Orzeczenia i interpretacje
Sądy powszechne, SN i TK od 1986, NSA i WSA od 1981, KIO od 2019, interpretacje KIS od 1998.
Wyszukiwanie zaawansowane
Operatory w polu wyszukiwania
Bez operatorów szukamy po znaczeniu słów, z odmianą; sygnaturę rozpoznajemy sami. Z operatorem wymagamy wszystkich pozostałych słów.
"urlop na żądanie"- dokładna fraza
"odmowa urlopu"~3- słowa najwyżej 3 wyrazy od siebie
odmowa OR przesunięcie- którekolwiek ze słów (także
LUB) -macierzyński- bez tego słowa (także
NIE macierzyński) podat*- słowa o tym początku: podatek, podatnik, podatkowy
VIII Pa 42/19- sygnatura, cała albo jej część
Operatory słowne tylko wielkimi literami: „nie” i „lub” pisane małymi to zwykłe słowa pytania.
- Wyrok SO w Poznaniu z 25 września 2017 r., XII C 841/17
…z tytułu tej umowy upłynął dnia 19 marca 2015 r. ( art. 112 k.c. ). Wpływu na moment przedawnienia nie posiada fakt wystawienia przez Bank bankowego tytułu wykonawczego w dniu 6 kwietnia 2012 r., wszczęcia postępowania klauzulowego w sprawie I Co 1262/12 przed Sądem Rejonowym w S. , zakończonego postanowieniem z dnia…
SAOS - Wyrok SA w Gdańsku z 21 września 2017 r., III APa 13/17
Sygn. akt III APa 13/17 WYROK W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ Dnia 21 września 2017 r. Sąd Apelacyjny w Gdańsku - III Wydział Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w składzie: Przewodniczący: SSA Alicja Podlewska (spr.) Sędziowie: SA Małgorzata Gerszewska SA Iwona Krzeczowska - Lasoń Protokolant: st. sekr. sądowy…
SAOS - Wyrok SA w Warszawie z 15 września 2017 r., I ACa 937/16
…ceny z tej faktury zakończył bieg 28 maja 2012 r. ( art. 112 k.c ). W związku z tym należało zdaniem Sądu Okręgowego uznać, że weksel został wypełniony po upływie terminu przedawnienia roszczenia z pierwszej faktury. W tym zakresie podniesiony przez pozwanego zarzut przedawnienia roszczenia był w ocenie Sądu…
SAOS - Postanowienie SO w Szczecinie z 12 września 2017 r., II Ca 350/17
…spadkodawcy, to, uwzględniając określony w przepisie art. 112 k.c. sposób liczenia terminów wyrażonych w miesiącach, roczny termin do skorzystania przez nich z uprawnienia do uchylenia się od skutków braku działania wywołanego błędem rozpoczął dla nich bieg najpóźniej z dniem 10 października 2012 roku tj. w dniu…
SAOS - Postanowienie SO w Szczecinie z 8 września 2017 r., II Ca 335/17
Sygn. akt II Ca 335/17 POSTANOWIENIE Dnia 8 września 2017 roku Sąd Okręgowy w Szczecinie II Wydział Cywilny Odwoławczy w składzie: Przewodniczący: SSO Mariola Wojtkiewicz Sędziowie: SO Agnieszka Tarasiuk - Tkaczuk SO Tomasz Sobieraj (spr.) Protokolant: sekr. sądowy Anita Czyż po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 8…
SAOS - Zarządzenie SO w Łodzi z 8 września 2017 r., X GC 555/17
…nastąpiłby więc – zgodnie z regułą wyrażoną w art. 112 k.c. W świetle powołanego przepisu prawa, 3 letni termin przedawnienia upływa z dniem 2 lipca 2018 roku. Termin ten został przerwany poprzez wytoczenie powództwa w dniu 4 maja 2017 roku Podstawa faktyczna i podstawa prawna powództwa, jak też wysokość dochodzonych…
SAOS - Wyrok SR w Człuchowie z 18 sierpnia 2017 r., I C 114/17
…Przy obliczaniu terminu przedawnienia należy także zwrócić uwagę na przepis art. 112 zd. 1 k.c. , który stanowi, że termin oznaczony w tygodniach, miesiącach lub latach kończy się z upływem dnia, który nazwą lub datą odpowiada początkowemu dniowi terminu, a gdyby takiego dnia w ostatnim miesiącu nie było – w ostatnim…
SAOS - Wyrok SR dla Łodzi-Śródmieścia w Łodzi z 16 sierpnia 2017 r., XVIII C 2632/17
…Trzyletni termin upłynął zatem 24 sierpnia 2012 roku ( art. 112 zd. I k.c. ). Skoro pozwany podniósł zarzut przedawnienia, powództwo należało oddalić w całości. IV. Koszty. Powód przegrał sprawę w całości. Na koszty procesu pozwanego złożyło się 1.800 zł wynagrodzenia pełnomocnika według stawek minimalnych oraz 17 zł…
SAOS - Wyrok SR dla Łodzi-Śródmieścia w Łodzi z 9 sierpnia 2017 r., XVIII C 4109/16
…z tak zawartej umowy ( art. 123 § 1 pkt 1 w związku z art. 112 zd. I k.c. ). Po każdym przerwaniu biegu przedawnienia, biegnie ono na nowo ( art. 124 § 1 k.c. ), przy czym w razie przerwania przedawnienia przez czynność w postępowaniu przed sądem lub innym organem powołanym do rozpoznawania spraw lub egzekwowania…
