenie powódki o zapłatę kwoty zadośćuczynienia wraz odsetkami ustawowymi za opóźnienie liczonymi od dnia 2 października 2018 roku.

    SAOS
  9. Zarządzenie SR dla Warszawy-Śródmieścia w Warszawie z 24 października 2024 r., VI C 961/24

    …opłat, płatne z góry do dnia 10 każdego miesiąca, oraz art. 115 k.c. , w myśl którego jeżeli koniec terminu do wykonania czynności przypada na dzień uznany ustawowo za wolny od pracy lub na sobotę, termin upływa następnego dnia, który nie jest dniem wolnym od pracy ani sobotą.).

    SAOS
  10. Wyrok SR w Białymstoku z 23 października 2024 r., II C 2290/23

    …stąd ostatni dzień na zapłatę to poniedziałek, co wynika z art. 115 k.c. Z tego względu odsetki ustawowe za opóźnienie należą się powodowi od wtorku, tj. od 26.09.2023 r. do dnia zapłaty. W ocenie Sądu błędny jest pogląd pozwanego dotyczący przyjęcia, iż odsetki ustawowe za opóźnienie powinny być przyznane od dnia…

    SAOS
  11. Wyrok SR w Dzierżoniowie z 16 października 2024 r., I C 857/24

    …na doliczenie zaległych odsetek do dłużnej sumy. 11. Wedle art. 115 k.c. , jeżeli koniec terminu do wykonania czynności przypada na dzień uznany ustawowo za wolny od pracy lub na sobotę, termin upływa następnego dnia, który nie jest dniem wolnym od pracy ani sobotą.

    SAOS
  12. Wyrok SR w Szczytnie z 7 października 2024 r., I C 1264/23

    …23 października 2023 r. ( art. 817 § 1 k.c. w zw. z art. 115 k.c. i art. 14 ust. 1 ustawy z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych , Dz. U. z 2019.2214 t.j. z dnia 2019.11.15).

    SAOS
  13. Wyrok SR w Toruniu z 30 września 2024 r., I C 1252/23

    …który nie jest dniem wolnym od pracy bądź sobotą ( art. 115 k.c. ), czyli w dniu 20 lutego 2023 roku. Roszczenie powoda stało się wymagalne natomiast od następnego dnia, tj. od dnia 21 lutego 2023 roku. Od tego dnia możliwe stało się naliczanie odsetek za opóźnienie.

    SAOS
  14. Uzasadnienie SR Gdańsk-Północ w Gdańsku z 19 sierpnia 2024 r., IV GC 166/24

    …dnia powód mógł żądać odsetek ustawowych za opóźnienie ( art. 115 k.c. i art. 481 § 1 k.c. ). Powód żądał skapitalizowanych odsetek ustawowych za opóźnienie od dnia wymagalności należności do 23.08.2023 r. Ich wysokość nie była wyższa niż należne powodowi odsetki za ten okres (poniżej tabela z kalkulatora odsetek…

    SAOS
  15. Wyrok SR w Gorlicach z 31 lipca 2024 r., I C 184/22

    …tego, że dzień ten przypadł na sobotę, uwzględniając treść art. 115 k.c. , termin do spełnienia świadczenia upłynął pozwanemu w dniu 21 lutego 2022 r. Stąd od przyznaje kwoty zadośćuczynienia Sąd zasądził odsetki przyznał od dnia 21 lutego 2022 r. W pozostałej części roszczenie o zapłatę odsetek ustawowych za…

    SAOS
  16. Postanowienie SO w Suwałkach z 29 lipca 2024 r., III Pz 5/24

    …w art. 300 kp do otwarcia terminu zastosowanie będzie miał art. 115 kc , który stanowi, iż jeżeli koniec terminu do wykonania czynności przypada na dzień uznany ustawowo za wolny od pracy lub na sobotę, termin upływa następnego dnia, który nie jest dniem wolnym od pracy ani sobotą.

    SAOS
  17. Wyrok SO w Szczecinie z 18 lipca 2024 r., I C 1223/19

    …iż koniec tego terminu przypadał na sobotę, to zgodnie z art. 115 k.c. uległ przesunięciu na pierwszy dzień, który nie jest dniem wolnym od pracy ani sobotą, a więc na poniedziałek 28 października 2019 r. Pozew został wniesiony 28 października 2019r. a zatem w ustawowym terminie.

    SAOS
  18. Wyrok SO w Warszawie z 17 lipca 2024 r., I C 681/22

    …Zarówno bowiem w przepisach prawa cywilnego ( art. 115 k.c. ), jak i procedurze administracyjnej ( art. 57 § 4 k.p.a. ) wskazuje się, że jeżeli koniec terminu do wykonania czynności przypada na dzień uznany ustawowo za wolny od pracy lub na sobotę, termin upływa następnego dnia, który nie jest dniem wolnym od pracy…

    SAOS
  19. Uzasadnienie SR Gdańsk-Północ w Gdańsku z 5 lipca 2024 r., IV GC 291/24

    …r., biorąc pod uwagę dzień ustawowo wolny od pracy ( art. 115 k.c. ), i dopiero od tego dnia powodowi należały się odsetki za opóźnienie w spełnieniu świadczenia ( art. 481 § 1 k.c. ). Pozwany co do kwoty 20 000 zł uiszczonej przez dłużnika in solidum pozostawał w opóźnieniu do dnia tej zapłaty.

    SAOS
  20. Wyrok SR w Gdyni z 18 czerwca 2024 r., I C 729/23

    …Jak natomiast stanowi art. 115 k.c. jeżeli koniec terminu do wykonania czynności przypada na dzień uznany ustawowo za wolny od pracy lub na sobotę, termin upływa następnego dnia, który nie jest dniem wolnym od pracy ani sobotą. Zatem stosownie do tego przepisu termin zapłaty uległ przedłużeniu do dnia 21 sierpnia 2023…

    SAOS