Prosto w prawo Skróty klawiszowe⌘KCtrl KPrzejdź do przepisu, ustawy albo sygnatury/Pole pytania albo wyszukiwania na stronie← →Poprzedni i następny artykuł albo strona listyCKopiuj przypis; z zaznaczonym tekstem cytat z przypisemLKopiuj linkFUkryj albo pokaż spis treści ustawyEscZamknij panel, menu albo okno?Lista skrótów Dla profesjonalistyPro

Orzeczenia i interpretacje

Sądy powszechne, SN i TK od 1986, NSA i WSA od 1981, KIO od 2019, interpretacje KIS od 1998.

Wyszukiwanie zaawansowane
Przepis: art. 1015 § 2 Kodeks cywilnyWyczyść filtry

32 dokumenty

NajtrafniejszeNajnowsze
  1. Postanowienie SO w Sieradzu z 30 grudnia 2021 r., I Ca 556/21SAOS
  2. Postanowienie SO w Warszawie z 2 grudnia 2021 r., XXVII Ca 342/21

    …wiadomości o tytule powołania do spadku w rozumieniu art. 1015 § 1 k.c. nastąpiło w dniu powzięcia wiadomości o śmierci żony. K. W. (1) zmarła w dniu 17 kwietnia 2017 r. Sześciomiesięczny termin ustanowiony w art. 1015 § 1 k.c. upłynął zatem z dniem 17 października 2017 r. Do tego czasu E. W. nie złożył oświadczenia o…

    SAOS
  3. Wyrok SO Warszawa-Praga w Warszawie z 26 listopada 2021 r., VII U 4245/19

    …Stosownie do art. 1015 § 1 i § 2 zd. 1 k.c. oświadczenie o przyjęciu lub o odrzuceniu spadku może być złożone w ciągu sześciu miesięcy od dnia, w którym spadkobierca dowiedział się o tytule swego powołania. Brak oświadczenia spadkobiercy w powyższym terminie, wg brzmienia przepisów obowiązującego w dacie śmierci I. M.…

    SAOS
  4. Postanowienie SR Lublin-Zachód w Lublinie z 18 listopada 2021 r., I Ns 13/20

    …. W tym miejscu należy podkreślić, iż zgodnie z treścią art. 1015 § 2 k.c. wobec braku oświadczenia spadkobiercy testamentowego w ustawowym terminie co do przyjęcia bądź odrzucenia spadku oraz przy zważeniu chwili otwarcia spadku, K. G. (1) nabyła spadek z dobrodziejstwem inwentarza.

    SAOS
  5. Uzasadnienie SO w Łodzi z 2 listopada 2021 r., III Ca 1623/20SAOS
  6. Uzasadnienie SR w Ciechanowie z 29 października 2021 r., I Ns 280/21

    …Dodatkowo wskazać należy, że zgodnie z art. 1015 § 1 i 2 kc , w brzemieniu obowiązującym w dacie otwarcia spadku W. C. , oświadczenie o przyjęciu lub odrzuceniu spadku może być złożone w ciągu sześciu miesięcy od dnia, w którym spadkobierca dowiedział się o tytule swego powołania, a brak oświadczenia spadkobiercy w…

    SAOS
  7. Postanowienie SR w Koninie z 21 września 2021 r., I Ns 597/21

    …z przyjęciem spadku z dobrodziejstwem inwentarza ( art. 1015 § 1 i 2 k.c. ). W chwili śmierci H. W. był wdowcem i posiadał jedno dziecko – to jest uczestniczkę postępowania Ż. N. . Z treści złożonego przez uczestniczkę zapewnienia spadkowego wynika, że nie odrzuciła ona spadku, nie zrzekała się dziedziczenia, ani też…

    SAOS
  8. Postanowienie SO w Sieradzu z 13 września 2021 r., I Ca 357/21SAOS
  9. Postanowienie SR dla Warszawy-Mokotowa w Warszawie z 27 sierpnia 2021 r., II Ns 333/19

    …inwentarza, zgodnie z domniemaniem przewidzianym w art. 1015 § 2 k.c. Apelację od powyższego postanowienia wywiodła uczestniczka postępowania B. Ł. , zaskarżając je w całości. Skarżąca zarzuciła Sądowi Rejonowemu naruszenie przepisów prawa procesowego, tj. art. 233 § 1 k.p.c. zw.