SAOS - Wyrok SO w Szczecinie z 27 lipca 2017 r., VIII GC 204/17
…terminem ciągłym, wobec czego oblicza się go stosownie do art. 112 zdanie pierwsze k.c. , zgodnie z którym termin oznaczony w tygodniach, miesiącach lub latach kończy się z upływem dnia, który nazwą lub datą odpowiada początkowemu dniowi terminu, a gdyby takiego dnia w ostatnim miesiącu nie było – w ostatnim dniu tego…
SAOS - Wyrok SA w Katowicach z 26 lipca 2017 r., I ACa 168/17
…z tytułu rękojmi wygasły - zgodnie z art. 568 § 1 w zw. z art. 112 k.c. – najpóźniej w lutym 2012r., gdy tymczasem powództwo zostało wniesione w czerwcu 2012r. czyli po upływie terminu zawitego z art. 568 § 1 k.c. Nawet fakt zgłoszenia przez powodów w piśmie skierowanym do pozwanych dnia 15 marca 2010r., a więc przed…
SAOS - Wyrok SR w Tychach z 25 lipca 2017 r., VI GC 22/17
Sygn. akt VI GC 22/17/3 WYROK W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ Dnia 25 lipca 2017 r. Sąd Rejonowy w Tychach Wydział VI Gospodarczy w składzie następującym: Przewodniczący: SSR Jolanta Brzęk Protokolant: stażysta Monika Kucharczyk po rozpoznaniu w dniu 11 lipca 2017 r. w Tychach na rozprawie sprawy z powództwa:…
SAOS - Wyrok SO w Warszawie z 18 lipca 2017 r., II C 594/16
…w dniu 9 października 2013 roku, a to stosownie do treści art. 112 k.c. Strona powodowa kwestionując upływ terminu przedawnienia wskazywała, że doszło do przerwania jego biegu, a to wobec złożenia opisanego wyżej wniosku o zasiedzenie w sprawie II Ns 881/09. W myśl art. 123 § 1 pkt 1 k.c. bieg terminu przedawnienia…
SAOS - Postanowienie SR dla Łodzi-Widzewa w Łodzi z 17 lipca 2017 r., I Ns 667/13
…Zgodnie bowiem z art. 112 k.c. termin oznaczony w latach kończy się z upływem dnia, który datą odpowiada początkowemu dniowi terminu. Dopuszczalność nabycia służebności w drodze zasiedzenia w niniejszej sprawie nie stoi w sprzeczności z obowiązującą do dnia 31 stycznia 1989 roku zasadą jednolitej własności państwowej,…
SAOS - Postanowienie SR w Ostródzie z 12 lipca 2017 r., I Ns 210/17
…Terminy zasiedzenia oblicza się według wskazań zawartych w art. 112 k.c. Jako terminy ustalone w latach kończą się one z upływem ostatniego dnia, który nazwą odpowiada początkowemu dniowi terminu. Wnioskodawcy objęli w samoistne posiadanie nieruchomość lokalową będąc małżeństwem, wykonywali wspólnie uprawnienia…
SAOS - Wyrok KIO z 12 lipca 2017 r., KIO 1244/17
…ale za okres od 1 lica 2015 do 30.06.2016. Zgodnie z art. 112 kc wykazane powinna być wartość usługi od 1 lipca 2015 do 1 lipca 2016 roku; Zgodnie z art. 22a ust. 4 ustawy: „... w odniesieniu do warunków dotyczących wykształcenia, kwalifikacji zawodowych lub doświadczenia, wykonawcy mogą polegać na zdolnościach innych…
SAOS - Wyrok SR w Wałbrzychu z 10 lipca 2017 r., VI GC 319/17
…Zakreślony w tym piśmie miesięczny termin upłynął bezskutecznie w dniu 29 lutego 20167r. ( art. 112 k.c. ). W ocenie Sądu, zakreślony termin odpowiadał wymogom z art. 561 § 1 k.c. w zw. z art. 638 § 1 k.c. , tj. mieścił się w ustawowym pojęciu „rozsądnego czasu”.
SAOS - Wyrok SR dla Wrocławia-Śródmieścia we Wrocławiu z 26 czerwca 2017 r., VIII C 1222/16
…Zgodnie zaś z treścią art. 112 k.c. termin oznaczony w tygodniach, miesiącach lub latach kończy się z upływem dnia, który nazwą lub datą odpowiada początkowemu dniowi terminu, a gdyby takiego dnia w ostatnim miesiącu nie było - w ostatnim dniu tego miesiąca.
SAOS - Wyrok SO w Warszawie z 21 czerwca 2017 r., V Ca 2518/16
…2010 r. (w obu przypadkach licząc terminy zgodnie z art. 112 k.c. ). Jednak Sąd ustalił, że w okresie od odrzucenia sprzeciwu od nakazu zapłaty do momentu złożenia wniosku egzekucyjnego u Komornika Sądowego przy Sądzie Rejonowym w Grodzisku Mazowieckim – M. B. (5 sierpnia 2014 r.) miało miejsce szereg zdarzeń - w tym…
SAOS - Wyrok SA w Szczecinie z 21 czerwca 2017 r., I ACa 230/17
…świadczenia upłynął z końcem dnia 2 listopada 2015 roku ( art. 112 k.c. w zw. z art. 115 k.c. ) i pozwany popadł w opóźnienie z dniem następnym ( art. 481 §1 k.c. ) Rozstrzygnięcie zasadzające odsetki za okres od 27 listopada 2015 do daty wniesienia pozwu nie może być kwestionowane przez pozwanego.
SAOS