Prosto w prawo Skróty klawiszowe⌘KCtrl KPrzejdź do przepisu, ustawy albo sygnatury/Pole pytania albo wyszukiwania na stronie← →Poprzedni i następny artykuł albo strona listyCKopiuj przypis; z zaznaczonym tekstem cytat z przypisemLKopiuj linkFUkryj albo pokaż spis treści ustawyEscZamknij panel, menu albo okno?Lista skrótów Dla profesjonalistyPro

Orzeczenia i interpretacje

Sądy powszechne, SN i TK od 1986, NSA i WSA od 1981, KIO od 2019, interpretacje KIS od 1998.

Wyszukiwanie zaawansowane
Przepis: art. 1015 § 1 Kodeks cywilnyWyczyść filtry

32 dokumenty

NajtrafniejszeNajnowsze
  1. Uzasadnienie SO w Łodzi z 31 grudnia 2021 r., III Ca 992/21

    …Ten przepis koreluje z art. 1015 § 1 k.c. , który stanowi, że oświadczenie o przyjęciu lub o odrzuceniu spadku może być złożone w ciągu sześciu miesięcy od dnia, w którym spadkobierca dowiedział się o tytule swego powołania. W oświadczeniu, które złożył M. D. brak wskazania tytułu powołania do spadku.

    SAOS
  2. Postanowienie SR Lublin-Zachód w Lublinie z 16 grudnia 2021 r., I Ns 334/20

    …Natomiast z treści art. 1015 k.c. wynika, że oświadczenie o przyjęciu lub o odrzuceniu spadku może być złożone w ciągu sześciu miesięcy od dnia, w którym spadkobierca dowiedział się o tytule swego powołania, w przypadku zaś braku oświadczenia spadkobiercy w powyższym terminie uważa się, że doszło do przyjęcia spadku z…

    SAOS
  3. Postanowienie SR Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu z 13 grudnia 2021 r., V Ns 747/18

    …sądem lub przed notariuszem, natomiast zgodnie z treścią art. 1015 § 1 k.c. oświadczenie o przyjęciu lub o odrzuceniu spadku może być złożone w ciągu sześciu miesięcy od dnia, w którym spadkobierca dowiedział się o tytule swego powołania.

    SAOS
  4. Postanowienie SO w Warszawie z 2 grudnia 2021 r., XXVII Ca 342/21

    …wiadomości o tytule powołania do spadku w rozumieniu art. 1015 § 1 k.c. nastąpiło w dniu powzięcia wiadomości o śmierci żony. K. W. (1) zmarła w dniu 17 kwietnia 2017 r. Sześciomiesięczny termin ustanowiony w art. 1015 § 1 k.c. upłynął zatem z dniem 17 października 2017 r. Do tego czasu E. W. nie złożył oświadczenia o…

    SAOS
  5. Wyrok SO Warszawa-Praga w Warszawie z 26 listopada 2021 r., VII U 4245/19

    …Stosownie do art. 1015 § 1 i § 2 zd. 1 k.c. oświadczenie o przyjęciu lub o odrzuceniu spadku może być złożone w ciągu sześciu miesięcy od dnia, w którym spadkobierca dowiedział się o tytule swego powołania. Brak oświadczenia spadkobiercy w powyższym terminie, wg brzmienia przepisów obowiązującego w dacie śmierci I. M.…

    SAOS
  6. Uzasadnienie SO w Łodzi z 17 listopada 2021 r., III Ca 651/20

    …Wobec uchybienia 6.miesięcznemu terminowi do złożenia oświadczenia o odrzuceniu spadku, przewidzianemu w art. 1015 § 1 k.c. , wnioskodawczyni wystąpiła z wnioskiem w niniejszej sprawie, który należy w świetle prawa materialnego potraktować jako wniosek o zatwierdzenie uchylenia się od skutków prawnych niezłożenia w…

    SAOS
  7. Uzasadnienie SO w Łodzi z 2 listopada 2021 r., III Ca 1623/20SAOS
  8. Uzasadnienie SR w Ciechanowie z 29 października 2021 r., I Ns 280/21

    …Dodatkowo wskazać należy, że zgodnie z art. 1015 § 1 i 2 kc , w brzemieniu obowiązującym w dacie otwarcia spadku W. C. , oświadczenie o przyjęciu lub odrzuceniu spadku może być złożone w ciągu sześciu miesięcy od dnia, w którym spadkobierca dowiedział się o tytule swego powołania, a brak oświadczenia spadkobiercy w…

    SAOS
  9. Postanowienie SR w Koninie z 21 września 2021 r., I Ns 597/21

    …z przyjęciem spadku z dobrodziejstwem inwentarza ( art. 1015 § 1 i 2 k.c. ). W chwili śmierci H. W. był wdowcem i posiadał jedno dziecko – to jest uczestniczkę postępowania Ż. N. . Z treści złożonego przez uczestniczkę zapewnienia spadkowego wynika, że nie odrzuciła ona spadku, nie zrzekała się dziedziczenia, ani też…

    SAOS
  10. Postanowienie SR w Toruniu z 14 września 2021 r., X Ns 1030/18SAOS
  11. Uzasadnienie SR w Ciechanowie z 6 września 2021 r., I Ns 69/21

    …o odrzuceniu spadku po babce S. K. (2) . Zgodnie z art. 1015 kc , oświadczenie o przyjęciu lub o odrzuceniu spadku może być złożone w ciągu sześciu miesięcy od dnia, w którym spadkobierca dowiedział się o tytule swego powołania ( § 1 ).