    SAOS
  10. Postanowienie SR Lublin-Zachód w Lublinie z 24 sierpnia 2021 r., I Ns 258/20

    …inwentarza), bądź też spadek odrzucić ( art. 1012 w zw. z art. 1015 § 1 k.c. ). Brak oświadczenia spadkobiercy w powyższym terminie jest jednoznaczny z przyjęciem spadku z dobrodziejstwem inwentarza ( art. 1015 § 2 k.c. w brzmieniu po noweli dokonanej ustawą z dnia 20 marca 2015 r. o zmianie ustawy - Kodeks cywilny…

    SAOS
  11. Postanowienie SR w Grudziądzu z 29 lipca 2021 r., I Ns 177/21

    …Zgodnie z art. 1015 § 1 k.c. , oświadczenie o przyjęciu lub odrzuceniu spadku może być złożone w ciągu sześciu miesięcy od dnia, w którym spadkobierca dowiedział się o tytule swego powołania, tj. dowiedział się o tym, że jest spadkobiercą z mocy testamentu lub ustawy.

    SAOS
  12. Uzasadnienie SO w Łodzi z 6 lipca 2021 r., III Ca 1984/20SAOS
  13. Uzasadnienie SO w Piotrkowie Trybunalskim z 18 czerwca 2021 r., II Ca 235/21

    …Dalej Sąd Rejonowy wskazał, że zgodnie z treścią art. 1015 § 1 i § 2 k.c. , oświadczenie o przyjęciu lub o odrzuceniu spadku może być złożone w ciągu sześciu miesięcy od dnia, w którym spadkobierca dowiedział się o tytule swego powołania.

    SAOS
  14. Postanowienie SO w Poznaniu z 8 czerwca 2021 r., XV Ca 1279/20

    …w dniu 29.08.2013r. oznaczał przyjęcie spadku wprost ( art. 1015 § 2 k.c. w wersji sprzed nowelizacji dokonanej ustawą z dnia 20.03. 2015r. – Dz.U. 2015/539 ). Zgodnie z art. 1017 k.c. „Jeżeli przed upływem terminu do złożenia oświadczenia o przyjęciu lub o odrzuceniu spadku spadkobierca zmarł nie złożywszy takiego…

    SAOS
  15. Postanowienie SR dla Łodzi-Widzewa w Łodzi z 24 maja 2021 r., I Ns 957/19

    …spadku przez ustalonych spadkobierców, o którym mowa w art. 1015 § 1 k.c. , a wskazani wyżej spadkobiercy nie złożyli oświadczenia w tym przedmiocie, Sąd w zgodnie z art.1015 § 2 k.c. ustalił, że uczestnicy postępowania Ł. W. i M. W. przyjęli spadek po A. B. przez upływ czasu z dobrodziejstwem inwentarza Mając…

    SAOS
  16. Postanowienie SO w Krakowie z 13 maja 2021 r., II Ca 2048/20

    …czy odrzuceniu spadku, w związku z czym w świetle art. 1015 § 2 k.c. przyjęła go z dobrodziejstwem inwentarza. O wynagrodzeniu kuratora Sąd Rejonowy orzekł na podstawie § 1 ust. 1 rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 9 marca 2018 r. w sprawie określenia wysokości wynagrodzenia i zwrotu wydatków poniesionych…

    SAOS
  17. Uzasadnienie SR w Ciechanowie z 19 kwietnia 2021 r., I Ns 214/20SAOS
  18. Postanowienie SR dla Łodzi-Widzewa w Łodzi z 30 marca 2021 r., VIII Ns 187/20

    …a więc z zachowaniem 6-miesięcznego terminu określonego w art. 1015 § 1 k.c. – odrzucił spadek. W konsekwencji, zgodnie z art. 931 § 2 k.c. przypadający M. S. (1) spadek po matce przypadł w całości jego dziecku P. S. , w imieniu którego w dniu 5 stycznia 2016 roku P. M. i M. S. (1) działający, jako przedstawiciele…

    SAOS
  19. Postanowienie SR Szczecin-Centrum w Szczecinie z 19 marca 2021 r., III Ns 315/20

    …Zgodnie z przepisem art. 1015 par. 1 i 2 k.c. w brzmieniu obowiązującym w dacie otwarcia spadku, tj. 14 czerwca 2014 roku, oświadczenie o przyjęciu lub o odrzuceniu spadku może być złożone w ciągu sześciu miesięcy od dnia, w którym spadkobierca dowiedział się o tytule swego powołania.

    SAOS
  20. Postanowienie SO w Płocku z 19 marca 2021 r., IV Ca 967/20

    …prawnej, Sąd I instancji podniósł, że zgodnie z treścią art. 1015 § 1 kc , oświadczenie o przyjęciu lub o odrzuceniu spadku może być złożone w ciągu sześciu miesięcy od dnia, w którym spadkobierca dowiedział się o tytule swego powołania.

    SAOS