    SAOS
  12. Postanowienie SR Lublin-Zachód w Lublinie z 24 sierpnia 2021 r., I Ns 258/20

    …inwentarza), bądź też spadek odrzucić ( art. 1012 w zw. z art. 1015 § 1 k.c. ). Brak oświadczenia spadkobiercy w powyższym terminie jest jednoznaczny z przyjęciem spadku z dobrodziejstwem inwentarza ( art. 1015 § 2 k.c. w brzmieniu po noweli dokonanej ustawą z dnia 20 marca 2015 r. o zmianie ustawy - Kodeks cywilny…

    SAOS
  13. Postanowienie SR dla Łodzi-Widzewa w Łodzi z 24 sierpnia 2021 r., I Ns 34/21

    …Zgodnie natomiast z art. 1015 § 1 k.c. oświadczenie o przyjęciu lub o odrzuceniu spadku może być złożone w ciągu sześciu miesięcy od dnia, w którym spadkobierca dowiedział się o tytule swego powołania. Początek tego terminu należy zatem wiązać po pierwsze z wiedzą spadkodawcy o otwarciu spadku, zaś po drugie z wiedzą…

    SAOS
  14. Postanowienie SR w Jędrzejowie z 13 sierpnia 2021 r., I Ns 93/21

    …śmierci swego brata oświadczenia o odrzuceniu spadku ( art. 1015 §1 kc ). Wiedziała ona od początku o śmierci brata, czemu nie zaprzeczyła, a więc miała możliwość złożenia oświadczenia o odrzuceniu spadku w terminie do 5 września 2020 roku. Mogła to zrobić zarówno przed Sądem, jak i u notariusza.

    SAOS
  15. Postanowienie SR w Grudziądzu z 29 lipca 2021 r., I Ns 177/21

    …Zgodnie z art. 1015 § 1 k.c. , oświadczenie o przyjęciu lub odrzuceniu spadku może być złożone w ciągu sześciu miesięcy od dnia, w którym spadkobierca dowiedział się o tytule swego powołania, tj. dowiedział się o tym, że jest spadkobiercą z mocy testamentu lub ustawy.

    SAOS
  16. Uzasadnienie SO w Łodzi z 6 lipca 2021 r., III Ca 1984/20SAOS
  17. Uzasadnienie SO w Piotrkowie Trybunalskim z 18 czerwca 2021 r., II Ca 235/21

    …Dalej Sąd Rejonowy wskazał, że zgodnie z treścią art. 1015 § 1 i § 2 k.c. , oświadczenie o przyjęciu lub o odrzuceniu spadku może być złożone w ciągu sześciu miesięcy od dnia, w którym spadkobierca dowiedział się o tytule swego powołania.

    SAOS
  18. Postanowienie SO w Gliwicach z 9 czerwca 2021 r., III Ca 743/20

    …, pomimo ich złożenia z naruszeniem terminu wskazanego w art. 1015 § 1 k.c. oraz nie wskazania przyjętego przez Sąd odnośnie ww. osób terminu, w jakim mogli oni się dowiedzieć o swoim podstawieniu do spadku ponad datę w jakiej ich zstępni spadek odrzucili.

    SAOS
  19. Postanowienie SO w Poznaniu z 8 czerwca 2021 r., XV Ca 1279/20

    …w dniu 29.08.2013r. oznaczał przyjęcie spadku wprost ( art. 1015 § 2 k.c. w wersji sprzed nowelizacji dokonanej ustawą z dnia 20.03. 2015r. – Dz.U. 2015/539 ). Zgodnie z art. 1017 k.c. „Jeżeli przed upływem terminu do złożenia oświadczenia o przyjęciu lub o odrzuceniu spadku spadkobierca zmarł nie złożywszy takiego…

    SAOS
  20. Postanowienie SR Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu z 28 maja 2021 r., II Co 993/20

    …spadkobierca dowiedział się o tytule swojego powołania ( art. 1015 § 1 k.c. ). Wnioskodawca przedłożył dokumenty z których wynikało, że doszło do przerwania biegu przedawnienia. Po wydaniu bowiem postanowienia z dnia 7 grudnia (...) . w sprawie o sygnaturze akt XVI Nc – e (...) wierzyciel wszczął postępowanie…

    SAOS